Fitch Türkiye Kredi Notu – (20.03.2015)

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Türkiye’nin kredi notu BBB- ve durağan olan görünümünü teyit etti.

Fitch’ten yapılan açıklamada, düşük petrol fiyatlarının enflasyon ve cari açık taraflarında iyileşme sağladığına değinildi. Fitch’in açıklamasında Rusya, Ortadoğu ve Ukrayna’ya yapılan ihracatın sert şekilde düştüğüde ifade edildi.

Açıklamada, kamu maliyesinin sağlam olmayı sürdürdüğü ve Haziran’daki seçim öncesi herhangi bir sıkıntı olacağına ilişkin işaret görülmediği belirtildi. Fitch’in gerekçeli kararında, bankacılık sisteminin Bank Asya’daki gelişmelerden etkilenmeden iyi bir durumda olduğu ifade edildi.

Fitch’in değerlendirmesinde, ekonomi politikasına dair gerginliğin kamuoyuna yansıdığı ve bu durumun yatırımcıları rahatsız ederek, döviz kuru üzerinde aşağı yönlü baskıya yol açtığı tespiti yer aldı.

Fitch’in Paul Rawkins ve Gergely Kiss imzasıyla yayınlanan analizinde ”Türkiye ekonomisi dengelenme işaretleri göstermeye devam ediyor. Cari açık 2014’te gayri safi yurtiçi hasılanın yüzde 5.6’sına gerilerken, finans dışı sektörün yıllık kredi büyümesi son aylarda, 2013’teki yüzde 25’ten yüzde 16-17 seviyelerine düştü. Ancak, 2014’te büyümenin yüzde 2.8’de kaldı. Bu duruma, ekonomi politikasının geleceğine ilişkin gerilimin artmasının cumhurbaşkanlığı seçimleri sonrası politikalarda ve kadrolarda istikrara ilişkin teminatı gölgelemesi neden oldu” değerlendirmelerine yer verildi.

Fitch en son 3 Ekim 2014’te Türkiye’nin kredi notunu ve görünümünü teyit etmişti. Fitch Kasım 2012’de Türkiye’nin kredi notunu yatırım yapılabilir seviyeye çıkarmıştı.

Bloomberg HT

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir