Haftalık Altın Yorumları / Ahlatcı Yatırım – (26 Şubat – 1 Mart 2024)

Haftalık Altın Raporu

Ertelenen Fed Faiz Beklentisine Rağmen Altın Yükselmeye Devam Etti

Ons Altın haftayı sınırlı pozitif tarafta kapatmaya hazırlanıyor. ABD’de haziran ayına doğru uzayan faiz indirim beklentisine rağmen altın yükseliş eğiliminde hareket etti. ABD tarafında açıklanan bir çok verinin yanı sıra Orta Doğu’da yaşanan jeopolitik risklerin artış göstermesi durumu güvenli liman talebinin artış göstermesine neden olmakta ve Altın’ın yükselişine imkan vermektedir.

Bu hafta açıklanan ABD işsizlik haklarından yararlanma başvurularının beklentilerin ve önceki dönemin gerisinde kalmasının gösterdiği güçlü görünüm sergilemeye devam eden işgücü piyasası ve imalat endeksindeki iyileşme ile FED yetkilileri faiz indirim beklentilerini şahin tonlu konuşmaları ile ileriye öteledi. Faiz indirim beklentilerin olasılığını ölçen Fed Watch’a göre haziran ayında 25 baz puanlık bir faiz indirimine gitme olasılığı %52,7 düzeyinde bulunuyor.

ABD’de mevcut konut satışları toplamı Ocak ayında 4.00 milyon ile beklenti olan 3.97 milyonu aştı. ABD borsa endekslerinde yaşanan yükselişler özellikle çip devi NVIDIA’daki sert yükseliş, ABD Hazine getirilerindeki hafif yükseliş ve düşen petrol fiyatları altındaki yükselişi haftanın son işlem gününde sınırlandırdı.

Yatırımcılar, Fed Guvernörü Christopher Waller’ın faizleri düşürmek için “acelesi olmadığını” söylemesinin ardından Haziran ayından önce ABD’de herhangi bir faiz indirimine karşı beklentilerini iyice azaltmıştı.

Altın’ın bu hafta yükselişini sınırlayan bir başka etken de Fed toplantı tutanaklarından geldi. Hafta içinde açıklanan toplantı tutanaklarında çoğu FED yetkilisinin faiz oranlarını düşürmek için çok hızlı hareket edileceğine dair endişelerini dile getirerek, borçlanma maliyetlerini çok uzun süre yüksek tutmak gibi risklerin de ağır bastığını ve politika yapıcıların enflasyonun gidişatına karşı dikkatli olmaya devam ettiğini ve bazılarının merkez bankasının %2 hedefine doğru ilerlemenin durabileceğinden endişe ettiğini gösterdi. Tutanaklara göre “Katılımcıların çoğu, politika duruşunu gevşetmek için çok hızlı hareket etmenin risklerine dikkat çekti ve enflasyonun sürdürülebilir bir şekilde %2’ye düşüp düşmediğine karar vermek için gelen verileri dikkatle değerlendirmenin önemini vurguladı. Tutanaklara göre Fed yetkilileri borçlanma maliyetlerinin muhtemelen zirvede olduğu konusunda hemfikir ancak ilk faiz indiriminin kesin zamanlaması belirsizliğini koruyor. Ayrıca yalnızca “birkaç” yetkili, faiz indirimi için çok uzun süre beklemenin ekonomiye getireceği risklere dikkat çekti. Sonuç olarak tutanaklardan da çıkan mesajın faiz indirimi konusunda aceleci olunmayacağını net olarak gösterdiğini görüyoruz. Bu bağlamda ons Altın’ın bu hafta neden hızlı bir yükseliş yaşayamadığını da anlamış oluyoruz.

Gelecek hafta açıklanacak olan ABD yeni konut satışları ,inşaat harcamaları, PMI verileri ve haftalık işsizlik maaşı başvuruları verilerine bağlı olarak, ons Altın’ın hareketlerini takip edeceğiz. Ayrıca jeopolitik unsurlar da etkili olmaya devam edebilir. Bunların yanında Fed’in halen bir faiz indirim beklentisinde bulunuyor olması ve piyasanın bu beklentiye yaklaşmasıyla yeniden bir fiyatlama Altın’ın yönünü yukarıya çevirebilir. Bu bağlamda 2.010-2.000 Dolar bandı seviyelerinde destek bulan bir kanal hareketi izleyebiliriz. Yukarı yönde de 2.035 ve 2.045 Dolar üzerine geçebildiği ve tutunabildiği takdirde 2.065 seviyelerine doğru gitme isteği oluşturabilecek bir fiyatlama hareketi görebiliriz.

Ons Altın

Ons altında geçen hafta bir önceki hafta başlayan yükselişin devam ettiğini gördük. Bununla birlikte ABD’de açıklanan FOMC tutanaklarında Fed’in faiz indirimi için zamana ihtiyacı olduğu ve aceleci davranmayacağı anlaşılması ile birlikte ABD 10 yıllık tahvil faizleri %4,35 seviyesine kadar yükseldikten sonra haftalık kapanış %4,30 seviyesinden gerçekleşti. Diğer taraftan Perşembe günü açıklanan ABD PMI verilerinde güçlü görünümün hizmet sektörü sonrasında imalat sektöründe de devam etmesi ABD dolarının küresel piyasalarda değer kazanmasına neden oldu. Dolar endeksi hafta içinde 104 seviyesine yakın bu veri sonrasında yükselirken yükselişin kalıcı olmadığını gördük.

Teknik olarak değerlendirdiğimizde üssel 50 günlük hareketli ortalama 2020 dolar seviyesine yakın olduğunu söyleyebiliriz. Tahvil faizlerinde yaşanan yükseliş ve ABD dolarında güçlü görünüme rağmen geri çekilmeler bu seviye altında sınırlı kalıyor. Haftalık kapanış 2020 dolar üzerinde gerçekleşmesi durumunda önümüzdeki hafta yükselişin devam etmesi ile birlikte 2035 dolar ilk direnç seviyesi olacaktır. Bu seviyenin geçilmesi durumunda daha yukarıda 2050 dolar ve sonrasında 2065 dolar diğer direnç seviyeleri olarak takip edilebilir. Olası geri çekilmelerde 2020 dolar altında geri çekilmelerde kısa vadede 2010 dolar en yakın destek seviyesi olacaktır. Bu seviye altında 2000 dolar psikolojik destek seviyesi olarak takip edilebilir. Orta vadeli 1975 dolar aşağı yönlü kırılmadıkça 1985 dolar diğer destek seviyesi olarak takip edilebilir.

Gram Altın

Gram altında geçtiğimiz hafta tarihi zirvesi olan 2015TL seviyesi kur tarafında yaşanan yükseliş ile birlikte geçildi ve yeni zirve 2030 TL oldu. Özellikle Türk Lirası ve kur tarafındaki fiyatlama için TCMB PPK toplantısında faiz değişikliğine gidilmemesine rağmen açıklanan metin içinde enflasyonda beklenmedik dalgalanma yaşanması durumunda para politikasında sıkılaştırmanın devam edeceği mesajı piyasa tarafında şahin bir görüş olarak değerlendirildi. Bunun dışında kurda hafta içinde günlük yükseliş marjları artarken merkez bankasının gerekirse sıkılaşma devam eder söylemi kur üzerinde sınırlı karşılık buldu. Önümüzdeki hafta kurda yükselişin devam etmesini bekliyoruz. Bu nedenle gram altında geri çekilmeler sınırlı kalmaya devam edecektir.

Teknik olarak 2000TL üzerinde kalıcılık devam ettiği sürece yükselişin devam etmesi beklenebilir. Geri çekilmelerde daha önceki zirve seviye 2015TL olarak en yakın destek seviyesi olarak takip edilebilir. Bu seviye altında 2000TL psikolojik destek seviyesi ve daha aşağıda 1985TL desteği hafta genelinde takip edilebilir. Yükselişlerin tarihi zirve 2025TL üzerinde yeni hafta da devam etmesi yeni zirvelerin gerçekleşmesine neden olabilir. Bu geçiş gerçekleşmesi durumunda haftalık olarak 2035Tl ilk direnç seviyesi olacaktır. Özellikle yükselişin ons altın bazlı gerçekleşmesi ile yeni haftada 2050TL seviyesi

Kaynak: Ahlatcı Yatırım