Günlük Hisse Yorumları / Deniz Yatırım – (18.05.2022)

SISE; Biyoteknoloji odaklı yeni buluş yatırımı ve ortaklığı / olumlu

Tavsiye AL
Fiyat/Hisse TRY19.91
Hedef Fiyat/Hisse TRY25.50
Getiri Potansiyeli 28%

8 Kasım 2021 tarihinde yapılmış olan KAP açıklamasında, Basalia Teknolojisi’ne yatırım yapılmasına ve bu kapsamda bu alandaki araştırma-geliştirme çalışmalarını desteklemek amacı ile 7CBasalia firması ile global bir şirket kurmak üzere bir mutabakat protokolü imzalanmasına karar verildiği bilgisi verilmişti. Bu kapsamda 1.050.000 CHF sermaye ile İsviçre’de kurulan 7Cbasalia Global AG şirketinin tescil işlemi tamamlanarak kuruluş işlemleri tamamlanmış ve Şişe Cam %10 oranında iştirak etmiştir. İlgili açıklamayı SISE payları açısından olumlu olarak değerlendiriyoruz.

LKMNH; FAVÖK ve net kar beklentilerimizin altında kaldı / nötr

Lokman Hekim 1Ç22’de 152 milyon TL gelir (Deniz Yatırım: 151 milyon TL), 37 milyon TL FAVÖK (Deniz Yatırım: 41 milyon TL) ve 27 milyon TL net kar (Deniz Yatırım: 29 milyon TL) açıkladı. Ortalama piyasa beklentisi bulunmamakla beraber Şirket, Deniz Yatırım olarak yaptığımız tahminlerin hafif altında sonuçlar paylaştı. Bu nedenle sonuçların hisse üzerinde nötr bir etkiye neden olabileceğini düşünüyoruz.

OYAKC; Haber ve söylentilere ilişkin açıklama / nötr

Haber ve söylentilere ilişkin şirketten yapılan açıklama şöyle; “Bir süredir şirket hisselerinin satışına ilişkin asılsız haber ve söylentiler yayılmaktadır. Hiçbir dayanağı olmayan bu iddiaların dikkate alınmamasını; SPK düzenlemeleri çerçevesinde Kamuyu Aydınlatma Platformu yapılan resmi duyurular haricindeki haber ve iddialara itibar edilmemesini, kamuoyunun bilgisine sunarız.” İlgili açıklamayı OYAKC payları açısından nötr olarak değerlendiriyoruz.

THYAO; Geniş gövde uçak alımı / olumlu

Tavsiye AL
Fiyat/Hisse TRY42.08
Hedef Fiyat/Hisse TRY54.70
Getiri Potansiyeli 30%

Şirket ortaklığı Yönetim Kurulu 2022 ve 2023 yıllarında teslim edilmek üzere toplam 6 adet A350-900 tipi yolcu uçağının Airbus firmasından satın alınmasına karar vermiştir. İlgili haberi THYAO payları açısından olumlu olarak değerlendiriyoruz.

Sigorta Sektörü; Trafik sigortası / sınırlı olumlu

Resmî Gazete’de yayımlanan Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu yönetmelik değişikliğine göre, Trafik sigortası primlerinde Mayıs ayında uygulanan azami primlere, 1 Haziran’dan itibaren geçerli olmak üzere %25 artış uygulanacak. Haberin hayat dışı sigorta şirketlerine sınırlı olumlu etkisi olabileceğini tahmin ediyoruz.

Kaynak: Deniz Yatırım Günlük Bülten