Günlük Hisse Yorumları / Deniz Yatırım – (11.09.2020)

THYAO; Ağustos yolcu trafiği geçen yıla kıyasla %65 daraldı

Tavsiye SAT
Fiyat/Hisse TRY10.76
Hedef Fiyat/Hisse TRY10.32
Getiri Potansiyeli -4%

 THY yolcu trafiği Ağustos ayında geçen yıla kıyasla %65 daralma gösterdi (yurtiçi %47, yurtdışı %75 daralma). Doluluk oranı ise geçen yıla kıyasla 17,2 puan gerileme gösterdi (yurtiçi 12,3 puan gerileme; yurtdışı 19,1 puan gerileme). Verilerin beklendiği gibi Temmuz ayına kıyasla sınırlı bir toparlanmaya işaret etmesinden ötürü hisse performansı üzerinde nötr etki yapmasını bekliyoruz.

 12 aylık geçmişe dönük rakamlar dikkate alındığında; THY’nin yurtiçi ve yurtdışı yolcu trafiği geçen yıla kıyasla sırasıyla %39 ve %42 oranlarında azalırken, Ağustos 2020 itibariyle yurtiçi ve yurtdışı pazar payları sırasıyla %59 ve %45 oldu (Aralık 2019 itibariyle %61 ve %40).

DOAS; Yetki anlaşması otomotiv sektöründe yaşanan hızlı toparlanmadın dolayı yenilenmedi

Tavsiye Değerlenmemiş
Fiyat/Hisse TRY14.62
Hedef Fiyat/Hisse n.a
Getiri Potansiyeli n.a

 Şirketin 18 Mart 2020 tarihinde KAP’a yaptığı açıklamada, “İşletme sermayesi ihtiyaçları ve mevcut kredilerin vade yapısını uzun vadeli hale getirmek amacıyla, 6 yıl vadeli 110.000.000 EUR karşılığı TL tutarında kredi sağlanması için Yapı Kredi Bankası’na yetki verilmiş ve bu kapsamda bir yetki anlaşması imzalanmıştır. Kredinin geri ödemesinde kullanılmak üzere; %33’er oranında doğrudan paya sahip olduğumuz TÜVTURK Kuzey Taşıt Muayene İstasyonları Yapım ve İşletim AŞ ve TÜVTURK Güney Taşıt Muayene İstasyonları Yapım ve İşletim AŞ tarafından yapılacak temettü ödemeleri, kredi vadesi süresince temlik edilecektir.” şeklindeydi.

 Şirketin Yapı Kredi Bankası liderliğinde oluşturulacak olan konsorsiyum ile kullanacağı belirtilen 70 ay vadeli 750 milyon TL’lik kredi için imzalanan yetki anlaşması süresinin sona erdiği, otomotiv sektörünün pandemi süreci sonrasında beklentilerin üzerinde toparlanması sebebi ile anlaşmanın yenilenmediği açıklandı. Haberin hisse performansı üzerinde nötr bir etki yapacağı düşüncesindeyiz.

Kaynak: Deniz Yatırım Günlük Bülten

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN