Günlük Yatırım Stratejisi – (13.07.2011)

Global Menkul Değerler Günlük Yatırım Stratejisi

Piyasa Stratejisi
Dün yayınlanan FED toplantı tutanaklarından, piyasalardaki risk iştahını canlandırıcı sinyaller alındı. FED Başkanı Ben Bernanke daha önce yaptığı açıklamalarda, FED’in yeni bir parasal genişlemeye gitmeyeceğini söylese de, dün yayınlanan tutanaklar gösterdi ki, yeni bir parasal genişlemenin olmaması yönünde FED üyeleri tam olarak görüş birliği içerisinde değil. Ekonomik toparlanmadaki yavaşlama devam ederse, para musluklarının açılması yeniden gündeme gelebilir. Bu nedenle ABD’de bundan sonra açıklanacak ekonomik verilerin önemi bir kat daha artmış oldu. Bugün Bernanke’nin TSİ 17:00’de başlayacak konuşmasında, izlenecek para politikasına ilişkin vereceği ipuçları takip edilecek.   Avrupa tarafında İrlanda’nın kredi notunun düşürülmesinin piyasalar üzerindeki negatif etkisi kısa sürdü. İtalya ile ilgili gelişmeler bugün de takip edilmeye devam edilecek. Dün İtalya başbakanı Silvio Berlusconi’nin verdiği birlik mesajları bütçe konusundaki gerginliğin biraz olsun hafiflemesini sağlarken, ülkedeki kemer sıkma önlemlerinin Perşembe günü senatoda oylanmasının ardından, İtalya kaynaklı gerginliğin yavaş yavaş hafiflemesini bekliyoruz.

Düşenin dostu yabancılar oluyor. Geçen hafta yabancı yatırım bankalarından bir tanesi Türkiye’ye ilişkin tavsiyesini nötr’e yükseltirken, dün başka bir yabancı yatırım bankası Türkiye’yi overweight’e yükseltti.  Türkiye tavsiyelerinin yükseltilmesinin sebebi diğer gelişmekte olan ülkelere göre en kötü performansı sergilemesi ve gelişmekte olan ülkeler içerisinde en fazla değer kaybeden para birimi olması. Türkiye’nin cazibesi performans düşüklüğünden kaynaklanıyor. İMKB’de beklentilerin yerini belirsizliğin alması ve yaz ayları nedeniyle sıkışma belirginleşmiş durumda.  Bankalarda düzeltme süreci bu hafta içerisinde de sürebilir. Nihai bandımız 61.000-64.000 aralığında.

İMKB Stratejisi
İMKB, 61.801-62.909 aralığında hareket etti ve %0,35 düşüş ile 62.689 seviyesinden kapanış gerçekleştirdi. İşlem hacmi 2,41 milyar TL seviyesindeydi. Üç günlük düşüş ile kapanış ile birlikte yataya seyir içerisinde gerileme netlik kazandı. Beklentimiz 61.000-64.000’de yaşanacak bir harekettir.

VOB Stratejisi
İMKB 30 gösterge kontrat 75.900-77.350 aralığında hareket ederken 1,5 milyar TL ile 77.050 seviyesinden %0,42 düşüşle kapandı. Yatay bandın tavan noktasından gelen satışlar ile birlikte realizasyon başladı. 76.300 desteğimizin altından gelen alımlar ile birlikte dün kapanış gerçekleşti.  75.600 ana destek seviyemiz, 78.000’de kırılmasını beklemediğimiz direnç seviyesi.

Kaynak: http://www.global.com.tr/Default.aspx?pageID=161&ncID=15

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir