Fitch, Macaristan’ın kredi notunu düşürdü

Bloomberg

Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, Macaristan’ın kredi notunu, yatırım yapılabilir seviyenin en düşüğüne, BBB-‘ye indirdi. Kurum bu şekilde yeni hükümetin mali politikalarının sürdürebilirliğini sorgulayan Moody’s ve Standard & Poor’s’a katılmış oldu.

Macaristan’ın notunu bir kademe düşüren Fitch, görünümü negatif olarak belirledi. Diğer kredi derecelendirme kuruluşlarında da negatif olan görünüm, kurumların kredi notunu sabit tutmak ya da yükseltmektense düşürmeye daha meyilli olduğu anlamına geliyor.
Macaristan Başbakanı Viktor Orban ise, Avrupa Birliği (AB) standartlarına uygun olarak, bütçe açığının gayrisafi yurtiçi hasılaya oranını yüzde 3’e çekmek için, özel emeklilik fonlarını devlet kontrolünün altına aldı.

Bununla birlikte, bankacılık, enerji, telekomünikasyon ve perakende sektörlerine ek vergi getirildi.
 
Macaristan, AB’nin en fazla borç yükü altında olan üyesi. Ülkenin kamu borcunun GSYİH’ye oranının bu yıl yüzde 79 olması bekleniyor.
Fitch’in gelişmekte olan ülkelerden sorumlu ekonomistlerinden Ed Parker, “Macaristan’ın notunun düşürülmesi, bütçenin uzun vadeli görümüne yönelik endişelere işaret ediyor. Bununla birlikte, kamu borcunun yüksek seviyeleri ve bankacılık sektöründeki döviz cinsinden borçlanmaların artması, Macaristan’ı dış şoklara karşı daha açık bir hale getiriyor” dedi.

Macaristan para birimi forint, bu açıklamanın ardından euro karşısında yüzde 0.4 oranında değer kaybetti. Ülkenin gösterge endeksi BUX’da ise yüzde 1’e yakın düşüş görüldü.

Kaynak: http://www.hurriyet.com.tr/ekonet/16604494.asp?gid=303

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir