Günlük Hisse Yorumları / Deniz Yatırım – (5.07.2021)

Otomotiv Sektörü; Otomobil ve Hafif Ticari Araç Pazarı; 2021 Haziran ayında yıllık %12 arttı / nötr

 Türkiye Otomotiv Distribütörleri Derneği’nin paylaştığı verilere göre, Haziran ayında toplam hafif araç satışları (otomobil ve hafif ticari araçlar) yıllık bazda %12 yükseliş ile 79.8 bin adet olarak gerçekleşti. Haziran ayında yıllık bazda büyümenin hafif daraldığını görüyoruz. Öte yandan Mayıs 2021 satış adetlerine kıyasla %46’lık bir yükseliş olduğu göze çarpıyor. Hatırlatmak gerekirse, Mart ayında TL’deki değer kaybı sonrası araç fiyatlarındaki artış beklentisi araç talebini öne çekmişti. Yurt içi satış verilerinin otomotiv hisseleri üzerinde nötr bir etki yapacağını tahmin ediyoruz.

 Otomobil satışları, Haziran ayında yıllık %9 yükseliş ile 62.3 bin adet olurken, hafif ticari araç pazarı yıllık %25 artarak 17.4 bin adet seviyesinde gerçekleşti.

 Tofaş, Haziran ayında yıllık bazda %2’lik azalışa denk gelen, 14.7 bin adet satışla sektör ortalamasının üzerinde bir performans sergiledi. Yurt içi otomobil satışları Haziran ayında yıllık %3 daralma ile 9.3 bin, hafif ticari araç satışları da yıllık yatay bir seyir göstererek 5.3 bin adet olarak gerçekleşti.

 Doğuş Otomotiv Haziran ayı toplam hafif araç satışları yıllık %43 artış ile 15.2 bin adet seviyesinde gerçekleşti.

 Ford Otosan’ın yurt içi binek araç satışları Haziran ayında yıllık %4 azalarak ile 1.3 bin adet olarak gerçekleşirken hafif ticari araç satışları ise yıllık %2’lik bir daralma ile 4.4 bin adet seviyesinde gerçekleşti.

 Artan borçlanma maliyetleri, TL’deki değer kaybı kaynaklı araç fiyatlarındaki artış, global çip tedarikinde yaşanan sıkıntılar nedeniyle araç bulunabilme imkanı konusunda yaşanabilecek problemler ve yüksek baz etkisi nedeniyle önümüzdeki aylarda yıllık bazda otomotiv satışları büyümesinde hafif daralma olacağını tahmin ediyoruz.

Kaynak: Deniz Yatırım Günlük Bülten