Garanti Bankası 2013 / 6 Bilanço Analizi / Şeker Yatırım – (31.07.2013)

İlk yarıda hedeflere ulaştı…

Garanti Bankası (GARAN) yılın ikinci çeyreğinde 887mnTL ile beklentilere paralel bir net kar açıkladı. Açıklanan rakam çeyreksel bazda %12’lik bir düşüşe, yıllık bazda ise %23’lük bir artışa işaret ediyor. İlk yarıda elde edilen 1,891mnTL ise yıllık bazda %20’lik artışa denk gelmektedir. Bankanın bu çeyrekteki operasyonel performansı beklentilerimiz ile bire bir örtüşürken, bazı farklı kalemler sermaye piyasası işlem karı (+), komisyon gelirleri (+), diğer gelirler (-), takipteki kredi karşılıkları (+), diğer operasyonel giderler (-) ve vergi gideri (-) olarak sıralanabilir.

Gelir tablosunda ön plana çıkan noktalar… Çeyreksel net kar marjı beklediğimiz gibi 45baz puan daralırken, net faiz geliri güçlü kredi büyümesi sayesinde yalnızca %5 oranında azaldı. Banka tüm yıl net kar marjı için -10baz puan ile +15baz puan arasında bir beklentiye sahipken, bizim yatay bir net kar marjını işaret ediyor. İlk çeyrekte vadesi dolan/elden çıkarılan MK portföyü kaynaklı elde edilen sermaye piyasası işlem gelirleri, yılın ilk yarısı toplamını 250mnTL’nin üzerine çıkarsa da, hem banka yönetimi hem de biz ikinci yarıda aynı oranda güçlü gelirler beklemiyoruz ve tüm yıl için beklentimizi 300mnTL olarak koruyoruz. Komisyon gelirlerinin ilk yarıdaki %32’lik güçlü artışı, hem geçen seneki düşük baz etkisinden (banka bu yılın başında muhasebe değişikliği yaparak daha avantajlı bir metodoloji uygulamaya başlamıştı) hem de güçlü kredi büyümesinden kaynaklanmaktadır. Tüm yıl için bu oranın %25 seviyesinde gerçekleşmesini bekliyoruz. Operasyonel giderler, diğer giderler dışında, beklentilere paralel gerçekleşirken, yılık %10’luk artış beklentimizde değişiklik yapmadık.

Bilançoda ön plana çıkan noktalar… Bankanın ikinci çeyrekte de %11 ile güçlü gerçekleşen kredi büyümesi ile, ilk yarıdaki kredi büyümesinin %16’ya ulaştığı görülüyor. Bankanın yıllık %18 olan kredi büyümesi hedefine yaklaşmasına rağmen hedefini yukarı yönde revize etmemesini, ikinci yarıdaki piyasa koşullarına göre agresif olup olmama lüksünü elinde tutmak istemesine bağlıyoruz. Ancak biz, her ne kadar kredi faizlerinde yaşanan artışın devam edeceğini düşünsek de, talebin de aynı şekide devam edeceği varsayımımızla, bankanın yılı %25 seviyesinde bir kredi büyümesi ile tamamlayacağını düşünüyoruz. Mevduat tarafındaki %6 büyüme de sektöre kıyasla görece yüksek olsa da, banka güçlü kredi büyümesi için bono ihraclarından fonlama yapmaya devam etti. Varlık kalitesi tarafında, satılan 310mnTL üzerindeki takipteki kredi portföyü sayesinde rasyosunu %2’nin altına düşürmeyi başardı.

Revizyonlar… Bankanın açıklanan sonuçları sonrasında yapmış olduğu telekonferansta, yönetimin 2013 bütçesine yönelik çok önemli bir değişiklik yapmaması ve açıklanan rakamların beklentilerimize paralel gelmesi sonrasında, banka için %7 olan kar artışı beklentimizi koruyoruz. Hedef fiyatımız olan 10.90TL, dünkü kapanışa göre %39’lük bir artış potansiyeline işaret ederken, Garanti Bankası’nın hem uzun vadedeki yüksek getiri ve kar artışı potansiyelini, hem de önüzmüdeki dönemde artmasını beklediğimiz volatilite ve yüksek maliyet ortamında en iyi bilanço yönetimi yapmasını beklediğimiz banka olması sebebiyle; banka için tavsiyemizi “AL” a yükseltiyoruz.

Şeker Yatırım Araştırma

TÜM BİLANÇO ANALİZLERİ İÇİN TIKLAYIN!

Finkafe'de Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir