Günlük Hisse Yorumları / Deniz Yatırım – (20.04.2020)

CCOLA; Rekabet Kurulu soruşturması

Tavsiye AL
Fiyat/Hisse TRY37.66
Hedef Fiyat/Hisse TRY41.00
Getiri Potansiyeli 9%

 2 Nisan tarihi itibari ile Rekabet Kurulu şirketin sahibi olduğu satış ve dağıtım şirketi Coca Cola Satış ve Dağıtım ile ilgili olarak soruşturma başlattı ve şirketi savunmaya davet etti. Haberin etkisinin hisse üzerinde hafif olumsuz olmasını bekliyoruz.

 Coca Cola Icecek 2019 yılında Türkiye sayışlarını %1,8 artırarak 662 milyon ünite kasa satış gerçekleştirdi. Şirketin 2019 yılına gazlı içecekler Pazar payı 2 puan artarak %50 olarak gerçekleşti.

MAVI; Mavi Türkiye Online ve E-ticaret kanalları açıldı

 29 Mart’ta geçici olarak durdurulan Mavi Türkiye online alışveriş sitesi ve e-ticaret kanalları 17 Nisan tarihi itibari ile tüketicilerin hizmetine açılmıştır. Mavi’nin 4Ç19 finansallarına göre, Türkiye online satışları toplam net satışlarının içinde %3.8’lik bir paya sahiptir. Haberin hisse performansı üzerinde hafif olumlu bir etki yapacağı düşüncesindeyiz.

SOKM; Mersin deposunda yangın çıktı

 19 Nisan tarihinde Mersin deposunda yangın meydana geldi. Yangında herhangi bir can kaybı veya yaralı olmadığı belirtilirken ortaya çıkan maddi hasarın sigorta tarafından karşılanacağı bildirildi. Operasyonel faaliyetlerin aksaması veya durması gibi bir olayın söz konusu olmadığı şirket tarafından açıklandı.

 Şok Marketler’ in 81 ilde toplam 7.215 mağaza ve 24 deposu bulunmaktadır. Şirket 2019 yılında 851 yeni mağaza sayısı açmıştır.

Otomotiv Sektörü; Üretim tekrar devam etmeye başlıyor

 Covid-19 salgını nedeni ile otomotiv sektöründe üretime verilen arada sona yaklaşılırken, Mercedes Benz Türk, Hyundai Assan, Ford Otosan, Otokar ve Karsan gibi şirketler 20 Nisan itibari ile fabrikalarında üretime kaldığı yerden devam etmeye hazırlanıyor. Üretime ara veren diğer şirketlerin de tahminen Mayıs ayının ilk haftası üretime başlayacağı düşüncesindeyiz. Bu haberin otomotiv sektöründe faaliyet gösteren firmaların hisse performansları üzerinde hafif olumlu bir etki yapacağı düşüncesindeyiz.

 Salgının olumsuz etkilerini Nisan ayının satış verileri geldiğinde daha somut bir şekilde görüleceğini düşünürken, sektörde de Nisan ayı rakamının son 17 yılın en kötü ayı olması bekleniyor.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN