Günün Sektör ve Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (29.05.2015)

Ziraat Yatırım Menkul Değerler Araştırma Sabah Stratejisi Raporu:

“SABAH STRATEJİSİ”

Son zamanlarda ABD’den beklentileri karşılayan verilerle birlikte Dolar endeksinde önemli bir yükseliş izledik. Öte taraftan, ABD’de bu yıl faiz artışı bekleyenlerin sayısı artmakta. Dün buna Fed başkanlarından James Bullard’da katılırken, kısa sürede enflasyon ve istihdam hedeflerine ulaşacaklarını söyledi. ABD ekonomisine yönelik algı dolayısıyla Dolar’daki değer kazancını desteklemekte. Dolar endeksindeki yükseliş kurda yukarı yönlü baskı yaparken, bu durum doğal olarak BIST100’e olumsuz yansımakta. Kısa vadeli düşüş trendinde olan endeks dün de gerileyerek 83.569 puandan kapattı. Dün Çin borsasındaki sert düşüş de yurtiçi borsalara yansıdı. Çin’deki satışlar, Asya ülkelerine de olumsuz yansırken, emtia paralarıyla (Örn. AUD) yüksek korelasyonu bulunan USDTRY’ye de dolaylı olarak negatif yansımakta. Parasal genişleme ile ciddi yükselişler kaydeden ve dün kar satışlarıyla karşılaşan Çin borsaları bugün sakin. Diğer taraftan Dolar endeksi de 97 seviyesinin hafif altında. Güne pozitif bir havayla başlayabiliriz. Bugünün en önemli verisi TSİ 15:30’da açıklanacak revize edilmiş ABD 1Ç büyüme rakamı(beklenti %0,8 daralma) olacaktır. Beklentilerden daha kötü gelebilecek bir veri Dolar endeksinde kısa vadeli bir soluklanma, Borsa İstanbul’da alımlara neden olabilir. Aksi durumda endeksteki kısa vadeli satış dalgası devam edebilir. Olası düşüşlerde, daha önceki kısa vadeli düşüşünde destek aldığı 200 günlük üssel hareketli ortalama değeri olan 82.250 seviyesi destek noktası olarak takip edilebilir. Dünkü en yüksek seviye olan 84.500 ise direnç seviyesi.

ŞİRKET HABERLERİ

Petkim (PETKM, Öneri “EKLE”, Sınırlı Negatif): Petkim Petrokimya Holding A.Ş.’de yılbaşından bu yana devam eden toplu iş sözleşmesinden sonuç alınamaması üzerine işçiler eyleme başladı. Vardiyası biten işçiler tesislerden ayrılmazken, ürün çıkışına da izin verilmedi. Petrol-İş Aliağa Şube Başkanı Ahmet Oktay, toplu iş sözleşmesi ile ilgili verilen sözlerin tutulmadığını belirtip isteklerinin iki ayrı skalaya iki ayrı ücret olduğu söyledi. Petkim’den yapılan yazılı açıklamada ise toplu iş sözleşmesi görüşmelerinin Petrol-İş Sendikası’nın sunulan şartları uygun bulmaması nedeniyle Yüksek Hakem Kurulu aşamasına geldiği belirtildi. Kaynak: Dünya

TAV Havalimanları Holding (TAVHL, Öneri “EKLE”, Negatif): TAV’la birlikte sekiz şirketin dahil olduğu LGA konsorsiyumu, Amerika New York’ta yer alan LaGuardia Uluslararası Havalimanı’nın yenilenmesi ve işletilmesi ile ilgili ihaleyi kaybetti. 2013 yılında 27 milyon yolcuya hizmet veren LaGuardia Havalimanı ihalesinin kazanılması, TAV için Atatürk Havalimanı sözleşmesinin bitiminin ardından oluşacak gelir kayıplarının telafisi açısından ciddi bir potansiyel oluşturacaktı. Bu beklenti nedeniyle Şirket’in ihaleyi alamaması olumsuz olarak yorumlanacaktır. Kaynak: Bloomberg

Gübre Fabrikaları (GUBRF, Nötr): Gübre Fabrikaları ile Petrol İş Sendikası arasında süren görüşmeler anlaşma ile sonuçlandı.

Doğan Holding (DOHOL, Nötr): Şirket, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı’nın aldığı, Petrol Ofisi A.Ş.’nin ortağı olduğu sekiz şirket ile Doğan Şirketler Grubu Holding’in bir yıl süre ile “kamu ihalelerine katılmaktan yasaklanmasına” dair kararına ilişkin yasal sürecin devam ettiğini açıkladı.

Akbank (AKBNK, Öneri “EKLE”, Nötr): Banka, nitelikli yatırımcılara satılmak üzere 112 gün vadeli 221,5mn TL nominal değerdeki bononun ihraç edilebilmesi için çalışmalara başlanılmış olup, söz konusu kıymet ile ilgili talep toplama işlemi gerçekleştirilmiştir.
Diğer yandan, Banka, Almanya’da faaliyet gösteren %100 oranında bağlı ortaklığı Akbank AG’nin ödenmiş sermayesinin bedelli olarak karşılanmak suretiyle 100mn Euro arttırılarak 100mn Euro’dan 200mn Euro’ya yükseltilmesi hususunda gereken işlemleri yapmak üzere Genel Müdürlük yetkili kılınmıştır.

Halkbank (HALKB, Öneri “AL”, Nötr): Banka Sırbistan’da hisselerinin %76,76’sı satışa sunulan Cacanska Banka AD’nin satın alınmasına ilişkin işlemlerin sonuçlandırılması için BDDK izni onaylanmış ve akabinde hisse devrine ilişkin işlemler tamamlandığı duyurulmuştur.

Öte yandan, Banka bazı basın yayın organlarının yayınlarında, Banka’nın maaş ödemelerine aracılık ettiği bir kamu kurumunun çalışanlarına verilen promosyonların iade alınması suretiyle haksız gelir elde edildiği yönündeki haberlerin gerçeğe aykırı ve kamuoyunu yanıltıcı haberler olduğu belirtildi.

İş Bankası (ISCTR, Öneri “AL”, Nötr): Banka, GMTN program limitinin 5 milyar ABD Doların’dan programın limitinin 7 milyar ABD Dolarına artırılması konusunda Genel Müdürlük yetkili kılındığı duyurulmuştur.

Yapı Kredi Bankası (YKBNK, Öneri “EKLE”, Nötr): Banka, 1 milyar ABD Doları veya muadili borçlanma aracı ihracının; 6 milyar ABD Doları veya muadili yabancı para veya Türk Lirası tutarındaki yeni ihraç limiti kapsamında gerçekleştirilmesine ve işlemlere bu şekilde devam edilmesine karar vermiştir.

Diğer taraftan, Banka tarafından İstanbul Teknik Üniversitesi ARI Teknokent Teknoloji Geliştirme Bölgesinde araştırma, geliştirme ve danışmanlık konularında faaliyet göstermek üzere, sermayesinin tamamı Bankaca karşılanan 5mn TL sermayeli Yapı Kredi Teknoloji ünvanlı şirketin kuruluş işlemleri tamamlandığı duyuruldu.

SEKTÖR HABERLERİ

Bankacılık Sektörü: BDDK, 22 Mayıs ile biten haftada bankacılık sektörü haftalık verilerini açıkladı. Buna göre krediler 22 Mayıs haftasında bir önceki haftaya göre %0,4 oranında gerileyerek 1,37 trilyon TL olarak gerçekleşti. Kredilerdeki gerilemede TL’nin değer kazancı ile yabancı para cinsi kredilerdeki gerileme etkili olmuştur. Krediler tarafında konut kredilerindeki artış trendi korunurken, haftalık bazdaki söz konusu krediler ufak çaplı bir artışla 135,7 milyar TL olmuştur. Diğer taraftan, mevduatlarda ise haftalık bazda %1,2 oranında bir gerileyerek 1,21 trilyon TL olmuştur.

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Akfen Holding (AKFEN, Nötr): Holding, hisse geri alım programı kapsamında toplam 16.236 adet AKFEN hissesi alım işlemi gerçekleştirirken, hisse alımları toplamı ise 5.86mn adete ulaşmıştır. Toplam hisse alımlarının sermaye oranı ise %5,29 seviyesine ulaşmıştır.

Desa Deri (DESA, Nötr): Şirket, 28 Mayıs tarihi itibariyle Lara/Antalya şubesini açmıştır ve böylece mağaza sayısını 105’e ulaştırmıştır.

Galatasaray Sportif (GSRAY): Sermayesinin % 49,9’una sahip olduğu Galatasaray Mağazacılık ve Perakendecilik’in portföyünde yer alan yaklaşık 4,3mn TL nominal değerdeki payların Galatasaray Spor Kulübü Derneği’ne satılmasına, değerleme Raporu ile bulunan tutar üzerinden %49,9’una tekabül eden kısmının toplam yaklaşık 75mn TL bedelle yapılmasına ve Galatasaray Mağazacılık ve Perakendecilik’teki satış konusu hisselerinin ciro ve teslim yolu ile Kulüp’e devredilmesine, oluşacak satış karının şirket faaliyetlerinde kullanılmasına karar verildiği duyurulmuştur.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir