Günlük Piyasa Yorumu – 01.06.2011

Haftaya satış ağırlıklı başlayan, hafta başında önemli bir referans noktası olarak izlediğimiz 62400 seviyesinin altına inerek, 61138 seviyesine kadar gerileyen İMKB`de, bugün tepki niteliğinde alışlar etkili oldu. Yurtdışı borsalarda gözlenen yükselişlerin yanında, Nisan ayına ilişkin beklentilerin altında gelen dış ticaret açığı verilerinin İMKB tarafında bugün olumlu etkilerini takip ettik. Banka hisselerinde son dönemdeki yabancı satışlarının bugün bir miktar durulma göstermesi de İMKB`nin toparlanmasında etkili oldu. Pazartesi gününü 61491 seviyesinde kapatan İMKB-100 endeksinin, bugün etkili olan alışlarla 62400 seviyesinin yeniden üzerine çıkarak, gün içinde 63250 seviyesine kadar yükseldiğini gördük. Günü 63046 seviyesinde, dolar bazında 39453 seviyesinde kapatan endekste, bir önceki güne göre, %2.53 oranında değer artışı gerçekleşti.

İçeride yarın piyasalar için Mayıs ayı imalat sektörü ve TİM tarafından açıklanacak ihracat verileri önemli olacaktır. Bugünün açıklanan beklentilerden düşük gelen Nisan ayı dış ticaret açığı verilerinin de etkilerinin sürmesini beklemekteyiz. Beklentilerin altındaki dış ticaret açığı verilerinin 13 Haziran`da açıklanacak Nisan ayı cari dengesine ilişkin kaygıları bir miktar azaltması beklenebilir. Cuma günü açıklanacak olan Mayıs ayı enflasyon verileri de yakından izlenecektir. Mayıs ayında TÜFE`nin %1.08 dolayında, ÜFE`nin %0.95 dolayında artış göstereceği tahmin edilmektedir.

Ayrıca 12 Haziran`da yapılacak genel seçimlere ilişkin beklentilerin ve yabancı yatırımcıların banka hisselerindeki hareketlerinin de İMKB üzerinde etkilerinin sürmesini beklemekteyiz.

Global tarafta borsalar üzerinde son dönemde olduğu gibi yarın yine ağırlıklı olarak Avrupa kaynaklı haber akışının, özellikle Yunanistan, Portekiz, İrlanda ve İspanya konusundaki haberlerin etkili olması beklenmektedir. ABD`de Cuma günü açıklanacak olan Mayıs ayı istihdam raporu öncesinde, yarın açıklanacak özel sektör istihdamı ve ISM imalat endeksi verileri de piyasalarda önemsenmektedir. Avrupa tarafında ise yarın Mayıs ayı imalat sektörü PMI verileri takip edilecektir.

Teknik açıdan bakıldığında endeksin yarınki önemli direnç noktaları 63600, 64100 ve 64500 seviyelerindedir.

Endeksin önemli destekleri ise 62800, 62400 ve 62000 seviyelerine denk gelmektedir.

Daha fazlası için: www.tebyatirim.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir