Günün Sektör ve Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (22.04.2016)

Ziraat Yatırım Menkul Değerler Araştırma Sabah Stratejisi Raporu:

“SABAH STRATEJİSİ”

Önümüzde hafta yapılacak FOMC toplantısı öncesi piyasalarda temkinli bir yaklaşım söz konusu. Ayrıca, küresel ekonomideki toparlanma ile merkez bankalarının artık daha fazla genişleme yapmayabileceği endişesi (örn. Dün Avrupa Merkez Bankası) nedeniyle zayıf risk sabahına uyanıyoruz. Asya geneli satıcılı bir görüntü içerisinde iken, Dün akşam Türkiye ETF’i %1,6 oranında değer kaybetti. Böylece Borsa İstanbul ETF’in yukarısında kaldı. Sepet kur da kapanışın ardından %0,15 değer kaybederken, BIST100 endeksi güne hafif satıcılı 85.500 seviyesinden başlayabilir. Veri takvimi ise genel anlamı ile bugün boş. Sabah saatlerinde Avrupa’da açıklanacak geçici PMI’lar yurtiçinde sınai endeksi üzerinde oynaklık yaratabilir.

ŞİRKET HABERLERİ

Türk Hava Yolları (THYAO, Öneri “AL” Nötr): Türk Hava Yolları ve Cezayir Havayolları kod paylaşımı anlaşması imzaladı. Anlaşma 15 Mayıs 2016 tarihinden itibaren yürürlüğe girecek.

7 Mart 2016 Türk Hava Yolları Raporumuz için Tıklayınız…

Aselsan (ASELS, Öneri “EKLE”, Sınırlı Pozitif): NTV’de geçen bir habere göre, Malezya’da yerleşik K DEFENSETECH firması ile iş birliğine yönelik mutabakat muhtırası imzalandı. Buna göre, ASELSAN ve K DEFENSETECH’in, uzaktan komutalı stabilize silah sistemleri konusunda, Malezya ve diğer bölge ülkelerinin ihtiyaçlarına yönelik Malezya’da yerleşik faaliyet gösterecek ortak bir şirket kurulmasına yönelik görüşmelere başlaması hedefleniyor.

18 Mart 2016 Aselsan Raporumuz için Tıklayınız…

Karsan (KARSN, Sınırlı Negatif): İETT İşletmeleri Genel Müdürlüğü tarafından dün gönderilen yazı ile “410 Adet 12 metre Euro 6 dizel yakıtlı solo tip otobüs” ihalesinin iptal edildiği bildirilmiştir. Söz konusu yazıda ihalenin iptaline gerekçe olarak, “ücret toplama sisteminin değişmesi ve teknik şartnamede değişiklik ihtiyacı” gösterilmiştir.

Aksigorta (AKGRT, Nötr): Aksigorta 2016 yılının ilk çeyreğinde 2,7mn TL zarar yazmıştır. 1Ç2015’te zarar 140,2mn TL idi. Diğer taraftan, hayat dışı gelir 4,8mn TL olurken, geçtiğimiz yılın aynı döneminde 173,7mn TL gider yazılmıştı.

Türk Telekom (TTKOM, Nötr): Türk Telekom 2016 yılına ait beklentilerini açıklarken, satışlarda %7 ile %9 arasında bir büyüme beklendiği paylaşıldı. Şirket’in FAVÖK beklentisi ise 5,5-5,7 milyar arasında.

SEKTÖR HABERLERİ

İnşaat Sektörü: TÜİK, 2016 yılının ilk üç aylık dönemine ilişkin Bina İnşaatı Maliyet Endeksi sonuçlarını açıkladı. Buna göre, söz konusu endeks ilk çeyrekte bir önceki çeyreğe göre %3,3, geçen yılın aynı dönemine göre %6,4 ve dört çeyrek ortalamalarına göre de %6 artış gösterdi.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN