Forex Yorumları / Ahlatcı Yatırım – (22.02.2024)

TCMB PPK TOPLANTISINDA POLİTİKA FAİZİ DEĞİŞİMİ BEKLENMİYOR

ABD Merkez Bankası’nın son toplantısına ilişkin tutanaklarda faiz oranlarının çok erken düşürüleceğine dair endişelerin görülmesinin ardından Hazine tahvil getirileri önceki gün yükselirken, küresel hisseler hisse senetlerinin yakın vadeli görünümünü belirleyecek Nvidia sonuçları öncesinde yatay kapandı. ABD piyasalarının kapanışının ardından Nvidia’nın finansal sonuçları ise beklentileri aştı. Dördüncü çeyrekte şirketin gelirleri 22,1 milyar dolar olarak gerçekleşti ve 20,4 milyar dolarlık beklentinin üzerinde gerçekleşti.

Dün ayrıca FED’in 30-31 Ocak tarihli toplantılarının tutanakları takip edildi. Tutanaklar, yetkililerin faiz oranlarını çok hızlı düşürme konusunda dikkatli olduklarını belirttiklerini gösterdi. Tutanaklar, çoğu FED yetkilisinin faiz oranlarını düşürmek için çok hızlı hareket edileceğine dair endişelerini dile getirerek, borçlanma maliyetlerini çok uzun süre yüksek tutmak gibi risklerin de ağır bastığını ve politika yapıcıların enflasyonun gidişatına karşı dikkatli olmaya devam ettiğini ve bazılarının merkez bankasının %2 hedefine doğru ilerlemenin durabileceğinden endişe ettiğini gösterdi.

Tutanaklara göre “Katılımcıların çoğu, politika duruşunu gevşetmek için çok hızlı hareket etmenin risklerine dikkat çekti ve enflasyonun sürdürülebilir bir şekilde %2’ye düşüp düşmediğine karar vermek için gelen verileri dikkatle değerlendirmenin önemini vurguladı. Tutanaklara göre Fed yetkilileri borçlanma maliyetlerinin muhtemelen zirvede olduğu konusunda hemfikir ancak ilk faiz indiriminin kesin zamanlaması belirsizliğini koruyor. Ayrıca yalnızca “birkaç” yetkili, faiz indirimi için çok uzun süre beklemenin ekonomiye getireceği risklere dikkat çekti.

Bu gelişmelerle birlikte bakıldığında artık piyasa katılımcıların çoğu Fed’in haziran ayında faiz indirimine başlamasını bekliyor. Piyasalar artık Fed’den bu yıl 86 baz puanlık faiz indirimi bekliyor; bu, ABD merkez bankasının 75 baz puanlık genişleme öngörüsüne yakın, yani yatırımcıların yılın başında fiyatlandırdığı 150 baz puanlık kesintinin yarısı kadar bir indirime işaret ediyor.

Bugün yurt içinde ise TCMB faiz kararı günün en önemli gelişmesi olarak takip edilecek. Saat 14:00’de açıklanacak kararda bir faiz değişikliği yapılmasını beklemiyoruz. 25 Ocak’taki toplantıda verilen mesaj netti. Bu net mesajda; parasal sıkılaştırmanın gecikmeli etkilerinin de göz önünde bulundurulmasıyla, dezenflasyonun tesisi için gerekli parasal sıkılık düzeyine ulaşıldığı ve bu düzeyin gerektiği müddetçe sürdürüleceği vurgulanmıştı. Bu mesajın faiz artırımlarında sona gelindiğini gösterdiğini ve bu nedenle bugünkü toplantıda artık bekleme moduna geçildiğinin mesajlarının verilebileceğini düşünüyoruz. Toplantı metninde öncekinde olduğu gibi parasal sıkılaştırma sürecini destekleme amacıyla, kullandığı sterilizasyon araçlarının çeşitliliğini artırarak miktarsal sıkılaştırmaya devam edeceği mesajını korumaya devam edeceğini de söyleyebiliriz.

USDTRY

Kurda yükselişin devamı ile yeni günde fiyatlama 33,90TL üzerinde gerçekleşiyor. Bugün yurt içinde tüketici güveni açıklanırken haftanın ilk önemli açıklaması ABD’de Fed toplantı tutanaklarının açıklanması olacak. Genel olarak geri çekilmeler için uygun ortamın henüz kurda oluşmadığını düşünüyoruz. Teknik olarak değerlendirdiğimizde kurda 30,90TL seviyesi altına geri çekilmelerde 30,80TL ilk destek olarak karşımıza çıkıyor. Bu seviye altında fiyatlama için ise 30,75TL ve 30,65TL diğer destek bölgeleri olarak takip edilebilir. 30,90TL üzerinde yükselişlerin devamında 30,95TL ve üzerinde 31,00TL ile 31,10TL seviyeleri haftalık direnç bölgeleri olarak izlenebilir.

EURTRY

Çaprazda yükseliş son dönemdeki yatay fiyatlamanın aksine hızlandı. Türk Lirası’nda yaşanan değer kaybına dün paritede yaşanan yükseliş eklenince 33,50TL seviyesine yükseliş yaklaştı. Bugün her iki bölgeden tüketici güveni verileri takip edilecek. Geri çekimeler sınırlı kalmaya devam ederken yükseliş bugün paritede beklenen yatay fiyatlama ile sınırlı kalabilir. Teknik olarak değerlendirdiğimizde İlk direnç noktası olarak 33,50TL seviyesi takip edilebilir. Bu seviye üstünde fiyatlamalarda ise 33,60TL ve 33,70TL bölgeleri diğer direnç seviyeleri olarak ön plana çıkıyor. Geri çekilmelerde İlk destek noktası olarak 33,40TL destek seviyesi takip edilebilir. Bu seviye altında fiyatlamalarda 33,30TL psikolojik destek seviyesi ve 33,20TL diğer destek bölgeleri olarak karşımıza çıkıyor.

EURUSD

Paritede dün ABD piyasaları tekrar işleme başladıktan sonra ABD dolarında yaşanan değer kaybı ile 1,08 üzerine geçti ve 1,0840 seviyesine yaklaştı. Bugün ABD’de FOMC toplantı tutanakları açıklanacak. Avrupa’da ise tüketici güveni endeksi takip edilecek. Teknik olarak geri çekilmelerde 1,0800 noktasını ve bu seviye altında 1,0780 bölgesini yakın destek seviyeleri olarak izlenebilir. Bu destek noktalarının altında 1,0750 yakından izleniyor olacak. Olası yükselişlerin gerçekleşmesi durumunda 1,0820 kısa vadeli gün içi direnç seviyesi. Bu seviyenin yukarı yönlü geçilmesi durumunda 1,0850 ve üzerinde 1,0870 seviyeleri diğer direnç bölgeleri olarak izlenebilir.

ONS ALTIN

Ons altında en belirgin değişin dün ABD piyasaları tekrar açılması sonrasında dolar endeksinde 104 seviyesi altına geri çekilme yaşanması ile birlikte ABD tahvil piyasasında sınırlı da olsa geri çekilmenin gerçekleşmesi. Bu gelişmeler ile son 5 günde yükseliş sonrası 2030 dolar seviyesi bir kez daha geçildi. Teknik olarak İlk destek noktası 2025 dolar takip edilirken bu seviye altında 2020 ve 2010 dolar diğer destek bölgeleri olarak karşımıza çıkıyor. Yükselişlerde ise ilk direnç seviyesi 2030 dolar. Bu seviye üzerine geçişler yükseliş trendinin devam ettiğini gösterir. 2035 dolar psikolojik direnç seviyesi olacaktır, daha yukarda ise 2045 dolar seviyesi direnç bölgeleri olarak takibimizde olacak.

GBPUSD

Bugün İngiltere’de dış ticaret dengesi açıklanacak, ABD’de ise son FOMC toplantı tutanakları akşam saatlerinde takip edilecek. Dün ABD doları değer kaybı ile 1,2670 seviyesine yükselen paritede bu sabah 1,2600 üzerinde kalıcılık devam ediyor. Teknik olarak değerlendirdiğimizde 1,2650 seviyesi üzerinde yeni yükselişler için kalıcı fiyatlamanın devamı gerekiyor. ilk direnç noktası 1,2650 ve üstünde fiyatlama için 1,2670 ve 1,2700 sırasıyla direnç bölgeleri olarak izlenebilir. Geri çekilmelerde 1,2620 psikolojik destek seviyesi takip edilecek. Bu seviye altında destek seviyesi olarak 1,2600 destek seviyesi ve sonrasında 1,2580 bölgeleri genel olarak izlenebilir.

GRAM ALTIN

Gram altında dün 2000TL üzerinde kalıcılık devam ettiğini gördük. Gün devamında kurda yaşanan yükselişe ons altında son 5 günde ufak adımlarla yaşanan yükselişin küresel piyasalarda ABD dolarının değer kaybetmesi ile eklenen yeni yükseliş hamlesi ile 2030 dolar üzerine çıkması eklenince 2020TL seviyesine gelindi. Teknik olarak ilk direnç seviyesi 2020TL takip edilirken, bu seviye üzerinde 2025TL ve 2035TL seviyesi direnç bölgeleri olarak takip edilebilir. Geri çekilmelerde ise 2015TL noktası ilk destek olarak takip edilebilir. Bu fiyatlama altında 2010TL ve 2000TL seviyeleri diğer destek bölgeleri olarak izleniyor olacak.

Kaynak: Ahlatcı Yatırım Sabah Bülteni