Günün Sektör ve Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (20.04.2017)

Ziraat Yatırım Menkul Değerler Araştırma Sabah Stratejisi Raporu:

“SABAH STRATEJİSİ”

Nötr risk iştahı ile Perşembe sabahına uyanıyoruz. Katalizör: Japonya’da dış ticaret verilerinin küresel büyüme teması ile uyumlu çıkması. S&P500, vadeli işlemlerde yatay, Dolar / TL kotasyonları ise 3,6724 seviyesinden geçiyorlar. Senenin başından beri ekonomileri küresel ticarete bağlı Güney Kore, Çin, Tayvan, Singapur gibi ülkelerde ihracat değerlerinin yıllık bazda çift hanelerde artış kaydettiklerini gözlemlemekteyiz. Benzer şekilde Türkiye’nin de ihracatı Mart ayında çift hanelerde artış kaydetti. Bu sabah çift hane ihracat artış hızına Japonya da ayak uydurdu. İhracat, Mart ayında %12 oranında artarak son iki yılın en yüksek seviyesine çıktı. Öte yandan, dün Avrupa’da otomobil pazarında satışlarının yıllık %11 arttığını gözlemledik. Türkiye’de yılın ilk çeyreğinde otomotiv üretimi son 10 yılın rekorunu kırdı. Bu sabahki Japonya verisinde otomotiv sektörünün ciddi bir ağırlığı vardı. Şubat ayında devreye giren ÖTV teşviki ile hane-halkının tercihini beyaz eşyadan yana yapmasıyla yurt-içi otomobil pazarı bir nebze hız kaybetse de dış talep anlamında otomotiv sektörü için iyi bir yıl geçiriyoruz (otomobil satışlarının bu sene yavaşladığı bir diğer ülke de Amerika Birleşik Devletleri, ancak bu yazının konusu değil).

Bugün yurt-içinde ve Avrupa’da tüketici güven endekslerini takip edeceğiz. TÜİK; endeksi TSİ 10:00’da açıklarken Avrupa Komisyonu endeksi TSİ 17:00’de açıklayacak. Her Perşembe gibi bugün de TSİ 14:30’da sermaye akımlarını ve döviz tevdiat hesaplarını (DTH) takip edeceğiz. Yurtdışına baktığımızda sabahtan Almanya’da TSİ 09:00’da Mart ayı üretici fiyat endeksi (ÜFE) açıklanacak. Çin ve ABD’nin ardından dün Rusya’da ÜFE’nin hız kestiğini izledik. Bugün Almanya için beklenen aylık %0,2 oranındaki artışın gerçekleşip gerçekleşmeyeceğini göreceğiz. Bugün gerçekleşmese bile yakın bir vade içerisinde Almanya’da da ÜFE’nin küresel trend ile uyumlu halde hız kesmesi muhtemel. Benzer şekilde Türkiye’de de ÜFE’nin artık zirve yapacağını düşünüyoruz. ABD’de de  FED’in Philadelphia Şubesi’nin güven anketi (TSİ 15:30) ve Conference Board’un öncü göstergesi (TSİ 17:00) veri gündemindeki diğer gelişmeler. ABD’de ilk çeyreğin iktisadi faaliyet açısından yavaş geçtiği düşünülüyor. Bugün öncü göstergenin Mart ayı için %0,2 oranına gerilemesi beklenmekte. Diplomatik tarafta ise İtalya Başbakanı Paolo Gentiloni, ABD Başkanı Donald Trump’ı Beyaz Saray’da ziyaret edecek. Fransa’da bu hafta başkanlık seçiminin ilk turu düzenlenecek. Almanya’da Eylül ayında genel seçimler var. İngiltere önceki gün 8 Haziran için erken seçim kararı aldı. İtalya’nın olağan seçim zamanı 2018 yılı ancak seçimlerin bu sene içerisinde gerçekleşebileceğini düşünen ciddi bir kesim bulunuyor. Şu anda Dünya gündeminde İtalya’dan öncelikli konular bulunmakla birlikte Fransa ve İngiltere seçimlerinin ardından İtalyan siyasetini başlıklarda daha sık görmeye başlayabiliriz.

ŞİRKET HABERLERİ

Anadolu Cam (ANCAM, Sınırlı Pozitif):  Şirket, İş ortaklıklarından Omco İstanbul Kalıp San. ve Tic. A.Ş.’nin %50’lik hissesi pazarlık usulü ile  diğer ortağı olan Omco International N.V. devredilmesine karar verilmiş olup, devire ilişkin satış sözleşmesi 19.04.2017 tarihinde imzalanmıştır.

Albaraka Türk Katılım Bankası (ALBRK, Nötr): Banka, 8 ülkeden 12 bankanın katılımı ile 213mn USD Murabaha Sendikasyon Kredisi temin etmiştir. 370 gün vadeli olarak temin edilen murabaha sendikasyon kredisinin maliyeti Libor+ 125 bps olarak gerçekleşmiştir.

Global Yatırım Holding (GLYHO, Sınırlı Pozitif): Şirketin liman yatırımlarının, Londra Borsası’nda halka arzına ilişkin çalışmalara başlanmasına karar verilmiş olup, halka arz büyüklüğünün 2 Mayıs 2017’de başlayacak olan roadshow’da gelecek olan talebe, oluşacak olan fiyata ve nihai olarak Yönetim Kurulu’nun onayına vabeste olarak yaklaşık 250mn USD tutarında olmasına ve halka arzın Mayıs ayı içerisinde tamamlanması planlanmaktadır. Hisse haberin ardından dün günü %7,9 oranında artışla kapamıştır.

SEKTÖR HABERLERİ

Borsa İstanbul: Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Himmet Karadağ, “Popüler diziler ve köprüler dahil, onların getirisini yatırımcıyla paylaşabileceğimiz modelleri çalışıyoruz. Borsada araba satacağız mesela. Türkiye’de üretilen bir otomobilin üretim projesinin maliyetine geliriyle beraber ortak olabileceksiniz.” dedi. (Kaynak: Dünya)

Demir- Çelik: Trump, yabancı kaynaklı çelik ithalatına ilişkin soruşturma başlatmaya hazırlanıyor. ABD Başkanı Donald Trump’ın, yabancı kaynaklı çelik ithalatının, ABD’nin ulusal güvenliğine zarar verip vermediğine dair hızlı bir soruşturma talebi içeren talimatname imzalayacağı bildirildi. Trump’ın bazı ABD çelik şirketlerini de kapsaması beklenen 1962 Ticaret Büyütme Yasası’nın 232. bölümüyle ilgili memorandum imzalamaya hazırlandığı belirtildi. Kanunun, başkana ulusal güvenlik nedeniyle ithalata kısıtlamalar getirmesini sağladığı kaydedildi. (Kaynak: Matriks)