Garanti Bankası Hisse Yorumu 2013 / Şeker Yatırım

Şeker Yatırım Garanti Bankası 2013 Hedef Fiyatını 9.80 TL Olarak Belirlerdi.

2012 yılının üçüncü çeyreğinde banka 733 milyon TL net kar açıklayarak hem bizim beklentimiz olan 695 milyon TL hem de piyasa beklentisi olan 635 milyon TL’nin üzerinde net kar açıklamıştır. Net kar üçüncü çeyrekte bir önceki çeyreğe göre %2 artış gösterirken bir önceki yılın aynı dönemine göre %52 artış göstermiştir. Ticari kardaki yüksek artış bankanın beklentilerden daha iyi net kar açıklamasının ana nedenidir.

Üçüncü çeyrekte krediler çeyreklik bazda %1.7 artarken yıllık bazda ise %9.6 büyümüştür. Banka özellikle genel tüketici, konut ve taşıt kredileri gibi yüksek getirili segmentlerde kredi hacmini sektör ortalamasının üzerinde büyüttü. Ek olarak bu segmentlerde banka üçüncü çeyrekte pazar payını arttırdı.

Mevduat tarafında ise banka sektör ortalamasında büyüme kaydetti. Mevduatın krediye dönüşüm oranı ise üçüncü çeyrekte bir baz puan artarak %99 seviyesine yükseldi. Gelir tablosuna baktığımızda, net faiz gelirleri beklentilerimiz dahilinde çeyreklik bazda %20 düşüş gösterdi. Ücret ve komisyon gelirleri ise mevsimsellik etkisiyle çeyreklik bazda %11 yükseldi. Bankanın hesap yönetim ücretlerini birinci ve üçüncü çeyreklerde toplaması ücret ve komisyon gelirlerindeki artışın ana kaynağıdır.

Garanti Bankası ile ilgili hedef hisse fiyatımız 9,80TL seviyesinde bulunup “AL” önerimiz devam etmektedir.

Şeker Yatırım 2013 Ocak Aylık Bülteni

Hisse senetleri ve piyasalar konusunda sormak istediklerinizi piyasa uzmanımıza aşağıdaki form yardımıyla iletebilirsiniz.

İletişim Formu

İletişim formu için buraya tıklayın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir