Gram Altın: Hareketli yaz günleri

Gram altın: katkıyla geçen mayıs ayı sonrası

Gram altın için mayıs yazımızda eşik seviyelerde olduğunu belirtmiştik: getiri % 15 üzerine çıktı ve geri çekilmenin de sınırlı olduğunu görüyoruz. Elbette iç ve dış etkenler yönlendirici oluyor ama belirleyici faktörün geçmişteki dalgalı piyasa hareketlerinden ve kırılmalardan geldiğini düşünüyoruz. Sebepleri piyasa hareketlerine bağlayarak sonuçlar veya çıkarımlar üretmeyi sürdürürsek: daha az aşağı yönlü hareketleri göreceğimiz dönemlerin ihtimali artmıştır. Günlük hareketler buna işaret ederken, haftalık hareketlerdeki hafif gevşemeye rağmen dalgalanma yüksek değildir ve göstergeleri bozmamaya devam etmektedir. Daha güçlü piyasa hareketi için tarihsel dağılım da destekler vaziyettedir hatta her hafta üzerine pozitif katkı vermektedir.

3 hafta etkisi Değişim (+/-) 6 hafta etkisi Değişim (+/-)
Daha pozitif katlama gücü % 7 Pozitif katlama gücü % 2
Hafif azalan pozitif sapma  % (- 2) Hafif azalan pozitif sapma % (- 2)
Güçlenen baz etkisi % 7 Az güçlenen baz etkisi % 1
Genel etki olumlu % 5 Genel etki olumlu % 1

Durumu tablo halinde özetlediğimizde orta ve uzun vade gelişim için değişimlerin genelde pozitif kaldığını görmekteyiz. Belli modele göre hareketlerin etkisini sonuca değişim olarak yansıtıyoruz. Tabi değişen büyüklüğü belirtmedik ama yönünü belirtmiş oluyoruz. Buna göre pozitif değişim artan risk iştahına işaret olarak görülebilir.

Ortalamaya dönüş – Momentum ekseni

Temel bakışı bu iki kuvvet arasındaki gelgit süreçlerine bağlayabiliyoruz: aşırı hareketler oluştuğunda bir güç ağır basarken, diğer türlüsünde dengeleyici diğer güç devreye girer. Bir başka deyişle piyasa dengesi 2 güç arasındaki denkleme dayanır. Bir eşitlik, bir hesaplamadan bahsetmiş oluyoruz.

Günlük bazda olanlar

– Son 1 ayda: yükseliş dönemi olarak göremeyiz, yataya dönüş başladı. Bu durumda ortalamaların düzeltme yaşamasına sebep olur. Düzeltme yaşayan ortalamalar ise daha büyük göstergelere baskı yapar: orta ve uzun vadeli ortalamalardaki değişimin daha az pozitif olması değerlidir. Eğer ki güçlü gösterge sinyalleri altında bu baskı oluşuyorsa risk iştahı azalmamış demektir.

— >  Haftalık bazdaki durumun desteğiyle, günlük hareketler soluklu devam etmektedir.

Kurumsal hedeflere uygun tanımlı haber mektupları için temasa geçebilirsiniz.
Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!