Günlük Hisse Yorumları / Deniz Yatırım – (17.06.2020)

TCELL; Telia Company Turkcell hisselerini satmak üzere TVF ile görüşüyor

Tavsiye: TUT
Fiyat/Hisse: 14,74TL
Hedef Fiyat/Hisse: 16,50TL
Getiri Potansiyeli: %12

 Turkcell’in dolaylı ortağı olan Telia Company elindeki hisseleri satmak üzere Türkiye Varlık Fonu ile ileri aşamaya gelmiş görüşmeler yaptığını doğruladı. Şirket yetkilileri Türkiye yatırımlarından çıkmak istediklerini daha önceki zamanlarda da dile getirmişlerdi. Telia Company 530 milyon dolar civarında bir fiyatlamayı doğrularken, elinde bulunan %24 dolaylı hissenin tamamını mı yoksa bir kısmını mı satmak istediğini açıkça ifade etmemiş. Görüşmelerin %24 dolaylı hissenin tamamı için yürütülüyor olması durumunda, Turkcell’in %100 hissesi için yaklaşık 2,2 milyar dolar piyasa değerine işaret eder ki, bu da şu anki piyasa değerine kıyasla yaklaşık %50 iskontoya işaret etmektedir. Bu derece yüksek bir iskontoya anlam veremediğimiz için olası işlem ile ilgili yorum yapmaktan kaçınıyoruz. Öte yandan, Telia Company’nin hisselerinin satışının Turkcell’in ortakları arasında yaşanan anlaşmazlıklar sebebi ile belli bir iskontoya işaret edebileceğini ancak bu durumun Turkcell’in şirket değerine dair olumsuz bir gösterge olmaması gerektiğini düşünüyoruz.

 Turkcell’in %48,95 hissesi halka açıkken, Çukurova Holding ve Turkcell Holding’in sırasıyla %0,05 ve %48,95 oranlarında hisseleri bulunmaktadır. Turkcell Holding’in %47,1’isi Telia Company sahipliğindedir.

 Nihayetinde, Telia Company’nin %24, Alfa Telecom ve Çukurova Holding’in ise %14’er efektif payları bulunmaktadır.

 Telia Company’nin 7 yönetim kurulu üyesinden 1 üyeyi atama hakkı varken, Alfa Telecom ve Çukurova Holding’in beraber hareket ederek 3 üye atama hakkı bulunmaktadır.

 Ancak halihazırda, Telia Company ve Alfa Telecom’dan 1’er yönetim kurulu üyesi dışında SPK tarafından atanmış 5 bağımsız yönetim kurulu üyesi bulunmaktadır.

Kaynak: Deniz Yatırım Günlük Bülten