Günün Sektör ve Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (24.05.2017)

Ziraat Yatırım Menkul Değerler Araştırma Sabah Stratejisi Raporu:

“SABAH STRATEJİSİ”

FED tutanakları sabahına nötr risk iştahı ile uyanıyoruz. Katalizörler: Almanya’da iktisadi faaliyet şaşırtıcı ölçüde güçlü giderken Moody’s kredi derecelendirme kuruluşunun Çin’in notunu kırması. S&P500, vadeli işlemlerde yatay, Dolar / TL kotasyonları ise 3,5778 seviyesinden geçiyorlar. Çin’de bu senenin gelişmesi ülke büyümesinden finansal istikrara dönmüştü. Seneye iktisadi faaliyet anlamında dengeli girmeyi başaran ülke ilk çeyrekte beklentilerin üzerinde büyüme kaydedebildi. Ancak artan borçluluk oranı nedeniyle geçtiğimiz yılın son döneminden beri merkez bankası finansal istikrar dahilinde para politikasını sıkılaştırmaya başladı. Ülkedeki toplam (kamu + özel) borçluluk, milli hasılaya oranla %250’yi geçmiş durumda. Yılsonu itibariyle özel sektörün borçluluğu %156 oranında. Hane-halkının borçluluğu %45, kamununki ise %38 oranında (Şekil 1). Sıkılaşan para politikası neticesinde büyüme ilk çeyrekte zirve yapmış görünüyor. İkinci çeyreğe ilişkin açıklanan verilerde hız kaybı söz konusu. Moody’s, ülkenin notunu A1’den Aa3’e düşürürken görünümü “durağan” açıkladı. Borç, uzun vadede ele alınması gereken bir konu ve para politikası tek başına yeterli sayılmaz. Bu nedenle Çin’de liberal ekonomiye geçiş aşamaları dahilinde borcun finansal istikrarı bozmayacak şekilde zamana yaygın yönetilmesi beklenir. “Durağan” görünüm uzun vade bakış açısını yansıtmakta.

Diğer yandan Almanya’da dün açıklanan veriler ülke ekonomisinin ikinci çeyrekte de momentumunu sürdürdüğünü gösterdi. IFO endeksi 1970 yılından beri en yüksek seviyesine ulaştı. Veri terminallerinde 1991 yılında başlayan zaman serisi tarihi zirvesinde görünüyor. Doğu Avrupa’da ilk çeyrek büyüme verileri pozitif sürprizle sonuçlanmıştı. Türkiye için de bu sene dış talebin büyümeye pozitif katkı sağlaması bekleniyor ki mevcut Avrupa kaynaklı veri akışı beklentileri pekiştirmekte.

Bugün veri gündemi açısından takvim sakin. Sabahtan Türkiye’de (TSİ 10:00), öğleden sonra da ABD’de (TSİ 17:00) konut verileri açıklanacak. TSİ 15:45’de Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Mario Draghi’nin, Madrid kentindeki konuşması Avro’nun hızla değer kazandığı dönemde günün öne çıkan gelişmesi. Akşam ise TSİ 21:00’de FED, 3 Mayıs günü gerçekleşen FOMC toplantısının tutanaklarını yayımlayacak. Tutanaklar, mevcut duruma göre biraz daha şahin kalabilirler. Zira toplantı sonrasında açıklanan veriler çok güçlü çıkmadılar.

ŞİRKET HABERLERİ

Anadolu Isuzu (Sınırlı Pozitif): Piyasa koşulları nedeniyle stok seviyesinin yeniden planlanması amacıyla 10.04.2017-30.06.2017 tarihleri arasında haftalık çalışma süresinin 2 gün azaltılması yoluyla üretimin kısmen azaltılması yönündeki devam eden uygulamanın piyasa koşullarının kısmen düzelmesi üzerine Mayıs sonu itibarıyla sonlandırılmasına, Haziran ayı başından itibaren normal çalışma ve üretim planına geçilmesine karar verilmiştir.

Arçelik (ARCLK, Pozitif): Hollanda’da kurulu bağlı ortaklı Ardutch BV ve ana ortağı Koç Holding ile Hindistan’da kurulu Tata Group şirketlerinden Voltas Limited ve Tata Investment Corporation şirketleri arasında bir ortaklık sözleşmesi imzalandığını duyurdu. Sözleşme kapsamında Hindistan pazarına yönelik Voltas-Beko markası ile buzdolabı üretimi ve satışının yanı sıra, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, kurutucu, mikrodalga ve diğer beyaz eşya satışı konusunda faaliyette bulunacağı belirtildi. Ortaklıkta Ardutch B.V.’nin %49, Koç Holding’in %1, Voltas Limited’in %49 ve Tata Investment Corporation’ın %1 payı bulunacak. Kurulacak şirketin yaklaşık 1.500 dolar başlangıç sermayesi ile kurulması; (işlemin) kapanış tarihi sonrasında şirketin iş planı ve nakit akış ihtiyaçları da göz önünde bulundurularak, öngörülen minimum yatırım bedeli olan 100mn USD tutarında sermaye artışı yapılması ve artırım dolayısıyla oluşacak sermaye borcunun ortaklar tarafından hisseleri oranında iş planına göre belirlenecek dönemlerde ödenmesi öngörülüyor. Şirketin kapanış tarihi itibarıyla faaliyetlerine başlamasının hedeflenirken; bu ortaklık anlaşması kapsamında, Hindistan’da kurulacak fabrikada buzdolabı üretimi yapılacak. Şirket faaliyetlerine başlanan ilk yıl fabrika kurulumu planlanıyor. Birinci yılda Arçelik fabrikalarından tedarik edilen ürünlerin satışı, fabrika kurulumu sonrasında da üretimden satışlara geçilmesi öngörülüyor. Ayrıca, kapanış tarihini takip eden 4. yılın sonundan itibaren şirket tarafından klima üretilmesi değerlendirilecek. Ortaklık sözleşmesi kapsamında şirketin, Arçelik’ten buzdolabı, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, kurutucu ve diğer beyaz eşya ürünlerini tedarik etmesi bekleniyor.

Kardemir (KRDMD, Sınırlı Pozitif): Şirket ile Çelik-İş Sendikası arasında sürdürülmekte olan, 2017-2018 yıllarını kapsayan 13. Dönem TİS görüşmeleri 23.5.2017 tarihi itibariyle anlaşma ile sonuçlanmıştır. Buna göre; birinci 6 ay için %8,75, ikinci 6 ay için TÜFE (6 aylık), üçüncü 6 ay için %5 (6 aylık TÜFE %5’den fazla çıkması durumunda TÜFE oranında), dördüncü 6 ay için ise %5 (6 aylık TÜFE %5’den fazla çıkması durumunda TÜFE oranında) oranlarında ücret artışı yapılmıştır.

Sasa Polyester (SASA, Nötr): 15 Mayıs 2017 tarihinde kamuya açıklamış olan yatırım projesiyle ilgili olarak Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığına (TPAO) ait Hatay-Dörtyol’da bulunan arazinin şirket tarafından satınalma, tahsis veya kiralanması hususuna yönelik olarak Ekonomi Bakanlığı ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile görüşmeler devam etmekte olunduğu, ayrıca söz konusu yatırıma ilişkin makine ve tesis üreticileri ile de görüşmeler sürdürüldüğü duyurulmuştur.

Tat Gıda (TATGD, Sınırlı Negatif): Tekgıda-İş Sendikası ile yürütülmekte olan Toplu İş Sözleşmesi müzakere sürecinde, Tekgıda-İş Sendikası tarafından Tat Gıda’nın tüm işyerleri için alınan ve 07.06.2017 tarihinde uygulanacağı bildirilen Grev Kararı Şirkete dün tebliğ edilmiştir. Toplu İş Sözleşmesi imzalanması amacıyla görüşmeler halen devam etmektedir.

Vakıfbank (VAKBN, Öneri “EKLE”, Nötr): 2013 yılında MTN (Global Medium Term Notes) programı kurulduğu ve program kapsamında farklı para birimlerinde ve farklı vadelerde ihraç yapmaya hazır hale getirildiği duyurulmuştu. Bu kapsamda, Banka tarafından Türkiye dışında yerleşik gerçek ve tüzel kişilere ABD Doları cinsinden tahvil ihracı düzenlenmesi için Commerzbank, Erste Group Bank AG, Goldman Sachs International, HSBC Bank PLC, J.P. Morgan ve Natixis yetkilendirilmiştir.

11 Mayıs 2016 Tarihli Vakıfbank Raporumuz için tıklayınız…

Çemtaş Çelik (CEMTS, Sınırlı Pozitif): Çelikhanede Elektrik Ark Ocağı Jet Brülör Sistemi İlavesi ve Eski Trafonun Yenilenerek Büyütülmesi yatırı tamamlanmış olup Çelikhane ünitesinde verimlilik ve % 15 kapasite artışı beklenmektedir.

Torunlar GYO (TRGYO, Öneri “EKLE”, Nötr): Şirket hisse başına 0,1TL temettü ödemesinin 7 Haziran tarihinde yapılacağını duyurmuştur.

8 Mayıs 2016 Tarihli Torunlar GYO Raporumuz için tıklayınız…

Ziraat Bankası: Yurtiçinde 20 Milyar Türk Lirası’na kadar farklı vadelerde Türk Lirası cinsinden, bir veya birden fazla ihraç yoluyla bono ve/veya tahvil ihraç edilmesine ilişkin başvuru SPK tarafından onaylanmış ve SPK Bülteni’nde yayınlandığı duyurulmuştu. Bu kapsamda; Ziraat Bankası tarafından, nitelikli yatırımcılara satılmak üzere 93 gün vadeli 155mn TL nominal değerli finansman bonosunun ihraç edilmesi için çalışmalara başlanılmış olup, söz konusu kıymetler ile ilgili talep toplama işlemi gerçekleştirilmiştir.

SEKTÖR HABERLERİ

Akaryakıt: Petrol Ürünleri İşverenler Sendikası (PÜİS), benzine bugünden itibaren geçerli olmak üzere 8 kuruş zam yapıldığını açıkladı. Zamdan sonra İstanbul’da benzinin litre fiyatı ortalama 5,12 liradan 5,20 liraya yükselecek

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Türk Eximbank: Türk Eximbank, ITFC koordinatörlüğündeki bankalar konsorsiyumundan yaklaşık 450 milyon dolar kredi sağladı.