Günlük Hisse Yorumları / Deniz Yatırım – (24.04.2020)

VAKBN; Sigorta iş kollarını Türkiye Varlık Fonu’na sattı

Tavsiye AL
Fiyat/Hisse TRY4.53
Hedef Fiyat/Hisse TRY8.24
Getiri Potansiyeli 82%

 Vakıfbank sigorta sektöründe faaliyet gösteren iştiraklerini Türkiye Varlık Fonu’na sattığını açıkladı.

 Banka, Güneş Sigorta’daki %51.10 oranındaki payını 612.6 milyon TL karşılığında satarken (hisse başına 2.22 TL toplam piyasa değeri ~1,199 milyon TL)

 Vakıf Emeklilik ’teki %53.90 oranındaki payını ise 724.6 milyon TL karşılığında sattığını açıkladı (toplam piyasa değeri ~1,344 milyon TL)  Vakıfbank üzerine etkisi:

 Güneş Sigorta’nın hayat dışı sigortacılık alanındaki pazar payı 2019 yılında %3.9 (dokuzuncu büyük sigorta şirketi) iken Vakıf Emeklilik ’in bireysel emeklilik sektörü pazarındaki payı Nisan 2020 itibari ile fon büyüklüğü açısından %8.5 seviyesinde idi (beşinci en büyük fon hacmi). Vakıfbank’ın herhangi bir ayrıcalıklı anlaşma yapıp yapmadığı henüz açıklanmadı. Ancak Halkbank’ın sahip olduğu sigorta şirketleri de TVF tarafından satın alındığı için TVF çatısı altında muhtemel bir birleşme olabileceğini düşünüyoruz. Benzerini kamuya ait portföy yönetim şirketleri örneğinde geçmişte görmüştük.

 Vakıfbank’ın toplam satış karının 120 milyon TL civarında olabileceğini tahmin ediyoruz. Satışın Sermaye Yeterlilik Oranı üzerine etkisini ise sadece 6 baz puan olarak hesap ediyoruz. Haberin Vakıfbank hisse fiyatı üzerine belirgin bir etkisi olmayacağını tahmin ediyoruz.

 Güneş Sigorta üzerine etkisi: Güneş Sigorta’nın 22 Nisan tarihindeki kapanış fiyatı 2.82 TL seviyesinde idi. Haberde geçtiği üzere satış fiyatının 2.22 TL seviyesinde olması nedeniyle hisse fiyatı üzerinde baskı oluşturabileceğini tahmin ediyoruz.

HALKB; Sigorta iş kollarını Türkiye Varlık Fonu’na sattı

Tavsiye TUT
Fiyat/Hisse TRY5.20
Hedef Fiyat/Hisse TRY7.96
Getiri Potansiyeli 53%

 Halkbank sigorta sektöründe faaliyet gösteren iştiraklerini Türkiye Varlık Fonu’na sattığını açıkladı.

 Banka Halk Sigorta’daki %89.18 oranındaki payını 578.9 milyon TL karşılığında satarken (toplam piyasa değeri ~649 milyon TL)

 Halk Hayat ve Emeklilik’teki %100 oranındaki payını ise 1,695 milyon TL karşılığında sattığını açıkladı (toplam piyasa değeri ~1,695 milyon TL)

 Halkbank üzerine etkisi: Halk Sigorta’nın hayat dışı sigortacılık alanındaki pazar payı 2019 yılında %3.7 (onuncu büyük sigorta şirketi) iken Halk Hayat ve Emeklilik’in bireysel emeklilik sektörü pazarındaki payı Nisan 2020 itibari ile fon büyüklüğü açısından %4.7 seviyesinde idi (yedinci en büyük fon hacmi). Halkbank’ın herhangi bir ayrıcalıklı anlaşma yapıp yapmadığı henüz açıklanmadı. Ancak Vakıfbank’ın sahip olduğu sigorta şirketleri de TVF tarafından satın alındığı için TVF çatısı altında muhtemel bir birleşme olabileceğini düşünüyoruz. Benzerini kamuya ait portföy yönetim şirketleri örneğinde geçmişte görmüştük.

 Halkbank’ın toplam satış karının ve satışın sermaye yeterliliği üzerine etkisinin oldukça sınırlı düzeyde olabileceğini düşünüyoruz. Bu nedenle haberin Halkbank hisse fiyatı üzerine belirgin bir etkisi olmayacağını tahmin ediyoruz.

TAVHL; 1Ç20 Sonuçları Beklentilere Büyük Ölçüde Paralel

Tavsiye TUT
Fiyat/Hisse TRY19.86
Hedef Fiyat/Hisse TRY29.90
Getiri Potansiyeli 51%

 TAV Havalimanları 1Ç20’de 119 milyon EUR gelir (Kons: 116 milyon, Deniz: 113 milyon EUR), 16 milyon EUR VAFÖK (Kons: 18 milyon EUR, Deniz: 17 milyon EUR) ve 56 milyon EUR zarar (Kons: 45 milyon EUR zarar, Deniz: 28,5 milyon zarar EUR) kaydetti. Faaliyet sonuçları beklentilere paralel gerçekleşirken, zarar bizim ve piyasa beklentisinin biraz üzerinde gerçekleşti. Bunda bizim beklentimizin üzerinde vergi gideri ve geçen sene durdurulan İstanbul Atatürk Havalimanı vergi ve temettü ödemeleri üzerinden kaynaklanan 4,2 milyon EUR kur farkı gideri sebep oldu. Kurumlar vergisinin ödenmesi ile bu kur farkı geri çevrilecektir. Öte yandan, şirket 7 Şubat tarihinde açıkladığı 2020 beklentilerinin salgın hastalık sebebi ile artık geçersiz olduğunu duyurdu. Maliyet düşürücü önlemler üzerinde çalıştıklarını ve ilerleyen dönemde yeni bir yönlendirme yapacaklarını duyurdular. Sonuçların etkisinin, piyasa beklentilerine uygun geldiği için nötr olmasını bekliyoruz.

 Gelirlerin geçen yıla kıyasla %22 daralmasının sebepleri; (i) İstanbul Atatürk Havalimanı’nın kapanmış olmasının servis şirketleri üzerindeki olumsuz etkisi, (ii) Rusya’nın Temmuz 2019’da getirmiş olduğu Gürcistan’a uçuş yasağı, (iii) salgın sebebi ile uçuş yasaklarının gelmesi ve bunun sonucunda yolcu trafiğinin geçen yıla kıyasla %23 daralması, ve (iv) TL bazlı gelirlerin TL’nin değer kaybetmesi ile azalması sayılabilir.

 Öte yandan, en önemli gider kalemi olan ve toplam faaliyet giderlerinin %43’ünü oluşturan personel giderleri geçen yıla kıyasla sadece %8 daralma gösterdi.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN