Günün Sektör ve Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (31.05.2017)

Ziraat Yatırım Menkul Değerler Araştırma Sabah Stratejisi Raporu:

“SABAH STRATEJİSİ”

Avrupa’da enflasyon günü sabahına iyimser risk iştahı ile uyanıyoruz. Katalizör: Çin’de PMI verilerinin iyi açıklanması. S&P500, vadeli işlemlerde yatay, Dolar / TL kotasyonları 3,5482 seviyesinden geçiyorlar. Dün Almanya’da yıllık enflasyonun beklenenden daha fazla, 50 baz puan yavaşlamasının ardından bugün de TSİ 12:00’de Avro Bölgesi genelinde enflasyonun %1,9’dan %1,5 oranına yavaşlaması bekleniyor. Çekirdek enflasyonun da 20 baz puanlık düşüşle %1 oranına gerilemesi. Temel sebep ise aynı Almanya örneğinde yaşadığımız gibi Paskalya tatilinin takvimde kayması ve petrol fiyatları. Avro Bölgesi enflasyonundaki geri çekilmenin ne kadar kalıcı çıkacağı yaz aylarındaki ana tartışma konusu gibi görünüyor.

TSİ 10:00’da TÜİK, Nisan ayı dış ticaret verilerini resmileştirecek. Dış denge, bu sene Türkiye ekonomisinin güçlü yanlarından ve net ihracatın büyümeye pozitif katkı vermesi bekleniyor. Irak, Birleşik Arap Emirlikleri, ve İran’a yıllık ihracat hacmimiz 20 milyar Dolar’a ulaşırken toplam ihracattan aldıkları pay da %13,8 oranına yükseldi. En büyük ihracat pazarımız Almanya’nın payı %9,7 (Şekil 1). En son 2013 yılında bahsi geçen ülkelere ihracatımız 20 milyar Dolar’ın üzerindeydi. Avrupa’daki toparlanma dış talebi güçlendirirken Orta Doğu’daki hareketlenme pazar çeşitlendirme stratejisi açısından iyi haber. Sabah saatlerinde ise TSİ 9:00’da Almanya’da Perakende Satışlar’ın artış eğilimini koruması bekleniyor. Avrupa’da yükselen güven endeksleri, düşen petrol fiyatları ile birleşince tüketimin sürmesini sağlamakta. Daha iyi Avrupa ekonomisi de Türkiye’nin dış dengesini güçlendirmekte.

Akşam saatlerinde ise TSİ 21:00’de FED, 14 Haziran günü açıklayacağı para politikası kararı öncesinde bej kitabı yayımlayacak.

Gelişmekte Olan Ülkeler (GOÜ) tarafında ise Brezilya’nın akşam saatlerine denk gelen faiz kararı takip edilecek. Enflasyondaki düşüşle merkez bankası faizleri bu sene toplamda 300 baz puan düşürdü. 25 baz puan ile başlayan indirim adımları 100 baz puana ulaşmıştı. Tartışmalar, merkez bankasının faiz indirim hızını arttırıp arttırmayacağı etrafında şekillenmekteydi. Ancak patlak veren siyasi kriz ve Real’deki %5’i aşan değer kaybının etkisiyle bugünkü faiz indiriminin 75 ila 100 baz puanla sınırlı kalabileceği düşünülmeye başlandı. Meksika Merkez Bankası, TSİ 20:30’da enflasyon raporunu yayımlayacak. Meksika’nın ne zaman FED yörüngesinden çıkarak faiz artırımlarını sonlandıracağı merak ediliyor. Meksika’nın faiz arttırımlarını durdurduğu an GOÜ’ler için genel bir sinyal kabul edilebilir.

ŞİRKET HABERLERİ

Emlak Konut GYO (EKGYO, Öneri “AL”, Sınırlı Pozitif): Şirket ile T.C. Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı arasında, toplam 7 adet 381.172,34 m² arsalar için 1.012.000.473,50 TL bedel üzerinden Şirket tarafından satın alınmasına yönelik 30.05.2017 tarihinde protokol imzalanmıştır.

9 Mayıs 2017 Tarihli Emlak Konut GYO Raporumuz için Tıklayınız…

İndeks Bilgisayar (INDES, Pozitif): Şirket ile dünyanın önde gelen elektronik firmalarından Samsung Electronics’in Türkiye’deki bağlı şirketi Samsung Electronics Istanbul Pazarlama ve Ticaret Ltd. Şti arasında, İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Bilecik, Bolu, Bursa, Çanakkale, Edirne, Kırklareli, Tekirdağ, Zonguldak, Bartın, Yalova, Karabük ve Düzce illerini kapsayan Samsung markalı TV ve Ses Sistemleri, Buzdolabı, Çamaşır Makinası, Elektrikli Süpürge, Mikrodalga Fırın, Ankastre Fırın, Ocak, Davlumbaz, Klima ve aksesuarları ürünlerinin distribütörlüğü konusunda görüşmelere başlanmıştır.

Türk Telekom (TTKOM, Öneri “EKLE”, Sınırlı Pozitif): Bloomberg’ün haberine göre Türk Telekom’un %55 hissedarı olan Otaş bankalara olan 4,75 milyar dolarlık kredi borcu için bankalara yeni yapılandırma teklifinde bulundu. Kaynaklara göre Saudi Telecom son teklifle, Ocak ayındaki teklife göre bankalara daha az kesinti önerdi. Ocak ayındaki teklifte Saudi Telecom bankalara toplam krediden 1 milyar doların üzerinde kesinti ile yeniden yapılandırma teklif etmiş, bankalar teklifi reddetmişti. Otaş, Eylül 2016 ve Mart aylarında 290 milyon dolarlık kredi diliminin ödemelerini yapamamıştı. Kaynak: Bloomberg

2 Mayıs 2017 Tarihli Türk Telekom Raporumuz için tıklayınız…

SEKTÖR HABERLERİ

Demir-Çelik: Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Bloomberg’e yaptığı açıklamada demir ile ilgili çalışmanın bugün Bakanlar Kurulu’na gideceğini söyledi. Demirde gümrük vergisinde hatırı sayılı düşüş olacağı belirten Zeybekci, müteahhitlerin iş bırakırız demesinin gülünç olduğunu belirtti.

Turizm: Kültür ve Turizm Bakanlığınca, Emniyet Genel Müdürlüğünden alınan geçici verilerle hazırlanan “Giriş-Çıkış Yapan Ziyaretçiler, Yabancı ve Vatandaşlar” istatistiklerine göre, Nisan ayında Türkiye’yi ziyaret eden yabancı sayısı, 2016’nın aynı ayına göre %18,1 artarak 2,1mn oldu. Türkiye’ye Nisan’da 262.730 kişiyle en fazla yabancı ziyaretçi Almanya’dan geldi. Rusya’dan 181.865 kişi Türkiye’yi ziyaret etti. Ocak-Nisan dönemindeki ziyaretçi sayısı da 2016 yılının aynı dönemine göre %1 artarak 5,9mn oldu.

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Desa Deri (DESA, Nötr): Antalya’da “Desa Deri Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi Rixos Alışveriş Merkezi Desa Şubesi” ünvanlı olmak üzere toplam bir yeni mağaza faaliyete geçmiştir. Rixos Alışveriş Merkezi Desa mağazasının alanı 209,83 m2‘dir.

Dyo Boya: (DYOBY, Sınırlı Negatif): Petrol-İş Sendikası ile 2017- 2018 yıllarını kapsayan Toplu İş Sözleşmesi görüşmeleri uyuşmazlıkla sonuçlanmış ve konu resmi arabulucuya intikal etmiş ancak; yasal süre içinde anlaşmaya varılamadığı için Petrol-İş Sendikası tarafından alınan ve 05.07.2017 tarihinde başlayacak grev uygulaması kararı Şirkete 30.05.2017 tarihinde iletilmiştir. Toplu İş Sözleşmesi imzalanması amacıyla görüşmeler halen devam etmekte olup sürece ilişkin önemli gelişmeler kamuoyu ile paylaşılacaktır

Reysaş GYO (RYGYO, Nötr): Şirket’in Kocaeli portföyündeki yaklaşık 14.420m2‘lik arsanın üzerine 31.383 m2‘lik Depolama Tesisi yapılacaktır. Yapılacak tesis için; İf Yapı Taahhüt İnşaat Mimarlık ve Müh.San.Tic.Ltd.Şti. ile şirket arasında 180 günde teslim edilmek üzere 3.861.000 TL+KDV bedel ile Kaba İnşaat İşleri Sözleşmesi imzalanmıştır.