Günün Sektör ve Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (02.08.2016)

Ziraat Yatırım Menkul Değerler Araştırma Sabah Stratejisi Raporu:

“SABAH STRATEJİSİ”

Petrol fiyatlarında gerileme, Gelişmekte Olan Ülke (EM) hisselerinin son bir senenin zirvesine ulaşmalarının ardından gelen kar satışları ve Japonya’da teşvik beklentilerinin iyice azalması ile birlikte nötr risk sabahına başlıyoruz. Cuma akşamı zayıf gelen ABD büyüme verisinin ardından piyasalar FED’in faiz arttırma olasılığını düşürdüğü için dün EM hisseleri son bir senenin zirvesine ulaştılar. Ancak bugün veri takvimi boş. Büyümedeki zayıflık da petrol fiyatlarına değer kaybettiriyor. Brent, varil başına bu sabah 42,3 Dolar’dan işlem görüyor. Piyasayı etkilemesi beklenen bir gelişme bulunmuyor. Bunun sonucu olarak Asya piyasaları kırmızı renkte işlem görüyorlar. Gidişatı değiştirebilecek tek konu Japonya’nın güçlü mali teşvik paketi açıklaması. Ancak son 26 senedir yani 1990 yılında Nikkei borsası %40’a ulaşan ağır değer kayıpları yaşayıp Japonya’yı “kayıp 10 yıl”a ittiğinden beri Japon otoritelerin açıkladıkları mali teşvikler ekonomiyi toparlayamadı. Bu yüzden Abe’nin açıklayacağı paketin de etkili olabileceği beklenmiyor.

Dün akşam Türkiye ETF’i %0,5 oranında değer kazanarak Borsa İstanbul’daki %1,6’lık değer kazancının gerisinde kaldı. Kur, seans kapanışına göre yatay seyrediyor. BİST’in kendisini ETF’e göre düzeltmek yerine kur ile birlikte yatay açılış gerçekleştirmesini bekliyoruz. Piyasa şu anda yarın sabah TSİ 10:00’da açıklanacak enflasyona odaklı.

ŞİRKET HABERLERİ

Halkbank (HALKB, Öneri “AL”, Sınırlı Pozitif): Halkbank’ın net dönem karı 2016 yılının ikinci çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre %30,2 oranında artarak 885,6mn TL’ye yükselmiş ve hem bizim beklentimiz olan 778mn TL’nin, hem de piyasa beklentisi olan 814mn TL’nin üzerinde gerçekleşerek iyi bir görüntü sergilemiştir. Tahminimizdeki sapmada, beklentimizden yüksek gelen net ücret ve komisyon gelirleri ile operasyonel giderlerdeki artış beklentimizin aksine gerileme etkili olmuştur.Ayrıntılar için tıklayınız.

Kiler GYO (KLGYO, Sınırlı Pozitif): Kiler GYO 2Ç2015’te 5,4mn TL kar açıkladı. Şirket geçtiğimiz yılın ikinci çeyreğinde 11,7mn TL zarara açıklamıştı. İkinci çeyrek karı ile beraber 2016 yılının Ocak -Haziran dönemindeki kar rakamı 12,8mn TL olarak gerçekleşmiştir. Geçtiğimiz yılın aynı döneminde 47,1mn TL zarar yazmıştır. Geçtiğimiz yılın ikinci çeyreğinde kaydedilen 17,7mn TL’lik finansman gideri zarar yazılmasında önemli etken olmuştu.

Tav Havalimanları (TAVHL, Öneri “EKLE”, Nötr): Şirketin bağlı ortaklıklarından BTA Yiyecek İçecek Hizmetleri A.Ş, Hırvatistan’ın başkenti Zagreb’te bulunan, Zagreb Uluslararası Havalimanı’nda yer alan yiyecek içecek alanlarının işletmesine ve uçak içi (inflight) yiyecek içecek hizmeti vermeye 1 Ağustos 2016 tarihi itibariyle başlayacaktır. İşletme hakkı 13 yıllık süreyi kapsamaktadır. Havalimanında toplam 16 adet noktada hizmet verilecek olup, uçak içi (inflight) yiyecek içecek hizmeti kapsamında başta Hırvatistan’ın bayrak taşıyıcısı Croatia Airlines olmak üzere havalimanını kullanan yaklaşık 90 havayolu firmasına hizmet verilecektir. TAV Havalimanları Holding, 2013 yılından bu yana havalimanının işletmesini üstlenen konsorsiyumda %15 oranında paya sahiptir. 2015 yılında yaklaşık 2,6 milyon yolcuya hizmet veren Zagreb Havalimanı’nın kapasitesi, 2017’de yeni yolcu terminalinin tamamlanmasıyla birlikte yıllık 8 milyon yolcuya ulaşacak.

1 Ağustos 2016 Tarihli Tav Havalimanları Holding Raporumuz için Tıklayınız…

Turkcell (TCELL, Nötr): Londra’daki tahkim mahkemesi, Turkcell hisseleri konusunda Çukurova grubunun Alfa Telecom aleyhindeki iddiaları reddederken; Çukurova’nın 60 gün içinde elindeki Çukurova Telekom Holding hisselerini satmasına (%13,76 Turkcell dolaylı hissesine denk gelen) ya da Alfa grubundakileri (%13,22 Turkcell dolaylı hissesine denk gelen) alması gerektiğine hükmetti. Diğer taraftan Turkcell, Alfa Telekom tarafından yapılan açıklamaya taraf olmadığını, bunun ana hissedarlar arasındaki bir ihtilaf durumu olduğunu ve bu durumun faaliyetlerine etkisi olmadığını belirtti.

Ford Otosan (FROTO, Öneri “EKLE”,  Nötr): Yıllık izin dolayısıyla, Gölcük ve Yeniköy Fabrikalarında 01 Ağustos – 14 Ağustos 2016 tarihleri arasında, İnönü Fabrikalarında 01 Ağustos – 21 Ağustos tarihleri arasında bazı üretim hatlarında 2 hafta, bazı üretim hatlarında ise 3 hafta süre ile üretime ara verilecektir. Bu dönem zarfında fabrikalarda periyodik bakım çalışmaları gerçekleştirilecektir.

5 Mayıs 2016 Tarihli Ford Otosan Raporumuz için Tıklayınız.

Hektaş (HEKTS, Sınırlı Pozitif): Şirketin 2Ç2016 net karı geçen yıl aynı döneme göre %13 artışla 13 milyon TL’ye yükseldi. Benzer olarak 1Y2016 net kar ise geçen yıla göre %38 yükselerek 34 milyon TL seviyesinde gerçekleşti. Hektaş’ta 2015 yılı 1Ç döneminden itibaren karlılık marjları yıllık bazda yükselmeye 2Ç2016 döneminde de devam etti. Şirketin satışları önemli oranda mevsimsellik içermekte. Satışların %40-45’lik ilk çeyrek dönemde yapılması nedeniyle 2Ç dönemde de karlılık artmakla birlikte yıllık karlılık performansının önemli bölümü ilk çeyrek dönemde gerçekleşmiş oldu.

İskenderun Demir Çelik (ISDMR, Pozitif) : Şirket 2Ç216 döneminde net karını geçen yıl aynı döneme kıyasla %15 artışla 204 milyon TL’den 234 milyon TL’ye yükseltti. Bununla birlikte 1Y2016 dönem net karı 281 milyon TL ile geçen yıla kıyasla %18 geriledi. Şirketin 2Ç2016 kar marjları geçen yıla kıyasla yükselirken 1Ç2016 döneminde düşük kar marjları nedeniyle 1Y2016 kar marjları geçen yılın altında gerçekleşti. Şirket 2Ç16’da %21,9 brüt kar marjı, %18,5 esas faaliyet kar marjı ve %15,9 net marjı ile çalıştı. İsdemir’in 2Ç2016’da net satış gelirleri geçen yıla kıyasla %10 gerilemesine karşın maliyetlerin %16 gibi daha fazla düşmesi nedeniyle brüt kar %21 yükseldi. Şirketin 2Ç2016’da kar marjlarında ve karlılıkta hızlı ivme yakalamasında çelik sektörünün genelinde olumlu etkiye sebep olan global çelik fiyatlarındaki Nisan-Haziran döneminde Ocak-Mart dönemine göre ortalama fiyat bazında yükseliş etkili oldu.

Bosch Fren (BFREN, Nötr): Fabrika, yıllık izin dolayısıyla 01.08.2016 – 21.08.2016 tarihleri arasında kısmi üretim yapacaktır. 1-7 ve 15-21 Ağustos tarihlerinde kısmen; 8-14 Ağustos tarihleri arasında tamamen üretim faaliyetlerine ara verilecektir;  bu dönemde, nöbetçi personel ile bakım ve revizyon çalışmaları gerçekleştirilecektir.

Karsan (KARSN, Nötr): Yıllık izin ve planlı bakım faaliyetleri nedeniyle; Hasanağa Organize Sanayi Bölgesindeki Fabrikamızda ve Bursa Organize Sanayi Bölgesindeki Fabrikada 8 – 19 Ağustos 2016 tarihleri arasında üretime ara verilecektir.

Arçelik (ARCLK, Nötr): S&P, Arçelik’in kredi notunu BB+ ve görünümünü “durağan” olarak teyit etti.

Migros (MGROS, Nötr): Şirket 14 adet Migros, 10 adet Migros Jet ve 1 adet Macrocenter formatında toplam 25 adet satış mağazası Temmuz ayı içerisinde ekte belirtilen tarihlerde hizmete açmıştır. 31 Temmuz 2016 itibariyle şirketin mağaza sayısı yurtiçinde 1.512 ve yurtdışında iştirakleri vasıtasıyla 39 olmak üzere toplam 1.551’dir. (2015 sonu: yurtiçi 1.363, toplam 1.410 mağaza).

Ege Seramik (EGSER): Borsa İstanbul tarafından Yıldız Pazar ve Ana Pazar’da işlem görecek payların tespit edilmesi amacıyla yapılan 2016 yılı Ocak-Haziran dönemine ilişkin dönemsel değerlendirme çalışması sonucunda, fiili dolaşımdaki kısmının ortalama piyasa değeri 100mn TL’nin üzerinde olan Şirketin payları, 1 Ağustos tarihinden itibaren Ana Pazar’dan çıkarılarak Yıldız Pazar’a alınmıştır.

Tat Gıda (TATGD, Sınırlı Negatif): Şirketin 2Ç216 net karı geçen yıl aynı döneme kıyasla %25 düşüşle 27,8mn TL’den 20,9mn TL’ye geriledi. Bununla birlikte 1Y2016 dönem net karı 41mn TL ile geçen yıla kıyasla %7 geriledi.

SEKTÖR HABERLERİ

Konut Sektörü: Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Torun, Emlak Konut GYO’nun kampanyasına destek verdiklerini belirterek, “Bugün eş bir kampanyayı başlatmış bulunuyoruz. Kampanyamız Emlak Konut’unkilerle birlikte toplamda 86 projedeki 56 binin üzerinde konut ve 3.200 ofisi kapsıyor” dedi. Torun, kısa süre önce Emlak Konut GYO’nun hayata geçirdiği “TÜFE’li Satış Kampanyası”nı anımsatarak, şu ifadeleri kullandı: “Bu kampanya ekonominin dinamizminin devam etmesi adına anlamlıydı. Bildiğiniz gibi düşük faiz ve uzun vade içeren bir kampanyaydı. Peşinatı %20’ye indiren bir kampanyaydı. Yoğun ilgi olduğunu 2 gündür görüyoruz. Biz de bu kampanyaya destek vermek için eş bir kampanyayı başlatmış bulunuyoruz. Emlak Konut ile birlikte onun uhdesi dışındaki toplamda 39 firma katılıyor. Kampanyamız, Emlak Konut’unkilerle birlikte toplamda 86 projedeki 56 binin üzerinde konut ve 3.200 kapsıyor. Bu projelerde 50 bin çalışan yer alıyor. Çok önemli oyuncuların işbirliği haline dönüştürdük kampanyayı. Sektör, olumsuz dönemlerde bir araya geldi.” diye konuştu. Torun, kampanyaya dahil olan 56 binden fazla evin ve 3.200 ofisin %20 peşinat, %0,70 faiz oranı ve 120 ay vade ile alınabileceğini bildirdi.

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Batıçim Çimento (BTCIM, Sınırlı Pozitif): Şirketin %1 payına isabet eden azami 80mn adet payların geri alınması için azami 5mnTL fon ayrılmasına ve azami limit çerçevesinde Pay Geri Alımı için aracı kuruma yetki verilmesine karar verildi.

Batısöke Çimento (BSOKE, Sınırlı Pozitif): Şirketin %1 payına isabet eden azami 78,7mn adet payların geri alınmasına için azami 1,7mn TL fon ayrılmasına ve azami limit çerçevesinde Pay Geri Alımı için aracı kuruma yetki verilmesine karar verildi.

Aslan Çimento (ASLAN): Yıldız Pazar’da işlem görmekte olan, Aslan Çimento payları 01.08.2016 tarihinden itibaren Ana Pazar’da işlem görmeye başlamıştır.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN