Forex Yorumları / Ahlatcı Yatırım – (18.04.2024)

ABD’DE İŞSİZLİK HAKLARINDAN YARARLANMA BAŞVURULARI TAKİP EDİLECEK

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell, son verilerin, enflasyon hedefine dönüş konusunda daha fazla ilerlemenin kaydedilmediğini gösterdiğini belirterek, politika faizinin daha uzun süre yüksek kalabileceğine dair şahin açıklamalarda bulundu. Powell, Kanada Ekonomisi Washington Forumu etkinliğinde yaptığı konuşmada, ABD ekonomisinin geçen yılki performansının “oldukça güçlü” olduğunu belirterek enflasyondaki düşüşün sürdürüleceğine dair daha fazla kanıt aradığını ifade etti. Fed’in faiz indirimine başlama ihtimali haziranda yüzde 15, temmuzda yüzde 42, eylülde ise yüzde 67 ile fiyatlanıyor.

Avrupa Bölgesi’nde tüketici fiyat endeksi (TÜFE) mart ayında yıllık bazda yüzde 2,4 ile önceki dönem ile sabit açıklandı. Mart ayında önceki verisi olan yüzde 0,6’dan yüzde 0,8’e yükseldi. ECB yetkilisi Holzmann Avrupa ve ABD’de enflasyonun durumunun farklı olduğunu belirtti. ECB’nin bu yıl faiz indirimi yapmasının çok erken olduğunu belirten Holzmann bu yıl kaç faiz indirimi yapacağını söylemek için erken olduğunu ve haziran ayına kadar beklemenin doğru olacağını açıkladı.

İngiltere’de de yıllık enflasyon mart ayinda yüzde 3,2 olarak açıklandı. Yıllık enflasyon şubat ayinda yüzde 3,4 ölçülmüştü. İngiltere Merkez Bankası (BoE) Başkanı Andrew Bailey, Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Dünya Bankasının Bahar Toplantıları kapsamında yaptığı açıklamada, ülkede enflasyonun gelecek ay BoE’nin hedefi olan yüzde 2 seviyesine yaklaşmasını beklediğini ifade etti.

Yurt içinde cari açık şubat ayında son 7 ayın en yüksek seviyesinde gerçekleşti. Buna göre cari işlemler dengesi şubat ayında -3,3 milyar dolar olarak açıklandı. 2023 yılı mayıs ayında 60,1 milyar dolar olarak gerçeklesen yıllıklandırılmış cari işlemler açığı sonraki aylarda toplam 28,3 milyar dolar azalarak 2024 Şubat ayı itibariyle 31,8 milyar dolara geriledi Hazine ve Maliye bakanı Mehmet Şimşek ‘cari açıktaki azalma dezenflasyona destek olacak’ dedi

Dünya Bankası 18 milyar dolarlık paket hakkında açıklama yaptı. Türkiye için hazırlanan CPF kapsamında yeni sunulan 18 milyar dolarlık paketin yaklaşık 12 milyar doları, özel şirketlerin küresel pazarlarda rekabet etme ve yurt içinde istihdam oluşturma imkânlarını geliştirmeye yönelik olacak.

Bugün Avrupa’da cari hesap, Türkiye’de net döviz rezervleri, ABD’de haftalık işsizlik haklarından yararlanma başvuruları ve mevcut ev satışları takip edilecek.

USDTRY

Yurt içinde cari açık şubat ayında 3,27 milyar dolar oldu. Ödemeler dengesi tanımlı dış ticaret açığı şubat ayında 4,75 milyar dolar olarak açıklandı. İnşaat maliyet endeksi şubat ayında aylık yüzde 3,41 artış gösterirken yıllık bazda yüzde 70,05 açıklandı. Bugün ABD’de haftalık işsizlik haklarından yararlanma başvuruları ve mevcut ev satışları takip edilecek. Teknik olarak 32,50TL seviyesi üzerinde kalıcılık gerçekleşmediğini görüyoruz. Geri çekilmeler alış fırsatı olmaya devam ederken gün içi kar marjı sınırlı kalmaya devam edecektir. Gün içi beklentimiz: 32,40-32,60 Yön: Yatay.

EURTRY

Avrupa’da tüketici fiyat endeksi mart ayında aylık bazda yüzde 0,8 artış yıllık bazda ise yüzde 2,4 önceki döneme göre sabit açıklandı. Yurt içinde cari işlemler dengesi Ocak-Şubat döneminde -5,79 milyar Ocak döneminde ise -2,56 milyar dolar olarak açıklandı. Bugün Avrupa’da cari hesap verisi yurt içinde net döviz rezervleri açıklanacak. Teknik olarak parite fiyatlamasına paralel hareket eden çaprazda yükselişlerin devamını beklerken çok fazla oynaklık gerçekleşmesini beklemiyoruz. 23,70TL altına geri çekilme alış fırsatı olmaya devam edecektir. Gün içi beklentimiz: 34,60-34,80 Yön: Yatay.

EURUSD

Avrupa’da enflasyon verisi yıllık bazda %2,4 ile sabit kaldı mart ayında ise %0,6 ‘dan %0,8’e artış gösterdi. Veri sonrası çaprazda hareketlilik yaşanmazken bir süredir 50 günlük HO altında fiyatlanmaya devam eden paritede bugün gözler ABD’de açıklanacak haftalık işsizlik başvuru haklarından faydalanma ve Avrupa’da cari hesap verisinde olacak. Teknik olarak geri çekilmeler 1,0650 ve altına doğru fiyatlamalarda alış fırsatı olmaya devam edecektir. Yükseliş denemelerinde ise kısa vadeli 1,0690 ve üzeri yükselişler gün içi kar al için uygun. Gün içi beklentimiz: 1,0650-1,0700 Yön: Yatay.

ONS ALTIN

Fed başkanı Powell son verilerin politika faizinin beklenenden daha uzun süre yüksek kalabileceğine dair şahin açıklamalarda bulundu. Fed’in faiz indirimine başlama ihtimali haziranda yüzde 15, temmuzda yüzde 42, eylülde ise yüzde 67 ile fiyatlanıyor. Ons altın yatay fiyat hareketine devam ederken bugün ABD’de haftalık işsizlik haklarından yararlanma başvuruları verisi takip edilecek. Teknik olarak 2400 dolar altında 2385 dolar geçilmeden yükselişler satış fırsatı olarak değerlendirilebilir. Geri çekilmelerde ise 2350 dolar aşağı kırılmadıkça alış denemeleri yapılabilir. Beklentimiz: 2360-2390 Yön: Yatay.

GBPUSD

İngiltere enflasyon verisi mart ayında aylık yüzde 0,6 ile önceki döneme göre sabit yıllık bazda ise yüzde 3,2 ile önceki döneme göre düşüş gösterdi. 2021 yılından bu yana enflasyon en düşük seviyede. Bugün ABD’de haftalık işsizlik haklarından yararlanma başvuruları verisi takip edilecek. Genel olarak güçlü dolar etkisi devam ederken İngiltere’de veri akışı bugün sakin. Teknik olarak geri çekilmelerde 1,2450 ve altı alış için gün içinde değerlendirilebilir. Olası 1,2450 üzeri kalıcı yükselişlerde ise 1,2500 seviyesi ve üzeri kar al için düşünülebilir. Gün içi beklentimiz: 1,2440-1,2500 Yön: Yatay.

GRAM ALTIN

Gram altın 2.500TL üzerini ons altında yaşanan yükseliş ile birlikte test etti. Kur tarafında son zamanlarda yatay fiyatlanma devam ediyor. Jeopolitik gelişmelerle bir süredir hareketlenen değerli metal bu yıl itibarıyla %27’nin üzerinde değer kazandı. RSI indikatörü aşırı alım bölgesinde olan gram altında kısa vadeli kar satışları yaşanabilir. Teknik olarak 2450TL aşağı yönlü kırılmadan geri çekilmeler alış fırsatı olmaya devam edecektir. Yükselişlerde 2500TL psikolojik direnç olarak geçilmedikçe kısa vadeli kar realizasyonu bu seviyede denenebilir. Gün içi beklentimiz: 2470-2490 Yön: Yatay.
Kaynak: Ahlatcı Yatırım Sabah Bülteni

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!