Günün Sektör ve Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (16.05.2017)

Ziraat Yatırım Menkul Değerler Araştırma Sabah Stratejisi Raporu:

“SABAH STRATEJİSİ”

Erdoğan – Trump görüşmesi sabahına iyimser risk iştahı ile uyanıyoruz. Bugün TSİ 19:40’da Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı Donald Trump’ı Beyaz Saray’da ziyaret edecek. Güvenlik konusunun ana gündem maddesi olması bekleniyor. S&P500 vadeli işlemlerde yatay, Dolar / TL kotasyonları ise 3,5460 seviyesinden geçiyorlar.

Sabah saatlerinde Doğu Avrupa’da açıklanacak ilk çeyrek büyüme verilerini takip edeceğiz. Geçtiğimiz haftalarda Çek Cumhuriyeti’nin para çıpasını terk ettiğini gözlemlemiştik. Buna istinaden Polonya’nın bölgede yükselen enflasyon nedeniyle faiz arttırabileceği sonucuna ulaşmıştık. Geçtiğimiz Cuma günü kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, Polonya’nın görünümünü negatiften durağana çekti. Moody’s, siyasi gelişmelerin ekonomideki toparlanmanın önüne geçemeyeceği argümanına dayanarak görünümü değiştirdiğini açıkladı. Polonya Zlotisi, değer kazanma eğiliminde. Sene başından beri Zloti %9 oranında değer kazandı. İlk çeyrekte ekonominin %3,9 büyüme hızına ulaştığı düşünülüyor (TSİ 11:00). Macaristan’ın %3,2 (TSİ 10:00) Çek Cumhuriyeti’nin ise %2,3 (TSİ 10:00) büyüdükleri beklenmekte. Polonya’nın endüstri yapısı bizimkine benzediği için Polonya’daki büyümenin Türkiye ilk çeyrek büyümesine ilişkin de vereceği haber var. Endüstri yapısı bize benzeyen ülkelerin para birimlerindeki değer kazançları Türk ihracatçılar için kur oynaklıklarına karşı bir koruma kalkanı.  Öğlen TSİ 12:00’de ise Avro Bölgesi için büyümenin ikinci tahmini açıklanacak. Para birliğinin ilk çeyrek için daha önceden açıklanan %0,5 oranındaki büyümesinde güncelleme beklenmiyor. Öte yandan,  TSİ 9:00’da Avrupa’daki araç tescil verisi açıklanacak. Avrupa’da gerileyen işsizlik oranı, düşen petrol fiyatları ile birleşince otomobil talebinde artışla sonuçlandı. 2013 yılında dip seviyeye düşen araç tescilleri, işsizliğin 2013 Mart ayında ulaştığı %12,1 oranından %9,5 oranına iyileşmesiyle toparlanma eğilimine girdiler (Şekil 1). Avrupa’da artan otomobil talebi (Şekil 2), Türk üreticilerin de gelişmelerden faydalanmalarını sağlıyorlar. Otomobil üretimi ve ihracatı bu sene Türkiye’de rekorlar kırmakta.

Almanya’da TSİ 12:00’de Mayıs ayı ZEW anketi açıklanacak. ZEW, finans yöneticileri ve analistleri ile gerçekleştirilen bir anket. Bu nedenle reel ekonomiyi tam yansıtmasa da finansal piyasalardaki iyimserliği ölçmesi açısından faydalı bir endeks. ZEW’un yüksek seviyelerini sürdürmesi bekleniyor. Öğleden sonra ise TSİ 16:15’de ABD’de sınai üretim ve kapasite kullanım verileri takip edilecek. Konut yoğunluklu haftada bugün TSİ 15:30’da yeni konut inşaatları verisi açıklanacak. Nisan ayına ilişkin verilerin ikinci çeyrekte beklenen toparlanma ile uyumlu görüntü sergilemeleri bekleniyor.

ŞİRKET HABERLERİ

Anadolu Sigorta (ANSGR, Nötr): Anadolu Sigorta’nın 2017 yılı Ocak – Nisan ayı prim üretimi bir önceki yılına aynı dönemine göre %3 oranında artarak 1.560mn TL’ye yükselmiştir. 2017 yılının Nisan ayındaki prim üretimi ise bir önceki yılın aynı ayına göre %2 oranında artarak 438mn TL olmuştur.

Emlak Konut GYO (EKGYO, Öneri “AL”, Nötr): “İzmir Konak 2.Etap Arsa Satışı Karşılığı Gelir Paylaşımı İşi” ihalesinin 1.Oturumu 14.06.2017 Çarşamba günü yapılacağı duyurulmuştur.

9 Mayıs 2016 Tarihli Emlak Konut GYO Raporumuz için tıklayınız…

İş Bankası (ISCTR, Öneri “EKLE”, Nötr): Banka 296mn USD ve 989,5mn EUR tutarında 367 gün vadeli sendikasyon kredisi anlaşmasını imzalamıştır. Dış ticaretin finansmanında kullanılacak olan sendikasyon kredisinin, en yüksek tutarla katılan bankalara ait bölümünün toplam maliyeti; USD dilimi için Libor+%1,45, EUR dilimi için Euribor+%1,35 olarak gerçekleşmiştir.

3 Mayıs 2016 Tarihli İş Bankası Raporumuz için tıklayınız…

Migros (MGROS, Nötr): Şirketin 01.05.2014 – 30.04.2017 dönemini kapsayan Toplu İş Sözleşmesi dönemi sona erdiğinden, yeni dönem Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerine 16 Mayıs 2017 tarihi itibarıyla başlanılacaktır.

Pegasus (PGSUS, Pozitif): Pegasus’un Nisan ayı misafir sayısı geçen seneye göre %19,5 artarak 2,2mn oldu. Yılın ilk 4 ayındaki misafir sayısındaki artış ise %10,5 olurken, toplam yolcu sayısı 7,9 milyonu geçti. Nisan ayı yolcu doluluk oranı geçen seneye göre 10,5 puan artarak %85,9, Ocan-Nisan dönemi yolcu doluluk oranı 6,3 puan artışla %82,2 olarak açıklandı.

Sasa (SASA, Pozitif): Sasa Polyester, hammadde ihtiyacını karşılamak üzere 7.175.000.000 TL tutarında yeni bir yatırım gerçekleştirecek. Bakanlar Kurulu’ndan geçmiş ‘Yatırımlara Proje Bazlı Devlet Yardımı’ verilmesi kapsamında Sasa’da ana hammaddeleri olan PTA, MEG ve Polimer üretim tesisi kurulması için Ekonomi Bakanlığı tarafından kabul edildi. Şirket kamu desteklerinden faydalanmak için Ekonomi Bakanlığı ile görüşmeler içinde olduğunu belirtti.

Tüpraş (TUPRS, Öneri “EKLE”, Sınırlı Pozitif): Şirket ve Petrol İş Sendikası arasındaki toplu iş sözleşmesi müzakereleri 01 Ocak 2017 ve 31 Aralık 2018 tarihleri arasında geçerli olmak üzere 15 Mayıs 2017 tarihinde anlaşma ile sonuçlanmıştır. Anlaşma hükümlerine göre ilk 6 ay için yüzde %9, ikinci ve üçüncü 6 ay için TÜFE ve dördüncü 6 ay için TÜFE + 0,50 oranında ücret artışı yapılmıştır. Ayrıca, birleştirilmiş sosyal yardım ve bayram parası gibi alanlarda da iyileştirmeler sağlanmıştır.

5 Mayıs 2017 Tarihli Tüpraş Raporumuz için tıklayınız…

Turkcell (TCELL, Sınırlı Pozitif): Turkcell ve Huawei yerli üretim çalışmalarının yoğunlaştırılmasını içeren bir anlaşma imzaladı. Anlaşmayla iki şirket yuan cinsinden ticaret yapmak için çalışmalara da başlayacak. (Kaynak: Dünya)

Türk Hava Yolları (THYAO, Öneri “AL”, Sınırlı Pozitif): 22 Mart tarihinde başlayan uçakta laptop yasağına rağmen THY, İstanbul’dan New York’a yaptığı seferlerde yolcu sayısını Nisan ayında %2,5 arttırarak 49 bin yolcuya ulaştı. (Kaynak: Dünya)

9 Mayıs 2017 Tarihli THY Raporumuz için tıklayınız…

Vakıfbank (VAKBN, Öneri “EKLE”, Nötr): 147 gün vadeli 300mn TL nominal değerli finansman bonolarının ihraç ve halka arz edilmesi amacıyla SPK ve diğer merciler nezdinde gerekli başvuruların yapılması için Genel Müdürlüğe yetki verildiği duyurulmuştu. Bu kapsamda söz konusu bonoların ihraç ve halka arz edilmesi amacıyla SPK ve Borsa İstanbul’a başvuru yapılmıştır.

11 Mayıs 2016 Tarihli Vakıfbank Raporumuz için tıklayınız…

SEKTÖR HABERLERİ

Halka Arz: Bloomberg News’in haberine göre Mavi Jeans, SPK’ya başvuruda bulundu. Şirketin hissedarları Akarlı ailesi ve girişim şirketi Turkven, daha önce halka arz için yatırım bankaları Goldman Sachs ve Bank of America’ya yetki vermişti. Mavi Jeans’in değerin yaklaşık olarak 800mn dolar civarında hesaplanıyor. (Kaynak: BloombergHT)

Konut Sektörü: İş Bankası’nın desteğiyle hazırlanan “REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi” ve “REIDIN Emlak Endeksi” nisan ayı sonuçları açıklandı. REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi’nde, Nisan’da bir önceki aya göre %0,46 artış gerçekleşirken, geçen yılın aynı dönemine göre %2,71 ve endeksin başlangıç dönemi olan 2010 yılı ocak ayına göre ise %74,50 artış yaşandı.

MSCI Endeks Değişiklikleri: MSCI, endekslerinde 31 Mayıs 2017 gece yarısından itibaren geçerli olacak değişiklikleri açıkladı. Buna göre; MSCI Global Small Cap Endeksi’nin Türkiye bölümünden 8 hisse çıkarılırken 3 adet ekleme yapıldı. MSCI Global Small Cap endeksine; Kordsa, Logo Yazılım ve Türk Traktör alınırken, Bizim Toptan, Doğuş GYO, Doğuş Otomotiv, Ege Endüstri, Konya Çimento, Pınar Süt, Şekerbank Torunlar GYO ise çıkarıldı. Öte yandan MSCI Global Standart Endekslerinde Türkiye bölümüne Aselsan eklenirken çıkarma yapılmadı.

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Ansa Yatırım Holding (ANSA, Nötr): Şirketin Olağan Genel Kurul Toplantısı’nda Şirket unvanının MARKA YATIRIM HOLDİNG A.Ş. olarak değiştirilmesine karar verilmiştir.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN