Forex Yorumları / Ahlatcı Yatırım – (17.04.2024)

AVRUPA’DA ENFLASYON VERİSİ AÇIKLANACAK

Çin ekonomisi 2024 yılının ilk üç ayında yıllık bazda %5,3 oranında hızlı bir büyüme gösterdi.

İngiltere’de bugün enflasyon verisi açıklanacak. Veri sonrası BoE başkanı Andrew Bailey’in açıklamaları İngiltere ekonomisinin faiz indirimine yönelik nasıl bir tutum içinde olacağına dair sinyalleri içermesi açısından önemli olacak.

İsrail-İran arasındaki gerilimin İsrail tarafından olası bir missileme piyasada tedirginlik yaratmaya devam ediyor. İran petrol ihracatında önemli bir konuma sahip. Petrolün varil başına 100 dolara doğru tırmanışı şimdilik dursa dahi petrol fiyatlarındaki yükselişin geçici bir duraklama mı yaşadığı yoksa uzun vadeli bir engelle mi karşı karşıya kaldığı henüz belli değil. Emtia uzmanı petrol fiyatlarındaki ılımlı düşüşe dikkat çekerek piyasanın mevcut İsrail-İran çatışmasında bekle ve gör stratejisini izlediğini söyledi. Kung, “Çatışma kontrol altına alınırsa, yakın vadede petrol arzında önemli bir kesinti beklentisi yok ve mevcut fiyat bu görüşü yansıtıyor” dedi.

ABD’de sanayi üretimi, mart ayında aylık bazda yüzde 0,4 ile piyasa beklentilerine paralel artış kaydetti. Ülkede kapasite kullanım oranı ise aynı dönemde 0,2 puan artışla yüzde 78,4’e yükselirken uzun dönem ortalamasının 1,2 puan altında kaldı. Ülkede yapımına başlanan yeni konut sayısı, martta yüzde 1 milyon 321 bin, verilen inşaat izni sayısı 1 milyon 458 bin ile piyasa beklentilerini altında gerçekleşti. ABD’de konut başlangıçları 7 ayın, inşaat izinleri 8 ayın en düşük seviyelerini kaydetti.

ABD borsaları önceki gün karışık seyirle başladı. Son zamanlarda açıklanan bilançolarla yatırımcıların takibinde olmaya devam eden hisse senedi piyasası küresel risklerin artması ile karışık seyirli hareketlerini sürdürüyor.

New York borsası New York borsası, güne karışık seyirle başladı. Açılışta Dow Jones endeksi 250 puanın üzerinde değer kazandı ve yüzde 0,68 artarak 37.992,22 puana ulaştı.

S&P 500 endeksi yatay seyirle 5.064,59 puan olurken, Nasdaq endeksi yüzde 0,18 kayıpla 15.856,38 puana geriledi.

Bugün İngiltere’de ve Avrupa’da TÜFE verisi, Türkiye’de Cari Hesap verisi takip edilecek. ABD kanadında veri akışı sakin.

USDTRY

Yurt içinde perakende satışlar %13,3 puandan %25,1’e artış gösterdi. Şubat ayı ticaret satış hacmi %2,3 perakende satış hacmi ise %3,5 arttı. ABD’de konut başlangıçları mart ayında 1 milyon 483 bin olarak yüzde 14,7 oranında düşüş gösterdi. Yarın ABD tarafında veri akışı sakin iken yurt içinde cari hesap dengesini takip edeceğiz. Teknik olarak kur 32.50TL altında kalıcılığına devam ettiği sürece yüksek kar marjı bırakacak gün içi işlem fırsatı vermeyecektir. Bu nedenle bir süre kur tarafında kar realizasyonu düşünülebilir. Beklentimiz: 32,90-32,30 Yön: Yatay.

EURTRY

Eurostat tarafından Avrupa Bölgesi dış ticaret dengesi şubat ayında önceki değeri olan 11.4 milyar eurodan 23.6 milyar euroya artış gösterdi. TÜİK tarafından ticaret satış hacmi % 25,1 olarak önceki döneme göre %11,3 artışla açıklandı. Bugün yurt içinde cari hesap verisi açıklanırken Avrupa’da enflasyon verisi odağımızda olacak. Teknik olarak 34,60TL seviyesi altında kalıcılık devam etmesi durumunda 34,50TL seviyesi ve altı geri çekilmeler alış için düşünülebilir. Çaprazda da yatay fiyatlama 34,50TL civarında bir süre devam etmesini bekliyoruz. Gün içi beklentimiz: 34,50-34,75 Yön: Yatay

EURUSD

ABD’de konut başlangıçları önceki dönem yüzde 10,7’den mart ayında yüzde -14.7 olarak açıklandı. İnşaat ruhsatları yüzde -4.3 olarak açıklanarak önceki döneme göre düşüş yaşadı. Bugün Avrupa enflasyon verisi açıklanacak. Enflayon verisine bağlı olarak Avrupa merkez bankası yetkililerinin konuşması faiz indirimine yönelik mesajlar içerebilir.Teknik olarak geri çekilmeler 1,0620 ve altına doğru fiyatlamalarda alış fırsatı olmaya devam edecektir. Yükseliş denemelerinde ise kısa vadeli 1,0640 ve üzeri yükselişler gün içi kar al için uygun. Gün içi beklentimiz: 1,0610-1,0690 Yön: Aşağı.

ONS ALTIN

Ons Altın tarihi zirvesi olan 2.430 osn/dolar seviyesi sonrasında sınırlı pozitif hareketlenerek dalgalı seyrine devam ediyor. Ortadoğuda’ki risklerin devam etmesi ve İsrail’in İran’a misilleme yapacağı haberleri ile bu yıl başından beri talep görerek canlılığını koruyan değerli metalde bazı küresel bankalar hedef fiyatlarını yukarı yönlü revize etti. Bugün ABD’de veri akışı sakin. Teknik olarak 2350 dolar altında bu seviye geçilmeden yükselişler satış fırsatı olarak değerlendirilebilir yükseliş denemelerinde ise 2365 dolar yeni alışlar için izlenmeli. Beklentimiz: 2350-2400 Yön: Yukarı

GBPUSD

Son zamanlarda baskı altında olan pairtede bugün İngiltere tüketici fiyat endeksi açıklandıktan sonra yön arayışı izlenecek. İngiltere’de%3.4 olan enflasyon verisi için beklenti %3.1 olması yönünde. ABD kanadında veri akışı sakin iken akşama doğru İngiltere merkez bankası başkanı TÜFE verisi hakkında ve faiz indirimine dair işaretleri içeren açıklamalarda bulunacak. Teknik olarak geri çekilmelerde 1,2410 ve altı alış için gün içinde değerlendirilebilir. Olası 1,2420 üzeri kalıcı yükselişlerde ise 1,2430 seviyesi ve üzeri kar al için düşünülebilir. Gün içi beklentimiz: 1,2400-1,2460 Yön: Aşağı.

GRAM ALTIN

Bir süredir kurda yatay fiyatlama devam ederken ons altın 2.350 ons/dolar seviyesi üzerinde fiyatlanarak bu seviyenin üzerinde tepki denemelerinde bulunurken gram altın 2.480 üzerinde kalma çabasında. Bugün yurt içinde cari denge verisi odağımızda olurken ABD tarafında veri akışı sakin. Teknik olarak 2470 dolar altında bu seviye geçilmeden yükselişler satış fırsatı olarak değerlendirilebilir. Yükseliş denemelerinde ise 2490 dolar yeni alışlar için izlenmeli. Beklentimiz: 2410-2500 Yön: Yukarı

Kaynak: Ahlatcı Yatırım Sabah Bülteni

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!