Fiat CEO’su özünü inkâr etti ‘İtalyasız daha iyiyiz’ dedi

Avrupa’nın en büyük otomotiv üreticilerinden Fiat’ın CEO’su Sergio Marchionne dün ülkesi İtalya’yla ilgili acı bir itirafta bulundu.

Marchionne, şirketinin İtalyasız ve İtalya’daki sendikalar olmadan çok daha iyi durumda olacağını söyledi. Sendika temsilcileri ve bürokratlar ise Marchionne’nin pazar akşamı RAI televizyonunda söylediği bu sözleri yüzünden CEO’yu topa tuttu.

İtalya’nın en büyük sendikası CGIL’den Guglielmo Epifani Associated Press haber ajansına yaptığı açıklamada, “Marchionne Fiat’ın İtalya’daki geleceği konusunda oldukça şüpheci. Doğrusu İtalya’yı terk etmek istiyor” dedi. Kabine üyesi Roberto Calderoli ise Fiat’ın kriz sırasında hurda teşviğinden yararlandığını hatırlatarak, “Marchionne’nin konu devlet yardımına gelince hafızası epey kısa ömürlü” dedi.
Marchionne, yıl sonu kârlarının en az 2 milyar euro olacağını söylerken, “Ancak bunun bir euro’su bile İtalya’dan değil. Bilançomuzdan İtalya tarafını çıkarabilseydik çok daha iyi durumda olurduk” dedi. Marchionne, İtalya’da işgücü verimliliğinin düşük olduğunu, rekabetçiliğin azaldığını belirtti.
Fiat, Sicilya’daki bir fabrikasını gelecek yıl kapatmak için sendikalarla görüşmeler yapıyor. Buna karşılık Polonya’da ürettiği bir modeli yeniden İtalya’da üretmeye başlayacak ancak sendikalar, işçilerin haklarında ciddi indirimler olacağı gerekçesiyle şirketin teklifine bir türlü yanaşmıyor.

Kaynak: http://www.milliyet.com.tr/fiat-ceo-su-ozunu-inkar-etti-italyasiz-daha-iyiyiz-dedi/ekonomi/haberdetay/26.10.2010/1306174/default.htm

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir