Günün Sektör ve Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (29.12.2014)

Yurtdışı piyasalardaki Noel tatili nedeniyle düşük işlem hacmi teması devam ediyor. 

BIST100 haftanın son gününde düşük işlem hacmi ile dar bir bantta hareket ederek günü %0,14 kazançla 84.947 puandan kapattı. USDTRY’de benzer hikayeyle düşük oynaklıkta sıkışık bir seyir izlemeye devam ediyor. Yurtdışı piyasalara baktığımızda ABD spot piyasaları tarihi zirvelerini yenilerken, vadeliler  hafif alıcılı seyretmekte. Asya piyasaları ise, petrol fiyatlarındaki bir miktar yukarı yönlü hareketle başta Çin borsası olmak üzere genel olarak pozitif bir görüntü hakim. Rus rublesi ise Cuma günü oynaklık artarken, Ruble bir miktar değer kaybetti. Ruble’deki değer kaybının devam etmesi durumunda kısmen baskı yaratabilir. Diğer taraftan, bugün Yunanistan Parlamentosunda Cumhurbaşkanlığı oylaması yapılacak. Üçüncü olarak gerçekleştirilecek turda Cumhurbaşkanının seçileceği bekleniyor. Eğer bir sonuç çıkmazsa erken seçime gidilecek. Bu da piyasalar üzerinde baskı yapabilecek diğer bir unsur. Kısaca düşük işlem hacmine rağmen küresel piyasalar genel olarak alıcılı bir seyir izlemekte, ancak Rusya ve Yunanistan’daki seyir  risk algısı yaratabilecek ve takip edilecek gelişmeler olacaktır.

BİST-100 Teknik Analiz için Tıklayınız.

ŞİRKET HABERLERİ

Aygaz (AYGAZ, Öneri “EKLE”, Nötr): Şirketin 16 Aralık 2014 tarihli özel durum açıklaması ile duyurulan Vergi İnceleme Raporlarından 2009 yılına ilişkin olanlara ait  raporlardaki tutarlarla uyumlu olan Vergi/Ceza İhbarnameleri, Büyük Mükellefler Vergi Dairesi tarafından Şirkete tebliğ edilmiştir. Söz konusu Vergi Ceza İhbarnameleri için uzlaşma dahil her türlü idari ve yargısal  hakların kullanılması planlanlandığı duyuruldu.

11 Kasım 2014 Tarihli Aygaz Raporumuz için Tıklayınız.

Anadolu Sigorta (ANSGR, Nötr): Maliye Bakanlığı Vergi Denetim Kurulu’nun Şirket nezdinde yürüttüğü Banka ve Sigorta Muameleleri Vergi İnceleme raporuna istinaden 2009 dönemi içinşirkete 2,1 milyon TL vergi aslı, 3,1 milyon TL vergi cezası 26.12.2014 tarihinde tebliğ edilmiştir. Konuya ilişkin yapılan değerlendirmede Şirket uygulamasının mevzuata uygun olduğu düşünülmekte, dolayısıyla söz konusu tarhiyatlara karşı Şirket, yasal haklarını kullanmak da dahil olmak üzere gerekli aksiyonları alacağını duyurdu.

Aksigorta (AKGRT, Nötr): Şirket nezdinde Maliye Bakanlığı Vergi Denetim Kurulu tarafından yapılan vergi incelemesi neticesinde, 2009 yılı Banka ve Sigorta Muameleleri Vergisine ilişkin 1.837.291,91 TL vergi; 2.755.938,02 TL ceza Şirketimize tarh edilmiş bulunmaktadır. Raporda yer alan iddialara karşı her türlü yasal hak kullanılacağı duyurulmuştur. Herhangi bir ödeme  yapılmasının söz konusu olmadığı ayrıca belirtildi.

Vakıfbank (VAKBN, Öneri “EKLE”, Nötr): Vakıfbank Genel Müdürü Aydoğan, bankanın bin şubeye ulaşma hedefi doğrultusunda, 2015 yılında 750-800 personel alımı yapmayı planladıklarını açıkladı.

11 Kasım 2014 Tarihli Vakıdbank Raporumuz için Tıklayınız.

Turcas (TRCAS, Sınırlı Pozitif): Şirket, EPDK tarafından kesilen 5,5 mn TL’lik cezayı erken ödeme indirimiyle 4.162.500 TL olarak ödemiş ve dava açılmıştı. Mahkeme dava konusu işlem nedeniyle doğan cezanın iptaline karar verdi.

Yazıcılar Holding (YAZIC, Nötr): Şirketin bağlı ortaklıklarından Çelik Motor Ticaret’in,  toplam 125 milyon Avro tutarında 1 yıl geri ödemesiz, 4 yıl aylık ödemeli sendikasyon kredisi temin ettiği duyurulmuştur.

SEKTÖR HABERLERİ

Sigorta Sektörü: Emeklilik Gözetim Merkezi(EGM) verilerine göre, Bireysel Emeklilik fonu’ndan yatırıma yönelen fon büyüklüğü 19 Aralık tarihi itibarıyla %0,5 oranında artarak 27,4 milyar, toplanan katkı payı ise %0,7 oranında artarak  27,9 milyar  Türk Lirası olarak gerçekleşti., Bireysel Emeklilik katılımcı sayısı 23.374 kişi artarak  5.033.790 milyon kişiye yükseldi. Katılımcıların fon tutarı aynı hafta 34,2 milyar TL’ye ulaşırken, devlet katkısı fon tutarı 2,9 milyar TL oldu.

Sigortacılık sektörü ile ilgili bir diğer haber ise, sisteme otomotik katılım ile ilgili. Türkiye Sigorta Birliği (TSB)  Genel Sekreteri Mehmet Kalkavan,  birlik olarak Bireysel Emeklilik Sistemi’nde (BES) otomatik katılım uygulamasının 2015 ya da 2016 yılında hayata geçmesini beklediklerini kaydetti.

Gayrimenkul Sektörü: Konut Yatırımcıları ve Geliştiricileri Derneği (KONUTDER) Başkanı Ömer Faruk Çelik, “Türkiye’ye doğrudan giren toplam yabancı ticari, kurumsal ve bireysel gayrimenkul sermayesi bu yıl 5 milyar dolar olacak” dedi.

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Finansbank (FINBN, Nötr): Finansbank’ta ortaklıktan çıkarma ve satma hakları tebliği kapsamında 26 Eylül’de başlayan 3 aylık satma hakkı süresi 26/12/2014 tarihi itibarıyla son buldu. Finansbank, hakim hissedar National Bank Of Greece dışındaki pay sahipleri herhangi bir başvuruda bulunmadı. Finansbank hisseleri dün itibarıyla 3,17 TL fiyattan günü kapatırken, satma hakkı kullanım fiyatı 2.9882 TL olarak belirlenmişti. Bankada % 99.81 oranında pay ile hakim hissedar olan National Bank Of Greece ortaklıktan çıkarma hakkını kullanmayacağını duyurmuştu.

Tukaş Gıda (TUKAS, Nötr): Fabrikalarında bulunan makina ve teçhizatların sat ve geri kirala yöntemiyle satılması ve sözleşme sonunda geri alınması için İş Finansal Kiralama A.Ş. ile 17.12.2014 tarihinde imzalanan “Finansal Kiralama Sözleşmesi” kapsamında  İş Finansal Kiralama A.Ş.’den  KDV dahil toplam 29.739.304 TL 26.12.2014 itibarı ile tahsil edilmiştir.

Gersan Elektrik (GERSAN, Sınırlı Pozitif): Şirket’in %70 oranında paya sahip olduğu bağlı ortaklığı olan Gersan Elektromekanik ile Elektrosis Elektronik Sistemler ile birlikte %51-%49 oranında ortak girişimi olarak,  Emaar Libadiye Gayrimenkul Geliştirme A.Ş. tarafından yapılacak olan Emaar Square Projesinin “SC-3-03 AVM & Otopark Elektrik İşleri” için yapılan ihaleye 26.12.2014 tarihinde teklif verildiği, toplam proje teklif bedelinin yaklaşık 25mn USD olduğu ve söz konusu işlerin 1 (Bir) yıl içerisinde tamamlanması planlandığı duyuruldu.

Park Elektrik (PRKME, Nötr): Silopi Elektrik ile birleşme işleminde 30.09.2014 tarihli finansal tablolar baz alınarak hazırlanan raporun tamamlandığı duyurulmuştur. Rapora göre; birleşme oranı %72,14; hisse değiştirme oranı; 0,207492; birleşme sonucunda artırılacak sermaye tutarı 30.889 bin TL ve birleşme sonucunda Silopi Elektrik’in sermayesi 110.889 TL olarak hesaplanmıştır. Buna göre, birleşme işleminde “ayrılma hakkı”nı kullanmayan pay sahiplerine, toplam 1 TL nominal bedelli PRKME payı karşılığında, 0.207492 TL Silopi Elektrik Üretim A.Ş. payı teslim edilecektir.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir