Gübre Fabrikaları 2016 / 9 Aylık Bilanço Analizi / Oyak Yatırım – (9.11.2016)

GUBRF yılın üçüncü çeyreğinde -33 milyon TL zarar açıkladı.

Fiyat (TL) 4.71

Hedef Fiyat (TL) 5.25

Yükseliş Potansiyeli 11%

Bu rakam piyasa beklentisi olan 12 milyon TL’ye göre daha olumsuz bir gerçekleşmeye işaret ediyor. Özellikle şirketin İran’daki iştiraki Razi’nin karlılığının amonyak fiyatlarına paralel düşmesi net kara olumsuz yansıdı. Şirketin VAFÖK rakamı ise 17 milyon TL ile yine piyasa beklentisi olan 20 milyon TL’nin altında kaldı.

Razi’nin toplam satış hacmi amonyak fiyatlarının düşüş trendine girmesi nedeniyle %20 gerileyerek 204 bin ton oldu. Amonyak fiyatları üçüncü çeyrekte 268 dolar seviyelerinde bulunurken 2015 yılının aynı döneminde 406 dolar seviyelerinde bulunmaktaydı. Bu da şirketin sabit doğalgaz giderleri nedeniyle karlılığı baskı altına alıyor. Bu nedenle Razi’nin VAFÖK rakamı 14 milyon TL seviyesinde kalırken 2015 yılının aynı döneminde 74 milyon TL’lik VAFÖK bulunmaktaydı. Amonyak fiyatlarındaki gerilemenin Ekim ve Kasım aylarında da devam ediyor olması şirketin son çeyrek karlılığına da olumsuz yansıyacaktır. Bu paralelde azalan hacimler ve gerileyen kar görülebilir. Ancak beklenen doğalgaz fiyatı indiriminin devreye alınması ve bunun ilk çeyrek sonundan itibaren uygulanması durumunda son çeyrekte ek 15 milyon dolarlık bir katkıdan bahsedilebilir.

İç piyasada ise Gübretaş’ın satış hacminin gübre fiyatlarındaki gerilemenin etkisiyle yavaşladığı görülüyor. Böylelikle şirketin satış gelirleri 295 milyon TL ile yıllık olarak %34’lük bir gerileme yaşadı. VAFÖK marjı ise bir önceki çeyreğe göre aynı seviyelerde %1 olarak gerçekleşerek 3 milyon TL VAFÖK yarattı. Mevsimsellik paralelinde şirketin satış hacminin son çeyrekte artması ve karlılığı da bir miktar desteklemesi beklenebilir. Bunun yanında nitrojen bazlı gübrelere uygulanan yasağa ilişkin açıklamalar piyasada etkili olabilir. Daha önce Şubat ayında yasağın kaldırılabileceği belirtilmişti. Bunun öne çekilmesi satış hacimlerini etkileyecektir.

Açıklanan dokuz aylık finansal gerçekleşmeler ve piyasadaki gelişmeler paralelinde Gübre Fabrikaları için beklentilerimizde revizyona gittik. Bunun paralelinde hedef fiyatımızı 5.25 TL seviyesine çekerken %11’lik artış potansiyeli ile Endekse Paralel Getiri tavsiyemizi koruyoruz. Ancak önümüzdeki günlerde Söğüt madeni ile ilgili Koza Altın ile yaşanan anlaşmazlığın çözümüne ilişkin gelebilecek haberler hisse fiyatı üzerinde etkili olabilecektir.

Rapora ulaşmak için tıklayınız.

TÜM BİLANÇO ANALİZLERİ İÇİN TIKLAYIN!

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN