Günün Önemli Ekonomik Gelişmeleri – (04.12.2014)

Türkiye’den ve Dünyadan Bugünün Önemli Ekonomik Gelişmeleri 

ECB yeni adım gerekip gerekmediğine gelecek yılın başlarında karar verecek

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi, Yönetim Konseyi’nin fiyat istikrarı hedefine ulaşılması için yeni tedbirler alınması gerekip gerekmediğini 2015 yılı başlarında değerlendireceğini söyledi.

ECB Yönetim Konseyi’nin bugünkü toplantısından yeni bir adım çıkmamasına neden olarak petrol fiyatlarında son haftalarda görülen kayda değer düşüşün, enflasyon ve enflasyon beklentilerine orta vadeli etkilerini değerlendirilmesi ihtiyacını işaret eden Draghi, petrol fiyatlarının enflasyona etkisinin dikkatle değerlendirilmesi gerektiğini vurguladı.

Draghi basın toplantısının soru cevap bölümünde ise gazetecilerin parasal genişleme (devlet tahvili) alımı konusundaki sorularına yanıt verdi. ECB Yönetim Konseyi’nin bugünkü toplantısında da parasal genişleme dahil birçok tedbirin ele tartışıldığını belirtti. Parasal genişleme konusunda karar alınması için ECB içinde bir oybirliğiolması gerekmediğini ifade eden Draghi, “Geçmişte önemli politika kararlarını oybirliği olmadan aldık. O nedenle parasal genişlemenin gündeme gelmesi halinde ECB içinde ne kadar bir çoğunluğun buna destek vereceği konusunda spekülasyon yapmak anlamsız” diye konuştu.

Parasal genişleme konusunda farklı seçenekler üzerinde müzakereleri devam ettirdiklerini ifade eden Draghi, parasal genişleme kapsamında altın hariç her türlü varlığı tartıştıklarını da belirtti.

Avrupa Melek Yatırım Forumu Borsa İstanbul iş birliğiyle İstanbul’da düzenleniyor 

Avrupa Melek Yatırım Ticaret Örgütü (EBAN) , Avrupa’da ilk kez düzenleyeceği Avrupa Melek Yatırım Forumu’nu 15-16 Aralık 2014 tarihlerinde İstanbul’da gerçekleştirmeye hazırlanıyor.

Avrupa’nın en iyi KOBİ, Kamu Otoriteleri, Melek Yatırımcıları, Girişim Sermayesi Fonları, Borsa Yönetimleri ve girişimcilerin finansmana ulaşımını kolaylaştırmak için çabalayan tüm kurum ve kuruluşlar bir araya geleceği forum kapsamında hem Startup’tan Erken Çıkış Aşaması’na kadar girişimcilerin finansmana ulaşımlarını kolaylaştırmak için nelerin yapılması gerektiği tartışılacak hem de özellikle borsaların girişimciler için finansman yaratma konusunda nasıl daha aktif rol alabileceğini masaya yatıracak. Forum’un ikinci gününde SEEC – Güney Doğu Avrupa Super Founders Girişimcilik Demo Günü de yer alacak.

Putin, gelecek 4 yıl için vergi artırımlarının dondurulmasını önerdi 

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rus ekonomisinin gelecek 3, 4 yıllık süreçte global oranların üzerinde bir ekonomik büyümeye geri dönmesini istediğini belirterek, bunun için gelecek 4 yıllık süreci kapsayacak şekilde vergi artırımlarının dondurulmasını önerdi.

Putin, “Girişimciler istikrarlı yasal düzenlemeler ve öngörülebilir kurallar, buna vergiler dahil, istemekte haklılar. Gelecek 4 yıl için mevcut vergi ortamının korunmasını, değiştirilmemesini öneriyorum” diye konuştu.

Putin ayrıca sermayenin ülkeye dönmesi için genel af ilan etmeyi planladığını belirtirken, Rusya Merkez Bankası ve hükümetten döviz piyasasının spekülatörlerden kurtarılması için sert tedbirler almalarını da istedi.

Kerry: Türkiye ile çok ciddi görüşmeler yapıyoruz

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Savunma Bakanlığı’nın (Pentagon), İran’ın Amerikan yapımı F-14 uçakları ile Irak’ta IŞİD’e hava saldırısı düzenlediği açıklamasına ilişkin olarak, ‘Başka bir ülkenin askeri bir girişimine ilişkin teyit ya da inkar açıklaması yapmayacağım. Gerçekten böyle bir saldırı yapıldıysa, bunu açıklamak İranlılar’a, Iraklılar’a düşer. Irak’taki operasyonlarımızı Irak Hükümeti ile koordine ediyoruz. Bizim askeri ya da öteki etkinliklerimizi İranlılar’la koordine etmeme politikamızda değişen hiçbir şey yok. Şu an için koordine etmemenin yanı sıra, böyle bir plan da yok. İran belli bir bölgede IŞİD’e saldırıyorsa, darbe vuruyorsa, bu olumludur. Ama bu bizim koordine ettiğimiz bir şey değil. Iraklılar, kendi kara ve hava bölgelerinin sorumluluğuna sahip. Ne yapmayı seçeceklerine de kendileri karar verir’ dedi.

Çin, ticari bankaların çıkaracakları varlık yönetim ürünlerinin tahvil ve hisse piyasalarına girmesine izin verecek

Konuya yakın kaynakların verdiği bilgiye göre Çin Bankacılık Düzenleme Komisyonu, ticari bankalar tarafından çıkarılacak varlık yönetim ürünlerinin yurtiçindeki tahvil ve hisse senedi piyasalarına girmesine izin verecek. Kaynaklara göre Komisyon, bankalardan çıkaracakları bu varlık yönetim ürünlerinin potansiyel riskleri için karşılık ayırmalarını da isteyecek.

Fed/Fischer, “ECB’nin devlet tahvilleri almasının pozitif etkileri olur”

Fed Başkan Yardımcısı Stanley Fischer, Avrupa Merkez Bankası’nın Fed örneğini takip ederek ekonomiyi desteklemek için devlet tahvilleri satın alması halinde bunun pozitif etkileri olacağını söyledi.

La Repubblica gazetesine konuşan Fischer, “Etkileri ABD ekonomisinde kanıtlanmış olan tahvil alımlarının Avrupa için de kullanılabilecek bir araç olduğuna inanıyorum. Eğer ECB bu yönde adım atar ise, poziti fetkileri olacaktır” dedi.

Fischer ayrıca, devlet tahvili almanın ECB’nin yapması gereken tek şey olmadığını, Avrupa bankalarının da sermayelerini artırmalarına ihtiyaç olduğunu vurguladı. Fischer, “Eğer 2009 yılı başında bankaları yeniden sermayelenmeye zorlayan ve Fed tarafından hızlı şekilde uygulanmaya konan stres testleri olmasaydı, ABD ekonomisi bugün olduğu noktaya gelemezdi. Avrupa’nın da bizim yaptığımızı yapmaya ihtiyacı var” diye konuştu.

Davutoğlu, bugün çözüm süreci ile ilgili toplantı yapacak

Başbakan Ahmet Davutoğlu, bugün çözüm süreci ile ilgili toplantı yapacak. Başbakan Davutoğlu’nun günlük programına göre, toplantı saat 12:30’da başlayacak.

Zeybekci: Cep telefonu ve laptop’ların Türkiye’de üretilmesi için antidamping müdahalesi yapacağız 

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, cep telefonu ve laptopların Türkiye’de üretilmesi için antidamping müdahalesi yapacaklarını söyledi.

Sabah Gazetesi’nden Zübeyde Yalçın’ın haberine göre, Zeybekci, Türkiye’nin ithal etmediğinde kaybetmeyeceği yaklaşık 30 milyar dolarlık bir alan olduğunu ve buna müdahale edeceklerini açıkladı. Zeybekci, “Elektrik ve elektronikle ilgili laptoptan cep telefonuna kadar antidamping müdahalelerimiz olacak. Bunların Türkiye’de üretilmesini istiyoruz. Bu iki alanda 5-6 milyar dolarlık ithalat yapılıyorsa bu markalar gelsin bunu Türkiye’de üretsin” dedi.

Rusya MB, döviz repo işlemleri için minimum faiz oranını Libor +0,5 olarak belirledi 

Rusya Merkez Bankası, bugünden itibaren 1 gün, 28 gün ve 12 ay vadeli döviz repo işlemlerinde minimum faiz oranını Libor + %0,5olarak belirlediğini bildirdi. Rusya MB daha önce minimum faizi Libor + %1.5 olarak uyguluyordu.

Fransa’da işsizlik oranı yükseldi

Avrupa’nın en büyük ekonomilerinden Fransa’nın işsizlik oranı yılın3. çeyrek döneminde beklentilerin üzerinde artış gösterdi.

Fransa İstatistik Bürosu’ndan yapılan açıklamaya göre, 3.çeyrekteUluslararası Çalışma Örgünü(ILO) normlarına uyumlu işsizlik oranı yüzde10,4 olarak açıklandı. Analistler, bir önceki dönemde yüzde 10,2 olan işsizlik oranının yüzde 10,3’e çıkmasını bekliyorlardı.

Fransa’nın anakarası dışında yaşayanlar çıkarıldığında işsizlik oranı yüzde 9,9 oldu. Bir önceki dönem oran yüzde 9,7 seviyesinde bulunuyordu. Anakarada genç nüfusta işsizlik oranı da yüzde 22,7’denyüzde 23,7’ye yükseldi. 

BOTAŞ’ın Ceyhan petrol tanklarında yangın kontrol altına alındı

Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ’nin (BOTAŞ) Adana Ceyhan’daki petrol tanklarında çıkan yangın kontrol altına alındı. Merkezi Irak Hükümeti’nin petrol şirketi olan SOMO’ya ait tanklarda bugün saat 8.20’de çıktığı öğrenilen yangının dumanı bütün çevreyi kapladı. Yetkililerden alınan bilgiye göre, yangın 2 ve 3 nolu kulelerin arasında bulunan T3 tankında çıktı. İçi boş olan tankın bakım onarım çalışması sırasında oksijen sebebiyle kıvılcım aldığı, bu sırada tankın içinde bulunan petrol atıklarının tutuştuğu öğrenildi.

Cihan’ın haberine göre, öte yandan Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı yangınla ilgili ‘BOTAŞ’ın Ceyhan’daki tesislerinde boş halde olan bir depolama tankında bakım çalışmaları sırasında saat 8.20’de bir yangın meydana gelmiştir. Aynı anda otomatik söndürme sistemi devreye girmiş ve diğer itfaiye ekiplerinin de müdahalesiyle yangın  söndürüldü. Herhangi bir can kaybı ve yaralanma söz konusu değil’ bilgisini verdi.

Rusya Merkez Bankası’nın müdahalesi doları dizginledi

Petrol fiyatlarının düşmesi ve Ukrayna krizi nedeni ile uygulanan yaptırımlar Rusya mali piyasalarında dalgalanmalara neden oluyor. Dün petrol varil fiyatlarının 70 doları görmesinin ardından 54 rubleyi de aşan dolar sabah saatlerinde sert bir şekilde düştü.

Rusya Merkez Bankası’nın müdahalesi ve yeni müdahaleler yapabileceği yönündeki açıklamalar etkili oldu. Dolar 200 kapek kayıpla 52,24 rubleye gerilerken, 146 kapek düşen avro ise 64,19 rubleden işlem görüyor.

Rusya Merkez Bankası’ndan yapılan açıklamada rublede yaşanan devalüasyonun mali istikrar açısından risk oluşturduğu belirtildi. Rublede yaşanan aşırı değer kaybının enflasyon açısından da olumsuz etkisi olabileceğine dikkat çekildi.

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir