FOMC Tutanakları – (21.08.2013)

FOMC Temmuz ayı toplantı tutanaklarına göre yetkililer, Başkan Ben S. Bernanke’nin çizdiği takvim konusunda “genel olarak destekleyici” görünüyorlar.

Fed Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) Temmuz ayı toplantı tutanaklarına göre yetkililer, Başkan Ben S. Bernanke’nin ekonomi beklentiler doğrultusunda gelişmeye devam ederse bu yıl içerisinde tahvil alımlarını azaltmaya başlayıp 2014 yılının ortalarında sonlandırma şeklinde çizdiği takvim konusunda “genel olarak destekleyici” görünüyorlar.

Rapora göre 30-31 Temmuz’da gerçekleştirilen toplantıda, neredeyse bütün üyeler tahvil alım programında bir değişiklik yapılmasının henüz uygun olmadığı görüşünde birleşirken, birkaç üye ise tahvil alımlarının plan doğrultusunda kısmen azaltılmasının yakın zamanda gerçekleştirilebileceği yönünde görüş belirttiler.

Raporda ayrıca, “Birkaç üye, tahvil alım hızında bir değişiklik yapılmadan önce sabırlı olunması ve bütün ekonomik verilerin değerlendirilmesinin önemini vurguladı. Üyelerin tamamına yakını komitenin bu yıl içerisinde alımları azaltma planın konusunda genel olarak tatminkar” denildi.

Bernanke ve komitenin aylık 85 milyar dolar tutarındaki tahvil alımlarını ne zaman azaltmaya başlayacağı konusundaki tartışmaları, Jakarta’dan Mumbai’ye, New York’a kadar birçok borsada belirsizliğe neden oluyor. Bazı Fed yetkililerine göre tahvil alımları, işsizlik oranının düşmesine yardım ederken, öte yandan ıskarta tahviller ve kaldıraçlı kredilerin aşırıya kaçması riskini de beraberinde getiriyor.

Fed yetkilileri Temmuz ayı toplantısında ayrıca, faiz oranlarının artırılması konusunu da tartıştılar.

Yine rapora göre bazı üyeler, genel olarak finansal piyasa durumunun önemli derecede sıkılaştığına işaret ederek, yüksek seviyedeki uzun dönemli faiz oranlarının harcama ve ekonomik büyümeyi engelleyebileceği konusundaki endişelerini dile getirdiler.

Bloomberg HT

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir