Fitch Kararı, BIST100,Yabancı Fonlardaki Son Durum Ve PETKM Analizi

Sonun da Fitch delikanlılık edip en azından görünümü yükseltti. Tabi bu ülke 2021 de %5.7 büyür deyip notunu da yatırım yapılabilir seviyenin altında tutmak itibarlarında zedelenmeye sebebiyet verebilir. Çünkü istedikleri kadar revize etseler de bu ülke 2021 de %8 den fazla büyüyecek. Şimdi sıra diğer 2 kurumda, S&P Mayıs, Moodys’in Haziran ayında değerlemesi olacak ama tahminimce o kadar geç kalmadan bir rapor yayınlayacaklardır. Çok da geç kalmak istemeyeceklerdir. Enflasyon oranı bu faizle gecikse bile hazirandan sonra yavaş yavaş çekilmeye başlayacak, enflasyon tek haneye düşmeden faizi çeker diye düşünürken Ağbal faiz indirimi yakında düşünmüyorum diyerek süreci senenin ikinci yarısına attı diyebiliriz. Yani orta vade de piyasaların kötü fiyatlayacağı pek bir şey yok. Ama yatay seyrini koruyan mutasyon haberleri şuan gündemi meşgul edecek kadar güçlü değil. Haftalar sonra bu durum da bir değişme olursa hedefler ve beklentiler bir miktar değişebilir. Mart ayı itibari ile okul ve bazı bölgelerde işletmelerin açılmasına müsaade verilmesi bu dönemde ülkelerin denemeye korktukları bir durum. Eğer altından kakabilirsek ilk çeyrekteki büyüme verisi konusunda daha güçlü bir data alma şansımız olacaktır. Her yönden bir program başlamışken yakın haftalarda gelecek reform paketleri BİST için ayrıca ivme malzemesi olacaktır.

Kripto dünyasına artık beni de sokacaksınız tam olacak. Uzak durayım dedikçe kaçınılmaz sona doğru ilerlediğimi hissediyorum. Teknolojik bu varlıklar artık hayatımızın bir şekilde içine girdi ve kabul edilebilirliği büyük şirketlerin yatırımlarıyla gün geçtikçe daha da değer kazanmalarına neden oluyor. Bitcoin ve Ethereum küçük yatırımcılar için bir yatırım aracıydı ama tesla gibi şirketlerin yatırım yapmasıyla artık başka bir boyut kazandı bu iş. Kendimizi güncellemek zorundayız ve bir kısım Ethereum yatırımı yapmalıyız. Bu şirketler gelecekteki elektronik para alt yapısını kuracakları için diğerlerinden ayrı tutuyorum. Ethereum da 2200 dolar artık ilk hedef görünmekte. Muhtemelen bir sonraki analizimize kadar test etmiş olacağız. Bu hafta da canlılıklarını koruyacaklar.

Halk bankası konusunda güzel gelişmeler oldu, daha önce mahkemenin halk bankasının yabancı statüde yargılanma talebi reddedilmişti şimdi kabul edildi. Ve 856 kişiden oluşan tazminat davaları da anlaşma şartıyla Türk mahkemelerince gerçekleştirilmesi adına dava düşürüldü. Bu halk bankası için oldukça olumlu fakat vakıf bankasındaki cuma günü yatırım finans kurumu üzerinden gerçekleşen alımların izahını bulamadık. Bu hafta bunun da takibinde olacağım. Bistte son dört haftada 856 milyon dolar çıkış gerçekleştiren ama azalma seyrinde olan yabancı çıkışı bu hafta tersine dönerse artık bir sonra ki haftayı 1600 seviyesi üzerinde kutluyor oluruz.  Bankacılık ve sanayi grubunda canlanma bekliyor olacağım. Paranın gelişi 1580 üzerinde zaten netlik kazanacaktır.

Hisse sepeti:  PETKM takaslarında bariz hareketlenmeler vardı. Haftaya güzel başlayabilir diye düşünüyorum. 5.38-5.60 bölgeleri direnç olarak çalışacak. 5.15 destek.

Ahmet Güven