Günün Sektör ve Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (25.05.2016)

Ziraat Yatırım Menkul Değerler Araştırma Sabah Stratejisi Raporu:

“SABAH STRATEJİSİ”

ABD’de pozitif veri akışı ekonominin güçlendiği şeklinde algılanması ile artan risk iştahı sabahına uyanıyoruz. Bu sabah MSCI Asya Pasifik %1,4 oranında değer kazanıyor. Ancak dün Avrupa ve ABD seanslarındaki fiyat hareketi Asya’da ancak bu sabah fiyatlanmakta. Genel anlamda bankaların toparlanması dikkat çekici. BIST100 endeksi güne pozitif bir görüntüyle başlayabilir. Endeks için ilk iki hedefimiz 82bin ve 85bin seviyeleri. Veri ajandasına baktığımızda, sabahtan merkez bankası toplantısını takip edilecektir. Öğleden sonra TSİ 14:30 Kapasite Kullanım Oranı ve Reel Sektör Güven Endeksleri var. Yurt dışında ise TSİ 11:00 Alman IFO endeksi açıklanacak. Ancak mevcut risk fiyatlamasında IFO şu an için arka planda. Düne baktığımızda ise, Türkiye’nin iç siyasetine ek küresel çapta iki kritik olay gerçekleşti: 1) ABD’de konut satışları 2008 öncesi seviyeye ulaştı. 2) Çin’de merkez bankası Renminbi’nin değerini Mart 2011 seviyesine düşürdü. ABD’de kriz konut sektöründe başladığı için krizin çıkışı da yine konut sektörü ile mümkün. Konut verilerinin kriz öncesine dönmesi para politikasının normalleşmesi yönünde adım atılabilmesinin önünü açıyor. Çin Renminbisi ve aslında diğer para birimlerinin akıbeti FED’in hamlelerine bağlanmış durumda. Faiz arttırım olasılığının yükselmesiyle Dolar; Renminbi ve Euro karşısında güç kazanabiliyor. Eğer hatırlayacak olursak Renminbi ne zaman değer kaybetse (Ağustos ve Ocak ayları) piyasa sallanırdı. Ancak bu sefer piyasalar güçlenme eğiliminde. Son yıllarda piyasayı sallayan olayların artık piyasayı destekler boyuta ulaşması “iyi veri = iyi veri” denklemimizi teyit etmekte. Bu da önceki gün %50’nin üzerine çıkan FED faiz arttırım olasılığını bir endişe kaynağı halinden uzaklaştırıp ekonominin iyi gittiği yönünde işarete çevirmesine neden olmakta ve piyasalarda alımlar gözlemliyoruz.

ŞİRKET HABERLERİ

Koç Holding (KCHOL, Sınırlı Pozitif): Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor’s Rating Services (S&P) tarafından yapılan gözden geçirme çalışması sonrasında, Koç Holding’in uzun vadeli kredi notu BBB’ye, kısa vadeli kredi notu A-2’ye yükseltilmiş,  görünümü ise durağan olarak belirlenmiştir.

Ereğli Demir Çelik (EREGL, Öneri “TUT”, Sınırlı Pozitif): Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor’s Rating Services (S&P) tarafından yapılan gözden geçirme çalışması sonrasında, Erdemir’in uzun vadeli kredi notunu BB-‘den BB’ye revize etmiştir. Görünümü ise durağan olarak belirlenmiştir.

Net Holding (NTHOL, Nötr), Net Turizm (NTTUR, Pozitif): Şirketin doğrudan bağlı ortaklığı Net Turizm’in devralma suretiyle birleşmesi işlemi kapsamında hazırlanan  “Uzman Kuruluş Raporu” na göre birleşme oranı %82,9, değiştirme oranı 0,76109 olmuştur. Diğer bir deyişle 1 adet Net Turizm hissesi için 0,76109 adet Net Holding hissesi verilecektir. Net Holding’in dünkü kapanış değeri olan 3,05TL’ye göre hesaplandığında Net Turizm hisseleri 2,32TL’ye denk gelmektedir. Buna bağlı olarak Net Turizm dünkü kapanış değeri olan 1,56TL’ye göre yüksek getiri potansiyel taşımaktadır.

Torunlar GYO (TRGYO, Öneri “TUT”, Nötr): Torunlar GYO hisse başına Brüt/Net 0,12TL nakit kar payının 2 Haziran 2016 tarihinde dağıtılacağını duyurmuştur.

11 Mayıs 2016 Tarihli Torunlar GYO Raporumuz için Tıklayınız…

İş Bankası (ISCTR, Öneri “AL”, Nötr), İş Finansal Kiralama (ISFIN, Sınırlı Pozitif): İş Bankası İş Finansal Kiralama payları ile ilgili olarak 0,96 TL fiyatından 100bin adet alış işlemi gerçekleştirmiştir. Bu işlemle birlikte İş Finansal Kiralama sermayesindeki Banka payı %29,59 seviyesine ulaşmıştır. Diğer taraftan İş Bankası, 300mn TL – 102 gün vadeli ve 300mn TL – 186 gün vadeli banka bonosu ile 100mn TL – 368 gün vadeli iskontolu tahvil ihracının halka arz yoluyla gerçekleştirilmesi için çalışmalara başlandığını duyurmuştur. Halka arz edilecek bonolar ve iskontolu tahvillere fazla talep gelmesi durumunda toplam halka arz miktarı 1 milyar TL değere kadar artırılabilecektir.

4 Mayıs 2016 Tarihli İş Bankası Raporumuz için Tıklayınız…

Finansbank (FINBN, Nötr): Banka, 3 milyar TL sermayenin 150mn TL bedelsiz artırılarak 3,15 milyar TL’ye yükseltilmesine karar verildiğini duyurmuştur.

SEKTÖR HABERLERİ

Konut Sektörü: TÜİK’in açıkladığı konut satışlarına göre, Türkiye genelinde konut satışları 2016 Nisan ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %10,9 oranında azalarak 106.348 oldu. Konut satışlarında, İstanbul 19.537 konut satışı ile en yüksek paya (%18,4) sahip oldu. İpotekli konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre %27,4 oranında azalış göstererek 33.429 oldu. Yabancılara yapılan konut satışları ise bir önceki yılın aynı ayına göre %14,4 azalarak 1.581 oldu.

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Kerevitaş (KERVT, Nötr): Şirket Gaziantep, Çanakkale ve Sakarya’da olmak üzere üç adet şube açılmasına karar verildiğini duyurmuştur.

Gentaş (GENTS, Nötr): Şirket, 6,65mn TL’nin (%7) bedelsiz hisse senedi olarak dağıtılmasına yönelik olarak SPK’ya başvuru kararı almıştır. Şirketin mevcut sermayesi 95mn TL’dir.

Uyum Gıda (UYUM, Nötr): İstanbul’da faaliyette bulunan Başak-5 Şubesinin operasyonel verimsizlik nedeni ile kapatılmasına karar verilmiştir. Mağaza kapanışını takiben Şirketin mağaza sayısı 60 olacaktır.