Fintables Enerji Bülteni – (05.08.2022)

Türkiye’nin günlük elektrik tüketim miktarı

Türkiye genelinde temmuz ayında toplam 28 milyon 609 bin 323 MWh elektrik tüketimi gerçekleşti. Geçen ayki günlük ortalama tüketim miktarı ise 922 bin 881 MWh olarak hesaplandı. Fintables Kurucu Ortağı Yunus Şahin’e göre yaz mevsimi ile artan tüketim fiyatların yükselmesine neden oldu.

Geçen ay Avrupa’da can kayıplarına yol açan kavurucu sıcaklar kısmen Türkiye’de de hissedildi. Yaz mevsimi ile artan klima kullanımı elektriğe olan talebi yükseltirken, fiyatların da artmasına neden oldu. Türkiye genelinde temmuz ayında toplam 28 milyon 609 bin 323 MWh elektrik tüketimi gerçekleşti. Günlük ortalama tüketim miktarı ise 922bin 881 MWh olarak hesaplandı. Söz konusu tüketim miktarı 27 milyon 88 bin 495 MWh olan bir önceki ayın yüzde 5,61 üzerinde gerçekleşirken, geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 5,40 oranında düştü.

Kavurucu sıcaklar tüketimi tetikledi, fiyatlar attı

Fintables Kurucu Ortağı Yunus Şahin, temmuz ayı elektrik tüketim verilerini şu cümlelerle değerlendirdi: “Geçen ay ülke genelinde üretilen toplam 27 milyon 150 bin 397 MWh’lık elektrik üretiminin kaynak tipine göre dağılımına baktığımızda yüzde 21’inin hidroelektrik santrallerinden, yüzde 15’inin rüzgar santrallerinden, yüzde 21’inin doğalgaz santrallerinden, yüzde 14’ünün yerli, yüzde 21’inin ithal kömür santrallerinden, yüzde 3’ünün jeotermal enerji santrallerinden ve yüzde 1’inin de güneş enerjisi santrallerinden yapıldığını görüyoruz. Özellikle artan klima kullanımı elektriğe olan talebi yükselterek fiyatları yukarı taşıdı. Rüzgar santrallerinin de mevsimsel bazda düşük üretim yapması fiyat artışındaki etkenlerden biri. 25-30 Temmuz tarihleri arasında peş peşe 6 gün, ayın genelinde de toplam 10 gün elektrik tüketimi 1 milyon MWh’nin üzerinde gerçekleşti. Diğer yandan temmuz ayı içerisinde ortalama piyasa takas fiyatı (PTF) 2.330 TL/MWh eş değerli 134 USD/MWh oldu. Böylece PTF’lerdeki yükseliş oranı yılbaşından bu yana yüzde 131’i bulurken geçen senenin aynı dönemine kıyasla yüzde 350 oldu.”

Ağustos için PTF tavanı 4 bin TL Haziran ayında 3 bin 200 TL’den 3 bin 750 TL’ye yükseltilen PTF tavanı ağustos için 4 bin TL olarak belirlendi. Şahin, “Bu ay ortalama fiyatların 3 bin TL seviyesinde oluşmasını bekliyoruz. Bu da bir önceki aya göre yüzde 28 oranında artış anlamına geliyor. Savaşın sürdüğü, ambargoların uygulandığı bir ortamda enerji fiyatları küresel durgunluk endişelerine rağmen geri gelecek gibi gözükmüyor” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Fintables

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!