Ford Otosan 2016 / 9 Aylık Bilanço Analizi / Oyak Yatırım – (28.10.2016)

Ford Otosan’ın 3Ç net karı beklentilere paralel olarak 174 milyon TL seviyesinde gerçekleşti.

Fiyat (TL) 32.08  

Hedef Fiyat (TL) 38.00 

Yükseliş Potansiyeli 18%

Ford Otosan 3Ç’de net satışlarında geçen seneye göre %9 düşüş kaydetti. İhracat satış adetleri geçen senenin aynı çeyreğine göre %17 gerilerken, Türkiye’deki satışlar ise %28 daralma kaydetti.

Şirket yönetimi sene sonu için ihracat adetlerinde beklentilerini değiştirmedi (260-265 bin adet), fakat yurtiçi perakende satışlar için yapılan tahminde 5 bin adetlik aşağı yönde revizyon yapıldı (yeni tahmin 115-120 bin adet).

Şirketin faaliyet karı (FAVÖK) 3Ç döneminde 313 milyon TL olarak gerçekleşirken, faaliyet kar marjı geçen seneye göre 30 baz puan düşüş ile %8.1 seviyesinde açıklandı. Mutlak rakam olarak faaliyet karı piyasa beklentisine paralel gerçekleşti. Fakat yüzdesel kar marjı olarak sonuçlar tahminlerin yaklaşık 20 baz puan altında kaldı.

Zayıflayan kar marjının sebebi olarak, düşük satış hacminin getirdiği verimlilik kaybı ve maliyetlerde yaşanan döviz/hammadde fiyatı kaynaklı yükselişler gösterilebilir.

Şirketin en önemli ihracat pazarı olan İngiltere’nin AB’den çıkma süreci nedeniyle ihracat üzerindeki baskı önümüzdeki çeyreklerde de devam edebilir. İngiltere’ye yapılan ihracat, Ford Otosan’ın toplam ihracatının %33’ünü oluşturmaktadır.

3Ç sonuçlara piyasa tepkisinin nötr olmasını tahmin ediyoruz. Önümüzdeki hafta yapılacak analist toplantısında şirket yönetiminin vereceği ileriye dönük mesajlar daha yakından takip edilecektir.

Ford Otosan Ekim ayında aldığı karar ile hisse başına brüt 0.89 TL temettü dağıtımı yapacağını açıkladı (%2.8 temettü verimi). Böylece şirketin bu sene dağıtacağı toplam temettü hisse başına 1.89 TL’ye yükselmiş olacaktır. Şirketin toplam temettü veriminin önümüzdeki sene için %7.0 seviyesinde olacağını tahmin ediyoruz.

FROTO için 38.0 TL hedef fiyat ile Endekse Paralel Getiri tavsiyemizi sürdüyoruz.

Rapora ulaşmak için tıklayınız.

TÜM BİLANÇO ANALİZLERİ İÇİN TIKLAYIN!