Fibabanka 2016 2. Çeyrek Kâr Rakamlarını Açıkladı

Fibabanka, 67.4 milyon TL vergi öncesi kâr elde etti

Fibabanka, 2016 yılı Haziran sonu itibarıyla, geçen yılın aynı dönemine göre %40 artışla vergi öncesi kârını 67.4 milyon liraya yükseltti. Bunun sonucunda Bankanın net kârı 48.9 milyon TL olarak gerçekleşti.

Fibabanka’nın 2015 yılı Haziran sonu itibarıyla 6.8 milyar lira olan toplam kredileri, %46 artışla, 2016 yılı Haziran sonunda 10.0 milyar liraya ulaşırken, kredilerin aktif toplamı içindeki payı %78 olarak gerçekleşti. Aynı dönemde müşteri mevduatı toplam pasiflerin %59’unu oluşturarak 7.6 milyar liraya yükseldi.

2016 yılı ilk yarı sonuçlarını değerlendiren Fibabanka Genel Müdürü Bekir Dildar Bankanın büyümesini istikrarlı bir şekilde devam ettirdiğini kaydederek “Fibabanka, IFC (Uluslararası Finans Kurumu) ve EBRD’nin (Avrupa Kalkınma ve İmar Bankası) Bankamıza ortak olmaları sonrasında, yeni ortaklarımızla yaratılan uyum ve işbirliği ile büyümeye devam ederek orta ölçekli bir Banka olma hedefine doğru hızlı bir şekilde ilerlemektedir” dedi. Dildar, IFC ve EBRD’nin ardından Abraaj Grubu ile de Sermaye İştirak Sözleşmesi imzalandığını, söz konusu sözleşme kapsamında Abraaj Grubun Fibabanka’ya %9.95 oranında hisssedar olmasıyla daha da güçlenecek özkaynak tabanı ile Bankanın hedeflerine beklenenden daha kısa zamanda ulaşacağını ifade etti.