Garanti Bankası 2023 2. Çeyrek Bilanço Analizi / Halk Yatırım – (28.07.2023)

2Ç23 Finansal Sonuçlar – Pozitif

AL
Hisse Fiyatı: 39,90 TL
Hedef Fiyat: 54,77 TL
Getiri Potansiyeli: %37

Net kar beklentilerin üzerinde gerçekleşti. Garanti Bankası’nın 2023 yılı ikinci çeyrek solo net karı piyasa beklentisinin %14,7 üzerinde 18,5 milyar TL seviyesinde gerçekleşti. Piyasa beklentisi 16,1 milyar TL olması yönündeydi. Beklentimiz ise 15,9 milyar TL seviyesinde bulunuyordu. Garanti Bankası böylece çeyreklik bazda net karlılığını %17, yıllık bazda ise %53 artırmış oldu. Geçen çeyrekteki net kar rakamı 15,7 milyar TL, geçen yılın aynı döneminde ise net kar 12,9 milyar TL idi. Net kar tahminizdeki sapmada, beklentimizin üzerinde artış gösteren trading gelirleri etkili oldu. Bu çerçevede, güçlü sonuçlara işaret eden Garanti Bankası’nın ikinci çeyrek finansallarının hisse performansına yansımasını ‘pozitif’ olarak değerlendiriyoruz.

TL kredilerde KOBİ kaynaklı büyüme ikinci çeyrekte ön plana çıktı. Banka, ilk çeyrekte YP tarafında ihracat kredileriyle kredi büyümesini desteklerken ikinci çeyrekte TL tarafta KOBİ kredilerine yoğunlaştı. KOBİ’lere maksimum 3 ay vadeli işletme kredileri ön planda oldu. Bireysel tarafta ise kredi kartlarında görülen ivme yavaşlasa da artmaya devam etti. Çeyreklik bazda TL ticari kredi büyümesi %11, TL tüketici kredileri %11 ve TL kredi kart büyümesi %28 artış gösterdi. Mevduat tarafında ise, vadeli mevduatlar çeyreksel bazda %44 artış göstererek 630,9 milyar TL seviyesine ulaşırken; vadesiz mevduatlar %9 çeyreklik artışla 138,3 milyar TL seviyesine ulaştı. İlk çeyrekte %44 seviyesinde olan vadesiz mevduat seviyesi bu çeyrekte %42 seviyesine geriledi.

Çeyreklik net kar artışındaki ana etmenler. Banka’nın finansallarının detayına bakıldığında ikinci çeyrekteki karlılığı destekleyen ana etmen olarak net trading gelirleriyle birlikte çözülen serbest karşılıklar öne çıkıyor. İlk çeyrekte yaklaşık 4 milyar TL olan net trading gelirleri ikinci çeyrekte 5,1 milyar TL ile çeyreklik bazda %29 artarken, ikinci çeyrekte 2 milyar TL’lik serbest karşılığın çözüldüğü görülüyor. Aynı zamanda rakiplerine kıyasla oldukça az daralan net faiz gelirleri (yaklaşık %1 daralma) karlılığı baskılayıcı bir unsur olarak bu çeyrekte ön plana çıkmıyor.

Bankanın sermaye yeterlilik rasyosu ve karlılık rasyolarında güçlü seyir korunuyor. BDDK geçici düzenlemeleri hariç, sermaye yeterlilik rasyosu bu çeyrekte %17,7 seviyesinde gerçekleşti. İlk çeyrekte kümüle özkaynak karlılığı (ROE) %38,4 iken ikinci çeyrekte hafif artışla ROE %38,6’ya yükseldi. Aktif karlılığı (ROA) da %4,8 düzeyinde gerçekleşti.

Garanti Bankası için 12 aylık hedef fiyatımızı 39,73 TL’den 54,77 TL’ye yükseltiyoruz. Garanti Bankası için 12 aylık hedef fiyatımızı, tahminlerimizde yaptığımız yukarı yönlü revizyonlara bağlı olarak 39,73 TL’den 54,77 TL’ye yükseltiyoruz. Mevcut piyasa fiyatlaması doğrultusunda da, Garanti Bankası için “AL” önerimizi sürdürüyoruz.

Kaynak: Halk Yatırım