Garanti Bankası 2013 / 9 Bilanço Analizi / Oyak Yatırım – (25.10.2013)

GARAN yılın üçüncü çeyreğinde 645mn TL’lik kar rakamı ile piyasa beklentisi olan 633mn TL’ye paralel bir sonuç açıklarken bizim beklentimiz olan 576mn TL’in ise üzerinde sonuç açıklamıştır. Beklentimizin üzerinde gerçekleşen ücret gelirlerinin ve alım/satım karlarının bu farkın oluşmasında etkili olduğunu söyleyebiliriz.

Şirketin net faiz geliri bir önceki çeyreğe göre 21% daraldı. Azalan marjların ve TÜFE’ye endeksli tahvil getirilerinin azalması bu düşüşte etkili olmuştur.

Yılın ilk yarısında sektör ortalamasının üzerinde büyüyen banka kredileri bu çeyrek ortalamanın altında artış kaydetmiştir. Bankanın hacim artışı yerine karlılık üzerine yoğunlaştığını görüyoruz. Mevduat tarafında ise döviz mevduatlardaki artışla beraber sene başından bu yana artış rakamı %24’lere yükseldi.

Net faiz marjının bir önceki çeyreğe göre 106 baz puan daraldı. Küçülen kredi/mevduat makasının ve düşük tahvil getirilerinin etkili olduğunu söyleyebiliriz. Şirket yönetimi Eylül ayı itibariyle kredi faizlerinin yukarı döndüğünü fakat çeyreksel olarak son çeyrek rakamlarında hala bir önceki çeyreğe göre kredi faizi açısından zayıflık görebileceğimizi iletti.

16 milyon TL’lik alım/satım geliri bizim beklentimiz olan hafif negatif rakamın üzerindedir. Yılın son çeyreğinde düşen faizlerle beraber daha yüksek alım/satım karları görebiliriz.

Ücret gelirleri beklentimizin üzerinde seyretmeye devam ediyor. Devam eden güçlü kredi seyri ve bu sene başından beri uygulanan muhasebe değişikliği dolayısıyla ilk 9 aylık dönemde ücret gelirleri artışı %32 seviyesine yükselmiştir.

Operasyonel giderler yeni açılan şube giderleri ve rekabet kurulu cezasıyla ilgili olarak bir önceki çeyrek rakamının oldukça üzerinde gerçekleşti. Banka yılsonu için operasyonel giderlerde Tüfe+%3-4 artış beklemektedir.

Banka yönetimi yıl sonu için net faiz marjı beklentisini değiştirmedi (Aynı seviye yada 10 baz puan daralma). Tahsilatların yılsonunda doğru hızlanmasını beklenirken sorunlu kredi portföyüyle ilgili olarak olumlu seyrin devam etmesi öngörülmektedir.

Rapora ulaşmak için tıklayınız.

Oyak Yatırım Araştırma

TÜM BİLANÇO ANALİZLERİ İÇİN TIKLAYIN!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir