Günlük İMKB Yorumu – TEB Yatırım (30.09.2011)

Günlük İMKB Yorumu – TEB Yatırım:

İMKB`de bugün de genelde alıcılı bir seyir yaşandı. Global tarafta son dönemde artan resesyon beklentilerinin, Euro bölgesine ilişkin kaygıların, özellikle Yunanistan`a yardım konusunda yürütülen çalışmalara ilişkin belirsizliklerin yurtdışı borsalarda gözlenen olumsuz etkilerine rağmen, Türkiye`nin kredi notuna ilişkin artırım beklentilerinin, Moody`s in Türkiye`nin notunda yakın zamanda artırıma gidebileceğine ilişkin söylentilerin İMKB üzerinde hafta ortasından beri gözlenen `pozitif` etkilerinin bugün de sürdüğünü gördük. Salı günü teknik açıdan önemli bir referans noktası olarak izlediğimiz 58000 seviyesinin üzerine çıkan, Çarşamba gününü 58988 seviyesinde kapatan İMKB-100 endeksinin, bugün etkili olan alışlarla gün içinde 60110 seviyesine kadar yükseldiğini takip ettik. Bu seviyeden gelen realizasyon amaçlı satışlarla endeks günü, 59758 seviyesinde, dolar bazında 32301 seviyesinde, bir önceki güne göre, %1.30 oranında değer artışı ile tamamladı.

İMKB üzerinde hafta boyunca olduğu gibi yarın da dışarıdaki gelişmelerle birlikte, Türkiye`nin kredi notuna ilişkin artırım beklentilerinin etkili olacağı söylenebilir. Yurtdışı borsalarla İMKB`nin hafta ortasından beri `pozitif` yönde ayrışmasını sağlayan not artırımı beklentilerinin etkilerinin yarın da sürmesi, endeks üzerinde olumlu etkilerinin devam etmesi beklenebilir. S&P`nin Türkiye`nin TL cinsinden kredi notunda geçen hafta yaptığı artırımın ardından, Moody`s ve Fitch`in de Türkiye`nin kredi notlarında yakın zamanda ayarlamaya gidebileceğine ilişkin beklentilerin güçlendiği takip edilmektedir.

Global tarafta ise resesyon beklentilerinin, Euro bölgesine ilişkin kaygıların, Yunanistan`a yardım konusunda yürütülen çalışmalara ilişkin belirsizliklerin sürdüğü gözlenmektedir. EFSF`nin yetkilerinin artırılmasını içeren, EFSF`in bankalara sermaye desteği ve sorunlu ülke tahvillerini piyasadan doğrudan almasını sağlayabilecek düzenlemelere ilişkin tasarının Almanya Parlamantosu`nda bugün yapılan oylamada kabul edilmiş olması ve AB-IMF-ECB heyetinden oluşan troykanın Yunanistan`a yardım konusunda yürüttükleri çalışmaların Yunan hükümetiyle bugün yeniden başlatılması olumlu gelişmeler olarak görülmektedir.

Avrupa Merkez Bankası`nın (ECB) 6 Ekim`deki toplantısına ilişkin beklentilerin de etkilerinin süreceği düşünülmektedir. ECB`nin gelen haftaki toplantısında Euro bölgesine ilişkin artan kaygıları azaltacak yeni önlemler alması, gösterge faizlerde indirime gitmesi, piyasalara likidite sağlayacak yeni önlemleri hayata geçirmesi beklenmektedir.

ABD`de yarın açıklanacak Ağustos ayı kişisel gelir ve harcamalar verileri ile Michigan üniversitesi tüketici güveni ve Chicago PMI verileri de piyasalarda önemsenmektedir. Avrupa tarafında ise yarın açıklanacak verilerden Euro bölgesine ilişkin Eylül ayı TÜFE ve Ağustos ayı işsizlik oranı verileri önemli olacaktır. İçeride ise 7.3 milyar dolar civarında açık vermesi beklenen Ağustos ayı dış ticaret dengesi verileri takip edilecektir.

ABD Başkanı Obama`nın geçtiğimiz haftalarda açıklanan 447 milyar dolar civarındaki yeni istihdam programının Kongre`de onay sürecine ilişkin gelişmeler de piyasalarda yakından izlenmektedir.

Teknik açıdan bakıldığında endeksin yarınki ilk önemli direnç noktası 60000 seviyesindedir. Diğer önemli direnç noktaları 60400, 60700 ve 61000 seviyelerindedir.

Endeksin yarın açılışta önemli destek noktaları ise 59400 ve 59100 seviyelerindedir. Yarınki diğer önemli destek noktaları 58800, 58500 ve 58000 seviyelerine denk gelmektedir. Özellikle 58000 seviyesinin ana destek noktası haline geldiğini görmekteyiz.

Daha fazlası için tıklayın: www.tebyatirim.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir