Fitch Türkiye Kredi Notu – 15 Aralık 2018

Fitch Türkiye’nin kredi notunu teyit etti

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Türkiye’nin kredi notunu “BB” ve not görünümünü “negatif” olarak teyit etti.

Fitch’den yapılan açıklamada, “Negatif Görünüm, jeopolitik risklerin ve küresel koşulların oluşturduğu çok yönlü riskleri yansıtmaktadır. TL yılın ilk aylarında keskin bir zayıflama yaşadı. Bu zayıflama ekonomik ve jeopolitik gelişmelerin zorlaştırdığı dış finansman zorluklarının gelişmesinden kaynaklandı” denildi.

Yazılı açıklamada, “Düşük büyüme ve artan işsizlik karşısında mevcut not kararıyla uyumlu, dengeli bir politik duruşun sürdürülmesiyle Fitch, güvenilirliğin bozulduğunu düşündüğü ekonomi politikasını test edecektir” yorumu yapıldı.

Öte yandan, Türkiye ekonomisinin, Türk Lirası’nın değerinde önceki aylarda yaşanan kayıpların üstesinden gelmeye çalıştığı belirtilen açıklamada, büyümedeki yavaşlamanın uzun süredir korunan mali disiplini zorlaştıracağı öne sürüldü.

Açıklamada ayrıca, Türkiye’de enflasyonun, kredi notu “BB” seviyesinde bulunan diğer ülkelere kıyasla daha yüksek olduğu, yapısal göstergelerin ise aynı ülkelere göre daha güçlü olduğu vurgulanırken negatif görünümün ekonomik dengelenmeye ilişkin çok yönlü riskler, küresel finansal koşulları, ulusal ve jeopolitik riskleri yansıttığı, Türkiye ekonomisinin, Türk Lirası’nın değerinde önceki aylarda yaşanan kayıpların üstesinden gelmeye çalıştığı vurgulanarak büyümedeki yavaşlamanın uzun süredir korunan mali disiplini zorlaştıracağı belirtildi.

Fitch, en son 13 Temmuz 2018’de Türkiye’nin kredi notunu BB+’dan BB’ye düşürmüştü. 27 Ocak 2017’de Türkiye’nin ‘BBB-‘ olan notunu ‘BB+’ya düşürmüş, ‘Negatif’ olan görünümünü ise ‘Durağan’ olarak değiştirmişti. 21 Temmuz 2017 ve 19 Ocak 2018’deki değerlendirmelerinde ise ‘BB+’ not ile ‘Durağan’ görünüm korunmuştu.

Bloomberg HT