Günlük Hisse Yorumları / Deniz Yatırım – (26.06.2020)

SAHOL; Sabancı Holding, portföy yenilemesine gitmeyi hedefliyor

Tavsiye AL
Fiyat/Hisse TRY9.09
Hedef Fiyat/Hisse TRY11.20
Getiri Potansiyeli 23%

 Sözcü internet sitesinde yayınlanan habere göre; Sabancı Holding, faaliyet gösterdiği mevcut alanlar ve komşu işkollarında portföy yenilemesine gitmeyi hedefliyor. Holding’in portföyündeki finans dışı şirketlerin ağırlığını artırma yönündeki stratejisi yatırımcılar tarafından olumlu algılanabilir. Habere göre Holding CEO’su Cenk Alper’in açıklamalarının öne çıkanları;

 Holding yurtdışında Kordsa başta olmak üzere yeni satın almalarla büyümeyi planlıyor. ABD’nin ardından Avrupa’da da bir satın alma yapılabilir. Kordsa, geçtiğimiz iki yılda ABD’de ileri kompozit teknolojileri alanında faaliyet gösteren dört şirket satın almıştı.

 Perakendenin de dahil olduğu bazı işlerini dönüştürme ya da uygun zamanda çıkış yapma yoluna da gidebilir. Sabancı Holding’in Teknosa’da stratejik opsiyonların değerlendirilmesi ile ilgili Ceconomy ile 2018 yılında yürüttüğü görüşmeler sonuçsuz kalmıştı. Son yapılan açıklamanın kısa süre içinde bir çıkışa işaret etmediğini, fırsatların değerlendirilmesi olarak belirtildiğini görüyoruz.

 Enerjide yeni ihaleler ve sıfırdan yatırımların yanı sıra satın alma fırsatlarını da değerlendirecek. Holding’in aldığı 500 MW’lik rüzgar santrali ihaleleri kapsamında yapım sürecinin 2021’de başlayamayacağı da belirtildi.

 Enerjisa Üretim’de önceliği halka arzdan ziyade borç azaltma ve temettü ödeyebilen bir şirket oluşturmaya veren Sabancı, yeni girişim sermayesi fonu ile de bu yıl birkaç start-up’a yatırım yapacak. Borç azaltma ve temettü ödeme yönündeki hedef olumlu algı yaratabilir; ancak somut gelişmelerin orta-uzun vadede görülebileceğini tahmin ediyoruz.

 Holding, önümüzdeki döneme ilişkin stratejik önceliklerinin detaylı şekilde ele alındığı bir planı Ağustos-Eylül aylarında açıklamayı planlıyor.

 Sabancı Holding’in faaliyet gösterdiği temel iş alanları enerji, sanayi, yapı malzemeleri, perakende, banka, finans ve sigortadan oluşuyor. Sabancı Holding’in Mart sonu itibarıyla 2 milyar TL nakdi bulunuyor. Borç/VAFÖK oranı 2,1x seviyesinde.

Kaynak: Deniz Yatırım Günlük Bülten

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN