Garanti Bankası Hisse Yorumu / Oyak Yatırım – (17.11.2016)

Garanti Bankası Hisse Yorumu

Fiyat (TL) 7.61 

Hedef Fiyat (TL) 9.50

Yükseliş Potansiyeli 25%

Hisseyi neden beğeniyoruz?

Banka üçüncü çeyrekte piyasa beklentilerinin üstünde güçlü finansallar açıkladı. Marjlardaki artış ve düşük swap giderleri net karı destekleyen ana unsurlar arasında sayılabilir. Kredi büyümesinin sektör ortalamasının altında %2’de kalmasına rağmen, uyarlanmış net faizin 50bp artmasıyla öz sermaye karlılığı %15.8 olarak gerçekleşti. Marjlardaki genişlemenin dördüncü çeyrekte devam etmesini beklemiyoruz. Önümüzdeki çeyreklerde yeni donuk kredi akışındaki hızlanmanın devam etmesi olasıdır. Banka %3’lük donuk kredi rasyosu ve %16.4’lük sermaye yeterliliği rasyosuyla güvenli bir tercih olabilir.

Potansiyel Katalistler

Olası bir yasal düzenlemeyle tüketici kredilerindeki yasal limitlerin esnetilmesi

Aşağı/Yukarı Yönlü Riskler

Turizm ve/veya enerji kaynaklı kredilerde yüksek bir miktarın takibe düşme ihtimali. Türk Lirasının sert değer kaybı ve/veya devlet bonosu faizlerindeki yüksek artış, bankalarının sermaye yeterlilik oranlarında bozulmaya neden olabilir. Eğer Fitch Türkiye’nin kredi notunu yatırım yapılabilir seviyesinden aşağı indirirse, Eurobondların risk ağırlıklandırılmış varlıklardaki ağırlığı %50’den %100’e çıkacak, bu da bankaların sermaye yeterlilik rasyosunu olumsuz etkileyecektir.

Değerleme

Garanti Bankası son üç sene ortalaması olan 1.24 F/DD çarpanının altında 0.8 F/DD ile işlem görüyor. Banka’nın 2017 F/K beklentilerine göre 6.2 çarpanla işlem gördüğünü ve hedef fiyatımıza göre %25 yükseliş potansiyeli olduğunu hesaplıyoruz.

Raporun tamamı için tıklayın.

TÜM HİSSE YORUMLARI İÇİN TIKLAYIN!

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN