Gösterge faiz %10’a çıktı

Yunanistan’dan gelen referandum haberi Dolar/TL’yi yukarı çekerken, tahvillerde görülen likidite sıkışıklığı gösterge tahvil faizini yüzde 10’a sıçrattı.

Dün akşamüstü Yunanistan’dan gelen referanduma ilişkin şok haber, piyasaların Ekim başından bu yana satın aldığı “Avrupa’da işler yoluna giriyor” beklentisinin tekrar gözden geçirilmesine sebep oldu.

Papandreu’nun piyasanın beklemediği bir anda, “Avrupa’nın istediği reformları yapabilmem için referanduma gitmem lazım” açıklaması piyasalarda tedirginlik yarattı.

Anketlerde Yunan halkının yüzde 60’ının şu ana kadar alınan reform kararlarına karşı olduğunun bilinmesi piyasalardaki endişelerin artmasına sebep olan diğer bir unsur olarak öne çıktı.

Diğer taraftan Asya’da Çin’den gelen düşük PMI, Güney Kore’den gelen son 2 yılın en düşük ihracat rakamı ve yine Tayvan’dan gelen beklenenin altına işaret eden büyüme rakamı, sabah satışların artmasına neden oldu.

Tüm bu etkenler gelişmekte olan ülke kurlarında sert satışlara sebep oluyor. Türk Lirası yüzde 1.5 değer kaybıyla dolar karşısında 1.7924 seviyesine gerilerken, diğer gelişmekte olan ülke kurlarında yüzde 2-2.5’lara varan değer kayıpları görüldü.

Tahvil tarafında ise likidite sıkışıklığı, faizlerin yukarı gitmesine neden oluyor. 2 yıllık gösterge tahvilin faizi bir kez daha yüzde 10 seviyesine ulaştı. Merkez Bankası’nın piyasalara ne kadar likidite vereceği ve risk iştahının daha ne kadar kötüleyeceği bu piyasada yakından takip ediliyor.

Kaynak: www.bloomberght.com

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir