Günlük Hisse Yorumları / Deniz Yatırım – (03.04.2020)

KCHOL; Koç Holding kar payı tutarını azalttı / hafif olumsuz

Tavsiye TUT
Fiyat/Hisse TRY13.25
Hedef Fiyat/Hisse TRY20.10
Getiri Potansiyeli 52%

Koç Holding dün yapılan 2019 yılı Olağan Genel Kurul Toplantısı’nda, tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 kaynaklı olarak, şirketlerin finansman yapılarını ihtiyatlılıkla takip etmeleri gereken bir dönemde bulunulması nedeniyle, 5 Mart 2020 tarihinde açıklanan kar dağıtım önerisinin kabul edilmemesine karar verdi. Hisse başına brüt kar payı miktarı 0,2095000 TL olarak belirlendi. Yönetim Kurulu hisse başına brüt 0,4120000 TL kar payı dağıtılmasına karar vermişti. Nakit kar payı tutarı, YK kararına uygun olarak 6 Nisan tarihinde ödenecek.

Ticaret Bakanlığı’ndan Temettü Dağıtımı Bilgilendirmesi

Basında yer alan haberlere göre, Ticaret Bakanlığı TOBB’a 31 tarihli bir yazı göndererek şirketlerin özkaynaklarını korumalarının önemine değinilirken, şirketlerin yönetim kurullarına kar payı dağıtma yetkisinin verildiği belirtiliyor. Kamu şirketleri hariç, üç konuya dikkat edilmesi gerektiği vurgulanmakta; (i) geçmiş yıl karlarından dağıtım yapılmaması, (ii) dönem karı dağıtımının %25’i aşmaması, ve (iii) yönetim kurullarının temettü avansı kararı almaması şeklinde. Kamu şirketleri bu kapsamın dışında tutulmuş olmakla beraber, şirketlere resmi bir bildirim yapılmamıştır. Söz konusu sınırlamalar uygulandığı takdirde, Ereğli (dağıtım oranı %120) ve Turkcell (resmi dağıtım poltikası %50 olmakla beraber, daha yüksek oranlar dağıttığı görülmüştür) temettü ödemeleri üzerinde potansiyel olumsuz etki yapabilir.

MAVI; 2020 yılsonu beklentileri geri çekildi / hafif olumsuz

Tavsiye Değerlenmemiş
Fiyat/Hisse TRY32.00
Hedef Fiyat/Hisse n.a
Getiri Potansiyeli n.a

 Şirket, Koronovirüsünün yarattığı tedarik problemleri ve belirsizlikler sebebiyle 12 Mart 2020 tarihinde açıkladığı 2020 mal yıl beklentilerini geri çekme kararı aldı ve güncellenmiş bir beklentilerinin henüz olmadığını belirtti. Haberin hisse performansı üzerinde hafif negatif bir etki yapacağı düşüncesindeyiz. Aşağıda şirketin bir önceki açıkladığı 2020 yılı beklentilerini görebilirsiniz.

 Şirket’in 2020 yıl sonu beklentisi; (i) %23 (+-%2) konsolide satış büyümesi (ii) net 15 yeni mağaza açılışı ve 10 mağaza genişletmesi (iii) (%18) (+-1) Türkiye benzer mağaza satışı büyümesi (iv) TFRS16 hariç %14.0 (+-0.5) – TFRS16 dahil %22.0 (+-0.5) FAVÖK marjı (v) satışların %4’üne kadar yatırım harcaması yapmayı planlamaktadır.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN