Forex Yorumları / IKON Menkul – (14.02.2022)

Dünyayı Savaş ve Nefret Değil, Sevgi Kurtaracak…

Kökeni Roma Katolik Kilisesi’nin inanışına dayanan 14 Şubat, Valantine isimli bir adamı için ilan edilmiş. Bu sebeple bazı toplumlarda Aziz Valentin Günü olarak anılmakta. Valantine kelimesi ise Batı’da “hoşlanılan kişi ve/veya sevgili” olarak kullanılabiliyor. Günümüzde sevgililer günü öncelikle birbirini seven çiftler için biraz daha özel olmakla birlikte, dünya ticaretinin canlı kalmasına vesile olarak hayatımızda kalan günlerden biridir.

Bu sevgi temalı günde maalesef yanı başımızdaki savaş ihtimalini konuşuyoruz. Yıllardır süren Rusya – Ukrayna arasındaki gerginlik yerini ciddi bir savaşa bırakmak üzere.

Başta ABD olmak üzere bir çok ülke Ukrayna’daki vatandaşlarını ülkeyi terk etmeleri için uyardı. Yakın bir tarihte savaşın gelebileceği düşüncesi çok yüksek.

Bu savaş global çapta finansal enstrümanları da etkiliyor. ABD borsaları hem FED’in agresif sıkılaşma ihtimali hem de bu savaş ihtimali sebebiyle toparlanamadan her yükselişinde güçlü satışlarla karşılaşıyorlar. Değerli metal, Japon Yeni, Tarımsal Ürünler bu dönemde bir miktar talep görebilir. Risklerin artmasından kaynaklı Borsa Endeksleri, savaşın tarafı olması ve yaptırım yemesi ihtimali sebebiyle Rus Rublesi ve Avustralya Doları negatif etkilenebilecek ürünler arasında.

Petrol fiyatları tarafında Rus gazı ve petrolüne olası yaptırımların olması halinde fiyatların daha da yükselebileceği öngörülebilir ama bunlar olası bir savaşın gidişatına ve gerçekleşecek yaptırımların ağırlığına bağlı olarak değişebilecek detaylar.

Savaş gündeminin dışında bu hafta içerisinde ekonomik takvimimizde bazı önemli detaylar var. Öncelikle FOMC üyelerinin konuşacağı bir hafta bizi bekliyor.

*Bugün 19:00’da Bullard.
*Çarşamba günü 22:00’de FOMC tutanakları
*Perşembe 19:00’da Bullard.
*Cuma 01:00’de Mester, 18:45’de Waller, 19:00’da Williams, 21:30’da Brainard,

**Yurt içi tarafında ise Perşembe günü saat 14:00’de TCMB’nin politika kararını öğreneceğiz.

EURUSD – 1.1480’nin Altında Dolar Lehine Görüntü Devam…
EURUSD paritesi geçtiğimiz hafta içerisinde 1.1480 direncini test etmesinin ardından geri çekilmişti. Bu çekilmeyle birlikte 1.1380 bölgesinin altına sarkan paritede bundan sonraki süreçte 1.1480’in altındaki alanı dolar lehine olarak görebiliriz. Kademeli olarak 1.1380 üzerindeki hareketler biraz daha ılımlı olsa da yine de dolar pozitif bölge olarak görülmekte. Bu hafta içerisinde Rusya Ukrayna savaşı olasılığı, FED ve ECB politikaları hakkında görüşler vb gelişmeler parite üzerinde etkili olabilir.

Destekler: 1.1290 – 1.1190 – 1.1130
Dirençler: 1.1380 – 1.1480 – 1.1530

XAUUSD – Rusya Ukrayna Savaş İhtimali Fiyatları Şimdilik Yukarı İtiyor…
Ons Altın bir yıla yakın bir süredir 1800lü fiyatlarda konsolide oluyor ve her defasında daha düşük seviyeli tepe bırakıyordu. Geçtiğimiz Cuma günü haftayı kapatırken, 30 doların üzerindeki atakla 2075 zirvesinden gelen downtrendin üzerinde kapattı ve büyüm takoz yapısını kırmaya zorluyor.

Ons Altın’ın sıçramasındaki temel sebep bugünlerde Rusya Ukrayna savaşı ihtimali olsa da, olası bir gerçek savaşta Ons Altın tarafının koşulsuz yükseleceği algısı biraz riskli olabilir. Çünkü Rusya eğer çok sert yaptırımlara maruz kalırsa ekonomi ve para birimini destekleyebilmek için altın rezervlerini satabilir ve bu da fiyatın koşulsuz yükselmesini önleyebilir. Bununla birlikte, petrol ve gaz fiyatları yükselir enerji enflasyonu daha da artarsa bu durum ABD ve Avrupa tahvillerini agresif şekilde yükseltebilir ve Ons Altın güvenli liman olarak çalışabilir. Bu ihtimaller sebebiyle haber akışlarını ve diğer göstergeleri yakından takip ediyoruz.

Sarı metal kırdığı trendi retest yapıp altına sarkmadan tekrar atak yaparsa, 1900lü seviyelerin ihtimali artabilir. Tekrar düşüş halinde ise fiyatlama 1800lü fiyatlar içerisinde sıkışmaya devam edebilir.

Destekler: 1850 – 1830 – 1816
Dirençler: 1870 – 1890 – 1916

USDTRY – Yatay Seyir İzlemeye Devam Ediyor, Peki Kritik Yerler Neresi ?
Dolar kuru bu yılın başından beri yatay seyrine devam ediyor. 13.65/13.30 bandı ara yatay bölge iken, 13.85/12.90 bandı ise ana yatay bölge olarak takibimizde oluyor. Bir oynaklık başlangıcından söz edebilmemiz için öncelikle ara bölgeden bir çıkış görmemiz gerekmekte. Bu olmadığı sürece işlemler şimdilik ara bölgenin üst ve alt bantları arasında devam ediyor.

Destekler: 13.30 – 12.90 – 12.12
Dirençler: 13.65 – 13.85 – 14.30

Kaynak: IKON Menkul Sabah Bülteni