Gram altın getiri serisi

Gram Altın: 6 aydır pozitif getiri, geçmişi aşacak şartlar için yeterli mi?

Getiriler anlık bir heyecan oluştursa da uzun vadeli anlamları farklıdır. Bunu grafikleri birkaç katman derinlikte inceleyenler görecektir. Gram altın veya cumhuriyet altını gibi lira-döviz endeksli varlıklar için de böyledir. Bir istikrar arayışı söz konusu olacaksa varlıklardaki değer büyümesi ve yığılması üzerine doğrulanmış çalışmalar ortaya koymak gerekir ama bu seviyede üretim olmadığını da takip edebiliriz. Daha hızlı gidiyor olmamız gerekir aksi halde göreceli fark kapanmayacaktır. Zaten istihdam verileri de kalite anlamında bunu göstermektedir: varlık değerlerinin artıyor olması için kaliteli istihdam ihtiyacımız giderek artmaktadır.

Tablo 4×13 büyüklüğünde olsa da içindeki verilerin farklı açılardan bakılmasıyla hikaye derinliği sayısal anlamda genişletilebilir. Böylece neyin amaçlandığı ve bunun için ne tür piyasa hareketi üretildiğini tartışacak yüzlerce ortam geliştirmemiz gereklidir.

Döngü yatırımcısı

Altın fonlarına para girişinin döngü davranışı olmadığını düşünemeyecek durumdayız: toplanmış sayısal veriler bunu göstermektedir.  Hatta yabancı sermaye girişi de dönüşüm sonucu bu fonları hareketlendirebilir haldedir.

Analitik model bakış

Yatırımcı reel getiri peşindedir. Bunu yakalamak için de rasyonel akılla davranır: anlık duruma bakıp karar vermez. Durumları kıyaslar (rasyo, oran) ve karar alır. Elbette bu büyük yatırımcı eli için geçerlidir. Kurumsal yatırımcı doğru-eksik-yanlış model ile hareket eder ama küçük yatırımcı gibi davranış göstermez, gösteremez. Kapitalist sisteme ters hareket bekleyemeyiz

Dönem getiri ayrışmaları

– yılın ilk yarısı getirileriyle, 2. yarıyı tarif edersek: kaldıraç etkisini görmekteyiz

– kaldıraç reel getirinin negatife dönmesiyle daha belirgin hale gelmiştir: sonbahar 2023’ten gelen seri anlatıyor

– başlangıç noktasının 2022 ilk 4 ayı olarak alınması durumunda yine aynı sonbahar -kış serisi açıklanabilir

– geçmişi derinlik halinde yaşamanın zamanı hiç geçmez