Günlük Hisse Yorumları / Deniz Yatırım – (22.06.2020)

EREGL; YK hisse başına 23 kuruş temettü ödenmesini önerdi

Tavsiye: TUT
Kapanış Fiyatı: 8,32TL
Hedef Fiyat: 8,62TL 
Getiri Potansiyeli: %4

 Ereğli Yönetim Kurulu hisse başına brüt 23 kuruş temettünün 20 Temmuz günü ödenmesini önerdi. Önerilen temettü tutarı 2.8% verimliliği ve 2019 net dağıtılabilir net karından %24’lik bir dağıtım oranını işaret etmektedir. Genel Kurul ise 14 Temmuz günü yapılacaktır. Yönetim Kurulu ayrıca hisse geri alım programı da önermiştir. Haberin hisse performansı üzerinde nötr etki etmesini bekliyoruz.

 Hatırlanacağı günü TTK’ya eklenen ve 30 Eylül tarihine kadar geçerli olan geçici madde şirketlerin 2019 net karından en fazla 25% oranında nakit temettü dağıtmasını öngörüyor. Şirketin bir önceki YK önerisi %120 oranında temettü ödemesini içermekteydi.

 GK onayının ardından 3 yıl boyunca geçerli olacak bir hisse geri alım programı da önerdi. Bu programa göre (i) geri alıma konu olmuş hisselerin toplam nominal tutarı şirketin ödenmiş sermayesinin %10’unu (1Ç20’ye göre 350 milyon adet) geçemez ve (ii) hisselerin alt ve üst geri alım seviyeleri sırasıyla 1 TL ve son finansal tablolara göre toplam özkaynakların ödenmiş sermayeye bölünmesi ile bulunan “pay defter tutarının” %25 fazlası (1Ç20’ye göre 11.96 TL) şeklindedir.

Kaynak: Deniz Yatırım Günlük Bülten

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN