Gösterge tahvilde faiz iki yılın zirvesinde

Hazine ihaleleri sonrası gösterge faiz yüzde 10.53 ile Ağustos 2009’dan bu yana en yüksek seviyeye çıktı.

iki yıllık gösterge tahvil ihalesinde ortalama faiz yüze 10.59 olurken, 2016 vadeli tahvil ihalesinde ortalama faiz yüzde 10.35 oldu.

Piyasa uzmanları, Hazine ihalelerine talebin beklendiği gibi sınırlı geldiğini, piyasa yapıcısı bankaların sorumluluklarını önümüzdeki haftalarda yerine getirmek adına bu haftaki ihalelere çok fazla yönelmediklerini belirtiyorlar.

Yurtdışında 10 yıl vadeli İtalyan tahvili tekrar yüzde 7’nin üzerine çıakrken, İspanya’ya yönelik beklentiler de bozulmaya başladı. Dünkü ihalelerin başarılı olmasına karşın, İspanya’nın 10 yıllık tahvillerinde faiz yüzde 6.40 seviyesine kadar yükseldi.

Hazine’nin dün gerçekleştirdiği tahvil ihalelerinde talebin sınırlı olması faizdeki yükseliş beklentisini ortaya koyarken, günün ilk yarısında yurtdışı piyasalardaki olumsuz havanın da etkisi ile gösterge faizi yüzde 10,53’e ulaştı. Dün gerçekleşen nispeten düşük ölçekli döviz satim ihalesi sonrasında bugün yükseliş gözlenen USD/TL kuru ise yüzde 0,56 artışla 1,7952’de seyrediyor.

Kaynak: www.bloomberght.com

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir