GYO Sektörü / Vakıf Yatırım – (12.06.2018)

Sektör Raporu – Gayrimenkul Yatırım Ortaklıkları (GYO)

Vakıf Yatırım olarak sektörde öncü konumda olan en büyük üç GYO’yu kapsayan sektör raporumuz ile Emlak Konut GYO (EKGYO), İş GYO (ISGYO), Torunlar GYO (TRGYO) için hisse senedi öneri sürecini başlatmış bulunuyoruz. %13 risksiz faiz oranı ve %5,5 risk primi ve Parçaların Toplamı yöntemi ile değerlediğimiz GYO’lar içinde, Emlak Konut GYO’yu sahip olduğu cazip iş modeli, daha düşük borçluluk seviyesi, daha yüksek temettü verimi beklentisi ve net aktif değerine göre tarihsel olarak oldukça yüksek seyreden iskonto seviyeleri gibi nedenlerden dolayı tercih ediyoruz.

  • Emlak Konut GYO (EKGYO), hedef fiyat 3,34 TL, öneri AL – Son dönemde yapılan ihalelerde oluşan düşük çarpanların ve şirketin nakit gücünde son yıllardaki bozulmanın yüksek iskonto olarak hisse fiyatına fazlasıyla yansıdığını düşünüyoruz. Hisse net aktif değerine göre %64 iskonto ile işlem görmektedir (son bir yıllık ortalama iskonto %49). 2018’de, arsa alımı planlamayan Şirketin ihaleler ve arsa satışları ile nakit gücünün tekrar iyileşmeye başlayacağını tahmin ediyoruz. Bölgede yer alan arsa stoku sayesinde Kanal İstanbul ve 3. Havalimanı projesine yönelik gelişmelerin de hisseyi olumlu etkileyeceği görüşündeyiz.
  • İş GYO (ISGYO), hedef fiyat 1,12 TL, öneri TUT – Düşük doluluk oranına sahip olan İstanbul’daki Kule 3 nedeniyle kira gelirlerinde büyüme sınırlanırken, devam eden projelerden artan teslimatlar sonucu 2018 yılında satış gelirlerinde önemli oranda artış bekliyoruz. Ancak, Şirketin devam eden projeleri nedeniyle borçluluk seviyelerinin yüksek kalmaya devam edeceğini bekliyoruz. Şirketin yatırımlarına devam etse de düzenli olarak temettü ödemeyi sürdüreceğini öngörüyoruz.
  • Torunlar GYO (TRGYO), hedef fiyat 3,39 TL, öneri AL – Yoğun bir yatırım döneminde olan Torunlar GYO’nun Torun Center projesi kiralama ve satışında görülen gecikme hisse fiyatını olumsuz etkiledi. Önümüzdeki dönemde Torun Center için satışın hız kazanması ve Paşabahçe arsasında geliştirilecek projenin hisse fiyatına olumlu etkilerini görebiliriz. Orta-uzun vadede yatırımların azalması ve kira getirili gayrimenkullerin artması ile beraber borç yükünün azalması sonucu Şirket’in temettü potansiyelinin de artacağını bekliyoruz.
Rapora ulaşmak için tıklayınız.
Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN