Haftalık Hisse Önerileri / ALB Yatırım – (15-19 Nisan 2024)

Türkiye’deki Tatilde Küresel Borsalar Düştü!

Borsa İstanbul tatilde olduğu süreç içerisinde küresel jeopolitik gelişmeler doruk noktasına ulaştı. Özellikle İran ve İsrail arasında yaşanan gerilimin boyut atlaması borsalardaki risk iştahını negatif yönde etkiledi. Jeopolitik gelişmelerin doruk noktasına ulaşması sonrasında İran’ın BM Temsilciliği tarafından yapılan açıklamada İsrail rejiminin bir hata daha yapması durumunda İran’ın tepkisi çok daha sert olacaktır şeklinde gerçekleşti. İsrail tarafının ise bu gelişmeler sonrasında yapacağı açıklama ve olası bir karşılık piyasalardaki fiyatlamaları tersine çevirebilir.

Yaşanan jeopolitik gelişmelerin etkisi ve bu paralelde küresel borsalarda yaşanan risk iştahındaki düşüş nedeniyle Borsa İstanbul’da negatif bir açılış bekliyoruz. Bu paralelde yaşanabilecek geri çekilmelerde güncel 32,40 USDTRY paritesi ile 300 dolara denk gelen 9720 seviyesi direnç noktası olarak takip edilebilir. Daha da aşağı yönlü yaşanabilecek geri çekilmelerde 9650 ve 9450 seviyesi destek noktaları olarak takip edilebilir.

Borsa İstanbul arife günü kaynaklı olarak Salı günü gerçekleşen yarım günlük işlem seansında yüzde 0,59 seviyesinde yükseliş göstererek haftayı 9814 puandan tamamladı. Borsa İstanbul genelinde geçtiğimiz hafta genelinde ilk 5 kurum bazında 462,5 milyon TL para girişi gerçekleşti. Bu para girişinde en yüksek pay THYAO, YKBNK ve TUPRS hisselerinde gerçekleşirken KCHOL, SAHOL ve PEKGY hisselerinde para çıkışı gerçekleşti.

Haftalık Model Portföy

Kaynak: ALB Yatırım Haftalık Model Portföy