Gaziantep, konut yatırımında değerine değer katıyor

Gaziantep’te gayrimenkul sektörü son yıllarda hareketlilik yaşıyor.

50 bin konutluk Kuzey Şehir projesine ev sahipliği yapan Gaziantep’te aynı zamanda metro projesi ile ilgili çalışmalar sürerken, şehir emlak yatırımı yapmayı düşünenlerin ilgi odağı haline geliyor. Son günlerde Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Gaziantep Kent Konseyi toplantısında yaptığı açıklamalarda da şehirdeki üst talep eğrisi doğrultusunda sürekli konut üretimine ihtiyaç bulunduğuna değinmesi Gaziantep’teki emlak piyasasını da gündeme getirdi.

Gaziantep’te konut amortisman süresi 17 yıl

Zingat.com Bölge Raporu verilerine göre, Gaziantep’te bugün satın alınacak ve kiraya verilecek bir konutun geri dönüş (amortisman) süresi 17 yıl. Ortalama 100 metrekarelik bir konutun satış fiyatı yaklaşık 115 bin ile 192 bin arasında değişirken, kira fiyatları ise minimum 551 TL-maksimum 919 TL ile ortalama 735 TL civarında konumlanıyor.

Gaziantep’teki yeni konut projelerinin ise ağırlıklı olarak Şehitkamil ilçesinde yer aldığı görülüyor. Yine Şehitkamil ilçesinde konut satış ve kira değerleri şehir genelinin üzerinde bulunuyor.

Zingat.com verilerine göre Gaziantep’te şehir genelinde 2017 konut satış fiyatları metrekare başına 1.532,47 TL iken, bu rakam Şehitkamil’de metrekare başına 1.769,92 TL. Konut kira fiyatları açısından incelendiğinde ise, Gaziantep’te şehir genelinde 2017 konut kira değeri metrekare başına 7.35 TL iken, bu rakam Şehitkamil’de metrekare başına 7.86 TL.

  • Gaziantep’i konut yatırımında değerli kılan 3 proje

İşte Gaziantep’i emlak yatırımında Anadolu’nun öne çıkan şehirlerinden biri olmasını sağlayacak geleceğe dönük projeler…

  • Gaziantep’te metro projesinin yolcu kapasitesi Konya’nın üç katı

Gaziantep’teki Metro projesi iki hat üzerine kurgulanıyor. GAZİRAY Projesi ile Maarif Kavşağı ve Şehir Hastanesi arasında 15 kilometrelik hattın toplam maliyeti, Belediye Başkanı Şahin’in ifade ettiği üzere 200 milyon TL. Metro projesinin tamamlanmasıyla birlikte şehirdeki konut fiyatlarının da özellikle metro hatları üzerindeki bölgelerde artış göstermesi bekleniyor.

  • Şehir 2023’e hazırlanıyor

Gaziantep’in yıldızını parlatan konut yatırımlarından biri de Kuzey Şehir projesi. Gaziantep için kurgulanan modelde, yol ve parseller ile bir mahalle kurgusu oluşturularak standart 12 ev tipi ile geleneksel şehir dokusu elde ediliyor. Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ)’nin Gaziantep’te hayata geçirdiği Kuzey Şehir Projesi, Türkiye’deki 23 ilden daha büyük olacak. 2023’e kadar tamamlanması planlanan proje ile mevcut yerleşimle bağları güçlü, ticari, sosyal ve kültürel yapısıyla “merkez” nitelikleri taşıyan 300 bin nüfuslu yeni bir yerleşim bölgesi planlanıyor.

  • Gaziantep “akıllı şehir” olacak

Akıllı Şehirlere Dönüşüm Hareketi” kapsamında 2023’e kadar “akıllı şehir” haline dönüştürülmesi planlanan üç şehirden biri de Gaziantep olacak. Akıllı şehir haline getirilecek diğer iller ise Kayseri ve Sakarya olarak açıklanmıştı.

Kaynak : www.zingat.com

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN