Garanti Bankası 2014 / 9 Bilanço Analizi / Ziraat Yatırım – (28.10.2014)

“Garanti Bankası’nın Net Dönem Karı 2014 Yılının Üçüncü Çeyreğinde 851,9mn TL ile Beklentileri Aştı…”

– Garanti Bankası’nın net dönem karı 2014 yılının üçüncü çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre %5,1 oranında artarak 851,9mn TL’ye yükselmiş ve piyasa beklentilerinin (817mn TL) üzerinde gerçekleşerek olumlu bir görüntü sergilemiştir. Net faiz gelirleri ile net ücret ve komisyon gelirleri bir önceki çeyreğe göre %2,9 oranlarında artarak net kardaki arışa olumlu katkı yapmıştır. Buna ilaveten menkul kıymet alım satımlarında ikinci çeyrekte kaydedilen 122,7mn TL’lik net zarara karşın 3. çeyrekte 10,8mn TL net gelir kaydedilmesi ile diğer faaliyet gelirlerinde kaydedilen %49,1’lik artışta net karı desteklemiştir. Diğer taraftan kredi değer düşüş karşılığında kaydedilen %37,2’lik artış, net kardaki yükselişi sınırlandırmıştır.

– Diğer faaliyet gelirlerinde kaydedilen yüksek artışta 85mn TL’lik serbest karşılık iptali etkili olurken, Banka’nın toplam serbest karşılıkları 375mn TL’ye gerilemiştir. Kredi değer düşüş karşılığındaki yüksek artışta ise teminatı olmakla birlikte takibe düşen ticari kredilere ayrılan 160mn TL özel karşılık etkili olmuştur.

– Garanti Bankası’nın net dönem karı üçüncü çeyrekteki yüksek kar rakamıyla birlikte yılın ilk dokuz ayında 2,42 milyar TL olarak gerçekleşmiştir.

– Garanti Bankası’nın aktif büyüklüğü 3. çeyrekte ikinci çeyreğe göre oldukça yüksek bir hızda %5,5 oranında artarak 214,89 milyar TL’ye yükselmiştir. Bu hızlı artışta kredilerde ve menkul kıymetlerde sırasıyla kaydedilen %6,2 ve %4,9’luk artışlar etkili olmuştur. Fonlama tarafında ise mevduatlar sadece %3 oranında artarken, repodan sağlanan fonlar ise %25,1 oranında artmıştır. Diğer taraftan ihraç edilen menkul kıymetler de 3Ç2014’te %11,2 oranında artarak 13,8 milyar TL’ye ulaşmıştır.

– Banka’nın net faiz marjı, net faiz gelirlerindeki %2,9’luk artışa karşın %4,3’ten %4,2’ye gerilemiştir. Kredi mevduat faiz marjı mevduat faizlerindeki düşüşün etkisiyle açılmasına karşın, menkul kıymetlerde TÜFE endeksli kağıtlar faiz marjını olumsuz etkilemiştir.

– Banka’nın aktif karlılığı ise net kardaki artışın düşük kalması nedeniyle 2Ç2014’teki %1,7’den 3Ç2014’te %1,6 seviyesine gerilerken, özsermaye karlılığı da %14,8’den %14 seviyesine inmiştir.

– Garanti Bankası’nın sermaye yeterlilik rasyosu da çeyreksel bazda yaklaşık 30 baz puan azalarak %15,3 seviyesinden %15’e gerilemiştir.

– Garanti Bankası ile ilgili tahminlerimizde önemli bir değişiklik olmaması nedeniyle hedef fiyatımızı değiştirmeyerek 9,40TL olarak koruyoruz. Garanti Bankası’nın hisse senetleri hedef piyasa değerine göre sadece %8,2 oranında iskontolu işlem görmektedir. Bu nedenle Garanti için daha önceki “TUT” önerimizi yineliyoruz.

Ziraat Yatırım tarafından hazırlanan rapor için tıklayın.

TÜM BİLANÇO ANALİZLERİ İÇİN TIKLAYIN!

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir